Nowa siedziba Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919

2025-09-27, 09:00
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Nowa siedziba Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 Fot. Danuta Matloch/MKiDN

Dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu powstaje nowa siedziba Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 - oddziału Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Zgodnie z harmonogramem, inwestycja ma być gotowa do końca 2027 roku.

Teren budowy odwiedziła Marta Cienkowska, minister kultury i dziedzictwa narodowego, Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego, oraz Przemysław Terlecki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

- Muzeum Powstania Wielkopolskiego to jedno z najbardziej oczekiwanych muzeów – nie tylko przez mieszkańców Poznania, ale także przez wszystkie Polki i Polaków. Do zakończenia inwestycji zostały jeszcze dwa lata. Jestem bardzo zbudowana tą wizytą na budowie nowej siedziby – tym, co zobaczyłam i usłyszałam. Muzeum Powstania Wielkopolskiego budują i tworzą prawdziwi pasjonaci, którzy na co dzień żyją jego historią. Dziękuję dyrektorowi Terleckiemu za opowieści o eksponatach, które opowiadają historie nie tylko osób, które brały udział w powstaniu, ale także ich rodzin. Cieszę, że tak ważne muzeum powstaje przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – powiedziała minister Cienkowska.

Inwestycję pn. „Budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919” o wartości ponad 388 mln zł realizuje Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. 

Do końca 2025 roku powstaną cztery nadziemne budynki, w których znajdą się magazyny, pracownie konserwatorskie, sale konferencyjne i edukacyjne, pomieszczenia wystawy czasowej i część biurowa. Budynki te będą obłożone naturalnym kamieniem - granitem pochodzącym z kamieniołomów w Hiszpanii. Montaż kamiennej okładziny rozpocznie się na przełomie 2025 i 2026 roku. Cała inwestycja, wraz z wystawą stałą, ma być gotowa do końca 2027 roku.

Równolegle z robotami budowlanymi trwają prace związane z tworzeniem wystawy stałej. Nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego ma opowiadać historię zwycięskiego, trwającego 52 dni, powstania. Siłą tej opowieści będzie ukazanie współpracy ludzi różnych stanów i poglądów, zjednoczonych wokół idei pracy organicznej, która przygotowała grunt pod spektakularne zwycięstwo. To także historia angażujących się w działalność patriotyczną, społeczną, a w czasie Powstania także w walkę, wielkopolskich kobiet, takich jak: Jadwiga Zamoyska, Emilia Sczaniecka czy Aleksandra Bukowiecka. Główną osią narracji będzie opowieść o zwycięstwie, o lokalnych i światowej sławy bohaterkach i bohaterach tamtej epoki, ukazana poprzez ich indywidualne losy, dylematy i często dramatyczne wybory, jakich dokonywali. Wystawie towarzyszy hasło zapisane w najnowszej Misji Muzeum: „Zwyciężamy, bo pamiętamy”.

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości to instytucja współprowadzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Muzeum posiada 4 oddziały: Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918–1919, Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956, Muzeum Uzbrojenia oraz Muzeum Armii „Poznań”.

MKiDN (gov.pl)

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Środa, 24 czerwca 2026 

    Narodzenie św. Jana Chrzciciela, uroczystość

    Łk 1, 57-66. 80

    Ewangelii według świętego Łukasza

    Dla Elżbiety nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna. Gdy sąsiedzi i krewni dowiedzieli się, że Pan okazał jej wielkie miłosierdzie, cieszyli się razem z nią. Przyszli ósmego dnia, aby obrzezać chłopca i nadać mu imię jego ojca Zachariasza. Lecz jego matka powiedziała: „Nic podobnego! Będzie miał na imię Jan”. Oni przekonywali ją: „Przecież nie ma nikogo w twojej rodzinie, kto by miał takie imię”. Za pomocą znaków pytali więc jego ojca, jak chce go nazwać. A on poprosił o tabliczkę i napisał: „Na imię mu Jan”. Wtedy zdumieli się wszyscy. I natychmiast otworzyły się jego usta, odzyskał mowę i wielbił Boga. Lęk padł na wszystkich ich sąsiadów. Po całej górskiej krainie Judei opowiadano o tym wszystkim, co się wydarzyło. A wszyscy, którzy o tym słyszeli, zastanawiali się i pytali: „Kimże będzie ten chłopiec?”. Bo rzeczywiście ręka Pana była z nim. Chłopiec rósł i wzmacniał się duchowo. Przebywał na pustkowiu aż do czasu wystąpienia przed Izraelem.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24