Zakończenie pilotażu programu profilaktyki krótkowzroczności u dzieci „Dobrze widzieć”

2022-05-19, 10:21
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Zakończenie pilotażu programu profilaktyki krótkowzroczności u dzieci „Dobrze widzieć” Fot. gov.pl/web/edukacja-i-nauka

Uczniowie z klas I-III Zespołu Placówek Oświatowych w Trawnikach (województwo lubelskie) to ostatnia grupa dzieci, których wzrok został przebadany w ramach przedsięwzięcia „Dobrze widzieć”. Pilotażowy program profilaktyki krótkowzroczności dzieci z edukacji wczesnoszkolnej został zainicjowany przez Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka i Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego. W poniedziałek, 23 maja, na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie odbędzie się konferencja podsumowująca wspólne przedsięwzięcie resortów zdrowia, edukacji i nauki oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Profilaktyka w Zespole Placówek Oświatowych w Trawnikach

Zespół Placówek Oświatowych w Trawnikach był ostatnią szkołą wytypowaną do udziału w pilotażowym programie „Dobrze widzieć”. Specjaliści z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie zbadali wzrok dzieci z klas I-III w kierunku wykrycia wad wzroku, które się mogły się rozwinąć po długotrwałym okresie nauki zdalnej.

Podsumowaniu pilotażu towarzyszyła konferencja Prorektora ds. Umiędzynarodowienia i Cyfryzacji Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. dr hab. n. med. Robert Rejdaka, który kierował zespołem badawczym, oraz Rzecznika Prasowego MEiN Adrianny Całus.

– Dzięki wsparciu resortu edukacji i nauki oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie do tej pory przebadano ponad 1000 dzieci w wybranych szkołach na terenie województwa lubelskiego. Badania trwały od jesieni ubiegłego roku. Dzisiaj mamy ostatni dzień badań w szkołach – poinformował prof. Robert Rejdak.

– Były to badania nieinwazyjne, z odległości. Badaliśmy również ostrość wzroku. Niestety wyniki badań nie są optymistyczne. Na ich podstawie skierowaliśmy dzieci do dalszej diagnostyki do Kliniki Okulistyki w Lublinie – dodał szef zespołu realizującego badania przesiewowe.

„Dobrze widzieć” – program profilaktyki krótkowzroczności

Program „Dobrze widzieć” związany z profilaktyką krótkowzroczności u dzieci z edukacji wczesnoszkolnej powstał z inicjatywy Ministra Edukacji Nauki Przemysława Czarnka oraz Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego. Pilotaż realizował Uniwersytet Medyczny w Lublinie. Zespół ekspertów pod kierownictwem prof. Roberta Rejdaka przeprowadził badania przesiewowe oraz działania edukacyjne w wybranych szkołach na trenie województwa lubelskiego.

Termin realizacji programu został wydłużony, a badania przeprowadzano także w tym roku. Koszt realizacji wyniósł 1,1 mln zł. U uczniów ze stwierdzoną wadą jest wdrażane leczenie okulistyczne.

Program „Dobrze Widzieć” to jeden z filarów przygotowanego przez MEiN Narodowego Wsparcia Uczniów po Pandemii. Obejmuje on inicjatywy związane zarówno ze zdrowiem i kondycją fizyczną dzieci oraz młodzieży, wsparciem psychologiczno-pedagogicznym, jak również pomocą w opanowaniu i utrwaleniu materiału.

Podsumowanie pilotażu

Wstępne wyniki badań wskazują na pogorszenie wzroku uczniów po okresie nauki zdalnej. Dane zebrane podczas programu zostaną zaprezentowane na konferencji prasowej, która odbędzie się w poniedziałek, 23 maja, na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. W wydarzeniu weźmie udział Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek.

Media

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Czwartek, 25 czerwca 2026

    Mt 7, 21-29

    Słowa Ewangelii według świętego Mateusza

    Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie każdy, kto mówi do Mnie: «Panie! Panie!», wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz tylko ten, kto pełni wolę mojego Ojca, który jest w niebie. W owym dniu wielu powie Mi: «Panie! Panie! Czyż nie prorokowaliśmy w imię Twoje? W Twoje imię wyrzucaliśmy demony i w Twoje imię dokonaliśmy wielu niezwykłych czynów». A wtedy im powiem: Nigdy was nie znałem! Odejdźcie ode Mnie wy, którzy postępujecie niegodziwie. Każdy, kto słucha tych moich słów i wprowadza je w czyn, jest podobny do człowieka rozsądnego, który zbudował dom na skale. Spadł ulewny deszcz, wezbrały rzeki, zerwały się silne wiatry i uderzyły w ten dom. Ale on nie runął, bo zbudowany był na skale. Każdy, kto słucha tych moich słów, ale nie wprowadza ich w czyn, podobny jest do człowieka głupiego, który dom zbudował na piasku. Spadł ulewny deszcz, wezbrały rzeki, zerwały się silne wiatry i uderzyły w ten dom, a on się zawalił. I upadek jego był wielki”. Gdy Jezus skończył przemawiać, tłumy zdumiewały się Jego nauką. W Jego mowie była bowiem niezwykła moc, jakiej nie posiadali ich nauczyciele Pisma.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24