Szef MON: Polska powinna być w stanie samodzielnie produkować amunicję

2024-11-19, 13:26
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Szef MON: Polska powinna być w stanie samodzielnie produkować amunicję Fot. gov.pl / MON

18 listopada br. w siedzibie Grupy Azoty (Tarnów), z udziałem wicepremiera, ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza, podpisano list intencyjny w sprawie współpracy przy produkcji materiałów wybuchowych w Grupie Azoty.

- Dzisiejsze podpisanie listu intencyjnego w Tarnowie to ważny krok. List ten integruje działania spółek z różnych branż na rzecz przemysłu zbrojeniowego. Grupa Azoty, znana głównie z produkcji nawozów, ma potencjał do udziału w tym projekcie. (...) Dzisiejszy plan restrukturyzacji Grupy Azoty daje nadzieję na poprawę jej sytuacji finansowej oraz zwiększenie jej zdolności uczestnictwa w produkcji dla przemysłu zbrojeniowego. W Tarnowie podjęliśmy decyzję o rozwijaniu zdolności do produkcji nitrocelulozy i prochu wielobazowego. To kluczowe dla przyszłej produkcji amunicji w Polsce - zaznaczył wicepremier Kosiniak – Kamysz.

Wydarzenie odbyło się z udziałem ministra aktywów państwowych oraz prezesów: Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Grupy Azoty, Agencji Rozwoju Przemysłu i MESKO. Spółki te będą współpracować w zakresie rozbudowy na terenie Polski kompetencji produkcyjnych materiałów wybuchowych (nitrocelulozy oraz prochów wielobazowych) wraz z bazą surowcową.

Podczas konferencji szef MON poinformował o planach budowy w Polsce fabryki amunicji.

- Jutro [wtorek 19 bm.] na posiedzeniu Rady Ministrów przyjmiemy ustawę, a nie tylko uchwałę, o budowie fabryki amunicji w Polsce. Zdecydowaliśmy się na procedowanie tego projektu w trybie ustawy, gdyż uznajemy to za kluczowe dla naszego bezpieczeństwa. To przełomowy krok w naszych działaniach na rzecz bezpieczeństwa państwa. Polska jest dużym krajem i powinna być w stanie samodzielnie produkować amunicję kalibru 155 mm. Naszym celem jest nie tylko jedna fabryka, ale więcej, a także współpraca z partnerami z NATO i UE, aby połączyć siły. Pracujemy nad tym, aby Polska Grupa Zbrojeniowa oraz MESKO mogły korzystać z tych surowców i rozwijać przemysł zbrojeniowy. Rząd zapewni finansowanie tego projektu – jutro przedstawimy ustawę, która przewiduje około 3 miliardy złotych na budowę fabryki amunicji - zaznaczył wicepremier.

Inf. MON

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Środa, 24 czerwca 2026 

    Narodzenie św. Jana Chrzciciela, uroczystość

    Łk 1, 57-66. 80

    Ewangelii według świętego Łukasza

    Dla Elżbiety nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna. Gdy sąsiedzi i krewni dowiedzieli się, że Pan okazał jej wielkie miłosierdzie, cieszyli się razem z nią. Przyszli ósmego dnia, aby obrzezać chłopca i nadać mu imię jego ojca Zachariasza. Lecz jego matka powiedziała: „Nic podobnego! Będzie miał na imię Jan”. Oni przekonywali ją: „Przecież nie ma nikogo w twojej rodzinie, kto by miał takie imię”. Za pomocą znaków pytali więc jego ojca, jak chce go nazwać. A on poprosił o tabliczkę i napisał: „Na imię mu Jan”. Wtedy zdumieli się wszyscy. I natychmiast otworzyły się jego usta, odzyskał mowę i wielbił Boga. Lęk padł na wszystkich ich sąsiadów. Po całej górskiej krainie Judei opowiadano o tym wszystkim, co się wydarzyło. A wszyscy, którzy o tym słyszeli, zastanawiali się i pytali: „Kimże będzie ten chłopiec?”. Bo rzeczywiście ręka Pana była z nim. Chłopiec rósł i wzmacniał się duchowo. Przebywał na pustkowiu aż do czasu wystąpienia przed Izraelem.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24