Setna rocznica nawiązania relacji dyplomatycznych między Polską a Peru

2023-11-10, 14:27
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Setna rocznica nawiązania relacji dyplomatycznych między Polską a Peru Fot. gov.pl/MSZ

Polskę i Peru łączy długa historia wzajemnych relacji. Te dyplomatyczne zostały zapoczątkowane 6 września 1923 roku, kiedy Peru mianowało pana Felipe Espantoso chargé d’affaires ad honorem w Polsce.

Niemniej, dynamiczne kontakty gospodarcze i kulturalne rozpoczęto już w drugiej połowie XIX wieku, kiedy do Peru przybywali polscy architekci i inżynierowie. Najwybitniejszym reprezentantem tej grupy jest niewątpliwie Ernest Malinowski, twórca Kolei Transandyjskiej, do 2006 r. najwyżej położonej kolei świata.

Obecnie Polska i Peru realizują kontakty gospodarcze, handlowe i naukowe. W tym miejscu warto wyróżnić współpracę archeologiczną. Centrum Badań Andyjskich Uniwersytetu Warszawskiego prowadzi wspólnie z peruwiańskimi kolegami badania m.in. na Machu Picchu. Właśnie to miasto możemy oglądać na okolicznościowej kartce, zaprojektowanej przez Jana Konarzewskiego i wydanej przez Pocztę Polską z okazji 100. rocznicy nawiązania relacji dyplomatycznych między naszymi państwami.

MSZ

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Piątek, 26 czerwca 2026

    Święci bracia męczennicy Jan i Paweł, wspomnienie

    Mt 8, 1-4

    Słowa Ewangelii według świętego Mateusza

    Gdy Jezus zszedł z góry, podążał za Nim wielki tłum. Wtedy podszedł do Niego trędowaty, pokłonił się i prosił: „Panie! Jeżeli zechcesz, możesz mnie oczyścić”. On wyciągnął rękę, dotknął go i powiedział: „Chcę, bądź oczyszczony”. I natychmiast został oczyszczony z trądu. Jezus mu nakazał: „Pamiętaj, nie mów o tym nikomu, lecz idź, pokaż się kapłanowi, a na świadectwo dla nich złóż ofiarę, zgodnie z nakazem Mojżesza”.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24