W przyszłym roku renty i emerytury Polaków mają być wyższe o 4,9 procent

2025-07-24, 13:03
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W przyszłym roku renty i emerytury Polaków mają być wyższe o 4,9 procent Fot. pixabay.com

W przyszłym roku renty i emerytury będą wyższe o 4,9 procent. Tak wynika z projektu, który przyjął Komitet Stały Rady Ministrów. Świadczenia wzrosną jedynie o ustawowe minimum. Związki zawodowe liczyły na więcej.

Projekt dotyczący waloryzacji przyszłorocznych rent i emerytur został przyjęły przez Komitet Stały po tym, jak podczas lipcowych konsultacji Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować porozumienia w tym zakresie.

Zdaniem wiceszefa ,,Solidarności” Bartłomieja Mickiewicza, rząd mógłby wprowadzić hojniejszą waloryzację, tym bardziej, że Polska została objęta unijną tzw. klauzulą wyjścia w obszarze obronności, co daje pewne możliwości finansowe.

– Inflacja jest na poziomie w tej chwili – według rządu – w pierwszych prognozach około 3 proc., ale wzrosty kosztów życia, w szczególności dla emerytów i rencistów, są ogromne. Jak wiemy, wzrosty kosztów energii, wzrosty kosztów takich podstawowych produktów żywnościowych są ogromne. To są wzrosty kosztów rzędu kilku, kilkunastu procent, więc w tym zakresie naprawdę wypadałoby, aby rząd wrócił do negocjacji, aby waloryzacja rent i emerytur i pozostałych rzeczy po prostu się zwiększyły. W związku z objęciem Polski procedurą wyjścia, pojawia się – naszym zdaniem – pole do dyskusji – zaznaczył Bartłomiej Mickiewicz.

Związki zawodowe chciały, by wskaźnik waloryzacji rent i emerytur wynosił nie mniej niż średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług, zwiększony o co najmniej 50 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. Propozycje pracodawców były z kolei bliższe propozycjom strony rządowej.

W tym roku renciści i emeryci mieli podniesione świadczenia o 5,5 procent. Przyszłoroczne podwyżki na poziomie 4,9 proc. mogą być najskromniejsze od lat.

RIRM

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Środa, 24 czerwca 2026 

    Narodzenie św. Jana Chrzciciela, uroczystość

    Łk 1, 57-66. 80

    Ewangelii według świętego Łukasza

    Dla Elżbiety nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna. Gdy sąsiedzi i krewni dowiedzieli się, że Pan okazał jej wielkie miłosierdzie, cieszyli się razem z nią. Przyszli ósmego dnia, aby obrzezać chłopca i nadać mu imię jego ojca Zachariasza. Lecz jego matka powiedziała: „Nic podobnego! Będzie miał na imię Jan”. Oni przekonywali ją: „Przecież nie ma nikogo w twojej rodzinie, kto by miał takie imię”. Za pomocą znaków pytali więc jego ojca, jak chce go nazwać. A on poprosił o tabliczkę i napisał: „Na imię mu Jan”. Wtedy zdumieli się wszyscy. I natychmiast otworzyły się jego usta, odzyskał mowę i wielbił Boga. Lęk padł na wszystkich ich sąsiadów. Po całej górskiej krainie Judei opowiadano o tym wszystkim, co się wydarzyło. A wszyscy, którzy o tym słyszeli, zastanawiali się i pytali: „Kimże będzie ten chłopiec?”. Bo rzeczywiście ręka Pana była z nim. Chłopiec rósł i wzmacniał się duchowo. Przebywał na pustkowiu aż do czasu wystąpienia przed Izraelem.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24