Pociągi po 30 latach wrócą do Łomży

2025-09-08, 10:10
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Pociągi po 30 latach wrócą do Łomży Fot. gov.pl

Mieszkańcy Łomży w czerwcu przyszłego roku, po raz pierwszy od ponad 30 lat, będą mogli wyruszyć w podróż koleją ze swojego miasta. Postępują prace na tej ważnej inwestycji kolejowej - wykonawca prowadzi prace w mieście i na linii do Śniadowa, gdzie buduje nowe tory, perony i urządzenia sterowania ruchem.

Inwestycję wizytowali premier Donald Tusk i minister infrastruktury Dariusz Klimczak.

- To jest inwestycja, która jest realizowana przez polską firmę. To jest też jeden z elementów wielkiego programu “Nasza Kolej”. Tutaj realizuje się repolonizacja. To jest polska kolej, w Polsce, dla Polaków, robiona przez polskie firmy - powiedział premier Donald Tusk.

- Walka z wykluczeniem komunikacyjnym to jeden z priorytetów naszego rządu. Przywracamy połączenia kolejowe do wielu miast, w tym do Łomży - w przyszłym roku dojedziemy koleją do trzeciego największego pod względem liczby ludności miasta w województwie podlaskim, do którego pociągi nie dojeżdżały od ponad 30 lat. Jeszcze w tym roku, po 14 latach, dojedziemy pociągiem do Ciechocinka. Sukcesywnie inwestujemy w poprawę dostępu do kolei – powiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak.

Składy między Łomżą i Łapami pojadą z maksymalną prędkością 80-120 km/h, a średni czas przejazdu z Łomży do Białegostoku planowany jest na ok. 1 h 35 min.

Prace budowlane trwają równocześnie w wielu miejscach. Linia Śniadowo-Łomża zostanie zbudowana od nowa – wymienione zostaną tory i urządzenia sterowania ruchem kolejowym, powstanie stacja w Łomży oraz przystanki osobowe Koziki, Konarzyce i Mężenin.

Ruch pociągów na linii Śniadowo – Łomża zostanie przywrócony w 2026 r. Prace modernizacyjne będą jednak kontynuowane do II kw. 2029 r. Podstawowy budżet inwestycji wynosi 367 mln zł (oraz w zakresie opcji 37,7 mln zł). 

gov.pl

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Środa, 24 czerwca 2026 

    Narodzenie św. Jana Chrzciciela, uroczystość

    Łk 1, 57-66. 80

    Ewangelii według świętego Łukasza

    Dla Elżbiety nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna. Gdy sąsiedzi i krewni dowiedzieli się, że Pan okazał jej wielkie miłosierdzie, cieszyli się razem z nią. Przyszli ósmego dnia, aby obrzezać chłopca i nadać mu imię jego ojca Zachariasza. Lecz jego matka powiedziała: „Nic podobnego! Będzie miał na imię Jan”. Oni przekonywali ją: „Przecież nie ma nikogo w twojej rodzinie, kto by miał takie imię”. Za pomocą znaków pytali więc jego ojca, jak chce go nazwać. A on poprosił o tabliczkę i napisał: „Na imię mu Jan”. Wtedy zdumieli się wszyscy. I natychmiast otworzyły się jego usta, odzyskał mowę i wielbił Boga. Lęk padł na wszystkich ich sąsiadów. Po całej górskiej krainie Judei opowiadano o tym wszystkim, co się wydarzyło. A wszyscy, którzy o tym słyszeli, zastanawiali się i pytali: „Kimże będzie ten chłopiec?”. Bo rzeczywiście ręka Pana była z nim. Chłopiec rósł i wzmacniał się duchowo. Przebywał na pustkowiu aż do czasu wystąpienia przed Izraelem.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24