Jubileusz Inicjatywy Trójmorza w Warszawie

2025-04-29, 11:26
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Jubileusz Inicjatywy Trójmorza w Warszawie Fot. Łukasz Błasikiewicz/KPRP

Z okazji 10. Szczytu Inicjatywy Trójmorza w Pałacu Prezydenckim Prezydent RP Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą wydali w poniedziałkowe popołudnie oficjalny obiad, aby uczcić jubileusz współpracy.

Główna sesja plenarna z udziałem Głów Państw i Szefów Rządów Państw Inicjatywy Trójmorza odbywa się dziś (wtorek 29 kwietnia) na Zamku Królewskim. W warszawskim spotkaniu, które jest największym w tym roku międzynarodowym wydarzeniem w Polsce, uczestniczy ponad 20 delegacji najwyższego i wysokiego szczebla.

Historia Trójmorza to historia sukcesu. Prężna gospodarka regionu, doskonałe możliwości inwestycyjne i otoczenie biznesowe zapewniają wyjątkowy klimat zarówno dla państw, jak i partnerów korporacyjnych z całego świata – mówił prezydent, zapraszając do udziału w Szczycie.

Uczestnicy spotkania dyskutują przede wszystkim o dekadzie funkcjonowania formatu trójmorskiego, podsumowują mijające dziesięciolecie i wyznaczają kierunki rozwoju Inicjatywy na kolejne 10 lat.

Szczytowi towarzyszy też Forum Biznesu Inicjatywy Trójmorza, które ma na celu współpracę przedsiębiorców i poszukiwanie synergii gospodarczych.

Gospodarzem jubileuszowego spotkania jest Prezydent RP Andrzej Duda.

Inicjatywa skupia 13 państw członkowskich UE: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Łotwę, Litwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię, Węgry oraz Grecję, która dołączyła w 2023 r.; dwa państwa stowarzyszone uczestniczące – Ukrainę i Mołdawię. Partnerami strategicznymi Inicjatywy Trójmorza są: Stany Zjednoczone, Japonia, Komisja Europejska i Niemcy.

Powołanie Inicjatywy Trójmorza zainicjowali prezydenci Polski Andrzej Duda i Chorwacji Kolinda Grabar–Kitarović podczas spotkania przywódców państw regionu na marginesie Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku w 2015 roku. Rok ten jest uznawany za początek współpracy trójmorskiej, natomiast inauguracyjny szczyt Inicjatywy odbył się w Dubrowniku w 2016 r.

Źródło: prezydent.pl

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Środa, 24 czerwca 2026 

    Narodzenie św. Jana Chrzciciela, uroczystość

    Łk 1, 57-66. 80

    Ewangelii według świętego Łukasza

    Dla Elżbiety nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna. Gdy sąsiedzi i krewni dowiedzieli się, że Pan okazał jej wielkie miłosierdzie, cieszyli się razem z nią. Przyszli ósmego dnia, aby obrzezać chłopca i nadać mu imię jego ojca Zachariasza. Lecz jego matka powiedziała: „Nic podobnego! Będzie miał na imię Jan”. Oni przekonywali ją: „Przecież nie ma nikogo w twojej rodzinie, kto by miał takie imię”. Za pomocą znaków pytali więc jego ojca, jak chce go nazwać. A on poprosił o tabliczkę i napisał: „Na imię mu Jan”. Wtedy zdumieli się wszyscy. I natychmiast otworzyły się jego usta, odzyskał mowę i wielbił Boga. Lęk padł na wszystkich ich sąsiadów. Po całej górskiej krainie Judei opowiadano o tym wszystkim, co się wydarzyło. A wszyscy, którzy o tym słyszeli, zastanawiali się i pytali: „Kimże będzie ten chłopiec?”. Bo rzeczywiście ręka Pana była z nim. Chłopiec rósł i wzmacniał się duchowo. Przebywał na pustkowiu aż do czasu wystąpienia przed Izraelem.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24