Polsko-fińskie rozmowy o bezpieczeństwie

2025-10-08, 15:29
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Spotkanie ministrów spraw wewnętrznych Polski i Finlandii Spotkanie ministrów spraw wewnętrznych Polski i Finlandii Fot. MSWiA

Minister spraw wewnętrznych i administracji Polski Marcin Kierwiński spotkał się w Warszawie z fińską minister spraw wewnętrznych Mari Rantanen. To kolejne w ostatnich dniach spotkanie międzynarodowe ministra Marcina Kierwińskiego dotyczące bezpieczeństwa Polski i Europy. Rozmowy polsko-fińskie koncentrowały się wokół ochrony ludności i obrony cywilnej, wrogich działań hybrydowych, inicjatywy antydronowej i bezpieczeństwa granic. Finlandia jest jednym z liderów w UE w budowaniu odporności społecznej, zwłaszcza w zakresie obiektów ochronnych.


Nadrabiamy wieloletnie zaniedbania

Ministrowie Marcin Kierwiński i Mari Rantanen spotkali się w siedzibie MSWiA, aby rozmawiać o wyzwaniach dla bezpieczeństwa naszego regionu. Jednym z głównych tematów była ochrona ludności i obrona cywilna (Program OLiOC). Finlandia podzieliła się z Polską doświadczeniami i dobrymi praktykami w tym zakresie.

– Program ochrony ludności i obronie cywilnej jest fundamentem budowania odporności Polski na zagrożenia. Współpraca polsko-fińska w tym obszarze jest dla Polski istotna. Finlandia ma ogromne doświadczenie i rozbudowaną sieć schronów. My nadrabiamy wieloletnie zapóźnienia, przyspieszamy modernizację istniejących obiektów zbiorowej ochrony i będziemy inwestować w nowe. Na koniec tego roku będziemy mieli zestawienie miejsc, które będą wymagały remontu w celu dostosowania ich do wymogów ochrony Polaków – powiedział szef MSWiA Marcin Kierwiński.

Jednym z wyzwań dla Polski jest rozwój infrastruktury podwójnego przeznaczenia (tzw. „dual use”) - projektowanej tak, by na co dzień pełniła funkcje użytkowe, a w sytuacji kryzysu zapewniała bezpieczeństwo.

Wspólne stanowisko ws. migracji

Rozmowy ministrów spraw wewnętrznych Polski i Finlandii dotyczyły również reagowania na coraz częstsze prowokacje i działania hybrydowe ze strony Rosji oraz Białorusi. Omówiono także wspólną inicjatywę antydronową.

Polska i Finlandia podkreśliły jednocześnie zgodność w zakresie kwestii migracyjno-azylowych i braku zgody dla obowiązkowych relokacji. Oba kraje angażują znaczne środki i wysiłki na rzecz skutecznej ochrony granic zewnętrznych UE. W tym kontekście pogłębiana będzie także współpraca polskich i fińskich służb granicznych.

Międzynarodowa współpraca dla bezpieczeństwa

Rozmowa z minister spraw wewnętrznych Finlandii Mari Rantanen jest kolejnym w ostatnim czasie spotkaniem szefa MSWiA z zagranicznymi politykami. Kwestie bezpieczeństwa mieszkańców Polski były także kluczowym tematem spotkań z ministrami odpowiedzialnymi za ochronę ludności Szwecji i Danii. Szef MSWiA wskazywał na coraz częstsze próby destabilizacji Polski i Europy przez Rosję oraz Białoruś. Ataki hybrydowe były ważną częścią rozmów podczas Szczytu Migracyjnego w Monachium, gdzie minister Marcin Kierwiński podkreślił sukces Polski w powstrzymywaniu nielegalnej migracji organizowanej przez reżim białoruski przy wsparciu Kremla.

– To są rozmowy, które mają pomagać nam budować tę odporność. Zresztą efektem tych spotkań, także wcześniejszych wizyt ministra Tomasza Siemoniaka, jest m.in. Poradnik Bezpieczeństwa. Twórcy inspirowali się rozwiązaniami z krajów północnych – powiedział szef MSWiA Marcin Kierwiński.

Seria spotkań międzynarodowych na najwyższym szczeblu wpisuje się w aktywną politykę budowania bezpieczeństwa Polski. Jednym z ważnych elementów jest współpraca z europejskimi partnerami w tym zakresie.

MSWiA

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Środa, 24 czerwca 2026 

    Narodzenie św. Jana Chrzciciela, uroczystość

    Łk 1, 57-66. 80

    Ewangelii według świętego Łukasza

    Dla Elżbiety nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna. Gdy sąsiedzi i krewni dowiedzieli się, że Pan okazał jej wielkie miłosierdzie, cieszyli się razem z nią. Przyszli ósmego dnia, aby obrzezać chłopca i nadać mu imię jego ojca Zachariasza. Lecz jego matka powiedziała: „Nic podobnego! Będzie miał na imię Jan”. Oni przekonywali ją: „Przecież nie ma nikogo w twojej rodzinie, kto by miał takie imię”. Za pomocą znaków pytali więc jego ojca, jak chce go nazwać. A on poprosił o tabliczkę i napisał: „Na imię mu Jan”. Wtedy zdumieli się wszyscy. I natychmiast otworzyły się jego usta, odzyskał mowę i wielbił Boga. Lęk padł na wszystkich ich sąsiadów. Po całej górskiej krainie Judei opowiadano o tym wszystkim, co się wydarzyło. A wszyscy, którzy o tym słyszeli, zastanawiali się i pytali: „Kimże będzie ten chłopiec?”. Bo rzeczywiście ręka Pana była z nim. Chłopiec rósł i wzmacniał się duchowo. Przebywał na pustkowiu aż do czasu wystąpienia przed Izraelem.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24