Apel Pamięci w przeddzień Święta Wojska Polskiego

2025-08-14, 23:41
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Apel Pamięci w przeddzień Święta Wojska Polskiego Fot. Mikołaj Bujak/KPRP

Wieczorem, w przeddzień Święta Wojska Polskiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odbył się Apel Pamięci poległych w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. – Drodzy żołnierze i oficerowie, jesteście potomkami zwycięzców w jednej z najważniejszych bitew w historii XX wieku – mówił prezydent Karol Nawrocki w czasie uroczystości.

To jest gen naszego narodu, że gdy przychodzi do walki o wartości, o naszą wolność, suwerenność i niepodległość, to polski żołnierz jest zawsze tam, gdzie powinien. I nie kalkuluje, czy ta walka się opłaca, czy będzie zwycięzcą, czy zwyciężonym. Dla wartości jesteśmy wszyscy [skłonni] postawić bardzo wiele, nawet swoje życie – podkreślił.

Prezydent RP zwrócił uwagę, że Cmentarz Wojskowy na Powązkach „to miejsce szczególne dla naszej wspólnotowej narodowej pamięci”. To tutaj, co roku oddajemy hołd poległym w walce o naszą wolność – zwyciężonym we wrześniu 1939 roku w obronie naszej ojczyzny przed Sowietami i Niemcami, a także bohaterom walk o stolicę w 1944 roku. – Dziś mamy tą wielką radość oddać hołd prawdziwym zwycięzcom z 1920 roku, o których mówimy zbyt rzadko. (…) Nasza obecność tutaj dzisiaj jest aktem pełnej deklaracji przywiązania do wartości, w imię których walczyli i umierali nasi żołnierze – wskazywał.

Prezydent RP akcentował, że dzisiejsza uroczystość to przede wszystkim wyraz szacunku za wielkie zwycięstwo, na które składało się wiele zmagań każdego żołnierza – ze zwątpieniem, słabością i bólem.

Traktuję tę uroczystość jako wyraz mojej jasnej deklaracji, że nasi bohaterowie przywiązani do wolnej, niepodległej Polski i do hasła „Bóg, honor i ojczyzna”, wyznaczają także ścieżkę nam współczesnym i ścieżkę naszej przyszłości – przyszłości Rzeczypospolitej Polskiej – przekazał.

W czasie uroczystego Apelu Pamięci prezydent Karol Nawrocki złożył wieniec przed Pomnikiem Poległych w 1920 roku.

prezydent.pl

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Środa, 24 czerwca 2026 

    Narodzenie św. Jana Chrzciciela, uroczystość

    Łk 1, 57-66. 80

    Ewangelii według świętego Łukasza

    Dla Elżbiety nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna. Gdy sąsiedzi i krewni dowiedzieli się, że Pan okazał jej wielkie miłosierdzie, cieszyli się razem z nią. Przyszli ósmego dnia, aby obrzezać chłopca i nadać mu imię jego ojca Zachariasza. Lecz jego matka powiedziała: „Nic podobnego! Będzie miał na imię Jan”. Oni przekonywali ją: „Przecież nie ma nikogo w twojej rodzinie, kto by miał takie imię”. Za pomocą znaków pytali więc jego ojca, jak chce go nazwać. A on poprosił o tabliczkę i napisał: „Na imię mu Jan”. Wtedy zdumieli się wszyscy. I natychmiast otworzyły się jego usta, odzyskał mowę i wielbił Boga. Lęk padł na wszystkich ich sąsiadów. Po całej górskiej krainie Judei opowiadano o tym wszystkim, co się wydarzyło. A wszyscy, którzy o tym słyszeli, zastanawiali się i pytali: „Kimże będzie ten chłopiec?”. Bo rzeczywiście ręka Pana była z nim. Chłopiec rósł i wzmacniał się duchowo. Przebywał na pustkowiu aż do czasu wystąpienia przed Izraelem.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24