Wizyta prezydenta Republiki Czeskiej w Warszawie

2023-03-16, 16:08
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Pałac Prezydencki. Andrzej Duda i Petr Pavel Pałac Prezydencki. Andrzej Duda i Petr Pavel Fot. Jakub Szymczuk/KPRM

Wizytę w Warszawie składa zaprzysiężony 9 marca br. na prezydenta Republiki Czeskiej Petr Pavel. To jego druga zagraniczna podróż, wcześniej odwiedził Słowację.

Mam nadzieję, że będziemy blisko współpracowali, budując jak najlepsze relacje polsko–czeskie, także w formatach NATO, Unii Europejskiej, Inicjatywy Trójmorza i Bukaresztańskiej Dziewiątki – podkreślił prezydent Polski Andrzej Duda podczas wspólnego spotkania przywódców z dziennikarzami.

Jak dodał, strona polska ogromnie docenia fakt, że Warszawa jest drugą – po Bratysławie – stolicą, w której Petr Pavel składa wizytę. – To dla nas ważny znak kierunku w budowaniu dobrosąsiedzkich relacji. Jesteśmy dumni, że wybrał Pan Warszawę tydzień po zaprzysiężeniu – podkreślił prezydent RP.

Jak przekazał, dzisiejsze rozmowy dotyczyły m.in. bezpieczeństwa militarnego regionu, w tym konieczności wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego w kontekście wojny na Ukrainie oraz wspólnego stanowiska w tej kwestii w związku ze zbliżającym się szczytem NATO w Wilnie. Omówiono też kolejne etapy pomocy dla Ukrainy w związku z rosyjską inwazją

Rozmawiano również o bezpieczeństwie energetycznym m.in. w perspektywie rozwoju sieci gazowej i możliwości zapewnienia w przyszłości dostaw z polskich gazoportów do Republiki Czeskiej. Rozmowy dotyczyły też współpracy regionów przygranicznych, m.in. w zakresie turystyki i komunikacji drogowej, a także perspektyw rozwoju szybkich połączeń kolejowych między Polską a Czechami.

To już drugie spotkanie Andrzeja Dudy i Petra Pavla – w lutym przywódcy Polski i Czech rozmawiali na marginesie 59. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

prezydent.pl

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Piątek, 26 czerwca 2026

    Święci bracia męczennicy Jan i Paweł, wspomnienie

    Mt 8, 1-4

    Słowa Ewangelii według świętego Mateusza

    Gdy Jezus zszedł z góry, podążał za Nim wielki tłum. Wtedy podszedł do Niego trędowaty, pokłonił się i prosił: „Panie! Jeżeli zechcesz, możesz mnie oczyścić”. On wyciągnął rękę, dotknął go i powiedział: „Chcę, bądź oczyszczony”. I natychmiast został oczyszczony z trądu. Jezus mu nakazał: „Pamiętaj, nie mów o tym nikomu, lecz idź, pokaż się kapłanowi, a na świadectwo dla nich złóż ofiarę, zgodnie z nakazem Mojżesza”.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24