Prezydent Andrzej Duda zainaugurował Samorządowy Kongres Trójmorza

2025-03-13, 06:00
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Prezydent Andrzej Duda zainaugurował Samorządowy Kongres Trójmorza Fot. Przemysław Keler/KPRP

Andrzej Duda wziął udział w Samorządowym Kongresie Trójmorza w Lublinie. Tegoroczna edycja, podobnie jak poprzednie, objęta została Patronatem Honorowym Prezydenta RP.

Prezydent podkreślił, że piąta edycja Samorządowego Kongresu Trójmorza wpisuje się w dziesiątą rocznicę trwania Inicjatywy Trójmorza, którą „miał zaszczyt i przyjemność inicjować”. Przypomniał, że dziesięć lat temu spotkał się z prezydent Chorwacji Kolindą Grabar–Kitarović w Krakowie. – Spodziewaliśmy się, biorąc pod uwagę doświadczenia dziejowe i obserwacje, że będziemy musieli zmierzyć się z poważnymi zagrożeniami i jedynym rozsądnym wyjściem jest zewrzeć szeregi, zacząć aktywną współpracę, razem budować, bo mieliśmy przekonanie, że razem jesteśmy silniejsi – powiedział.

Andrzej Duda podkreślił, że „widząc potencjał, który drzemie w Środkowej i Wschodniej części Europy wiedzieliśmy, że nasza siła będzie pochodziła z dynamicznego rozwoju gospodarczego”. – Ale trzeba było przyspieszyć, żeby skończyć skostniały podział na schód i zachód Europy, przebiegający po linii żelaznej kurtyny, który dzielił kraje Europy na mniej i bardziej rozwinięte. Różnice rozwojowe były i trzeba je było, jak najszybciej zniwelować, by wykorzystywać wszystkie możliwości przyspieszenia rozwojowego, a to oznacza także połączenie wysiłków – wskazał.

Jednego byłem pewien – potrzebujemy sprawnej komunikacji, dobrych dróg. Czas pokazał, że one są potrzebne nie tylko do transportu towarów, ale w trudnych czasach do transportu czołgów, by przemieścić szybko jednostki wojskowe w sytuacji niebezpieczeństwa, by przemieścić szybko funkcjonariuszy straży granicznej czy jednostki straży pożarnej, gdy niesiemy sobie nawzajem pomoc, jak podczas pożarów w Grecji – dodał prezydent.

Andrzej Duda akcentował, że z dumą patrzy na dziesięć lat Inicjatywy Trójmorza i pięć lat Samorządowego Kongresu Trójmorza. – Chodziło o to, by współpracować ze sobą na wszystkich poziomach, by współpraca była również na poziomie lokalnym, regionalnym, by współpracowały ze sobą samorządy, by samorządy przekładały współpracę także na przedsiębiorców – powiedział.

Prezydent przypomniał, że dotychczasowe działania, jak założenie Sieci Regionów Trójmorza czy Sieci Uniwersytetów Trójmorza to „realne korzyści dla naszych rodaków, Lubelszczyzny, ale też dla całej naszej wspólnoty Trójmorza”. – Z zadowoleniem przyjąłem kolejna inicjatywę – powołanie Sieci Trójmorza w dziedzinie turystyki. To pokazuje, jak kompleksowo Państwo myślą, jak kompleksowo dbają Państwo o rozwój swojego regionu i całego regionu Trójmorza – powiedział.

Za ponad miesiąc podczas jubileuszowego Szczytu Inicjatywy Trójmorza w Warszawie będę gościł przedstawicieli najwyższego szczebla z ponad 20 państw. Obiecuję, że rozmowy polityczne podczas Szczytu i Forum Gospodarczego będą skutkowały nowymi inicjatywami i szansami dla polskiej gospodarki i naszych gospodarek regionu Trójmorza – dodał Andrzej Duda.

***

Forum Regionów Trójmorza to projekt zainicjowany przez prezydenta Andrzeja Dudę w 2018 roku w Rzeszowie. Jest to inicjatywa oddolna, będąca ważnym aspektem współpracy trójmorskiej. Kolejne edycje wydarzenia, które z czasem otrzymało dzisiejszą nazwę „Samorządowy Kongres Trójmorza” organizowane są od 2021 roku w Lublinie.

Podczas debat i dyskusji zaproszeni goście rozmawiają o bezpieczeństwie energetycznym, infrastrukturze (m.in. postępach w budowie trasy Via–Carpatia), sztucznej inteligencji oraz cyfryzacji społeczeństw. Towarzyszące Kongresowi Forum Gospodarcze oferuje zaś seminaria na temat zielonej gospodarki, innowacji czy roli kobiet w biznesie.

Ubiegłoroczna odsłona zgromadziła ponad 900 uczestników, 180 prelegentów oraz liczne delegacje z 20 regionów Europy Środkowej.

prezydent.pl

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Środa, 24 czerwca 2026 

    Narodzenie św. Jana Chrzciciela, uroczystość

    Łk 1, 57-66. 80

    Ewangelii według świętego Łukasza

    Dla Elżbiety nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna. Gdy sąsiedzi i krewni dowiedzieli się, że Pan okazał jej wielkie miłosierdzie, cieszyli się razem z nią. Przyszli ósmego dnia, aby obrzezać chłopca i nadać mu imię jego ojca Zachariasza. Lecz jego matka powiedziała: „Nic podobnego! Będzie miał na imię Jan”. Oni przekonywali ją: „Przecież nie ma nikogo w twojej rodzinie, kto by miał takie imię”. Za pomocą znaków pytali więc jego ojca, jak chce go nazwać. A on poprosił o tabliczkę i napisał: „Na imię mu Jan”. Wtedy zdumieli się wszyscy. I natychmiast otworzyły się jego usta, odzyskał mowę i wielbił Boga. Lęk padł na wszystkich ich sąsiadów. Po całej górskiej krainie Judei opowiadano o tym wszystkim, co się wydarzyło. A wszyscy, którzy o tym słyszeli, zastanawiali się i pytali: „Kimże będzie ten chłopiec?”. Bo rzeczywiście ręka Pana była z nim. Chłopiec rósł i wzmacniał się duchowo. Przebywał na pustkowiu aż do czasu wystąpienia przed Izraelem.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24