„Gaude Polonia 2021”. Stypendium otrzymało 48 twórców z Białorusi, Mołdawii, Rosji i Ukrainy

2021-09-30, 11:09
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
XX edycja programu stypendialnego  „Gaude Polonia 2021” rozstrzygnięta! XX edycja programu stypendialnego „Gaude Polonia 2021” rozstrzygnięta! Fot. Danuta Matloch (MKDNiS)

W Łazienkach Królewskich odbyła się gala podsumowująca XX edycję programu stypendialnego „Gaude Polonia 2021”. W tegorocznej edycji stypendium otrzymało 48 twórców z Białorusi, Mołdawii, Rosji i Ukrainy.

„Gaude Polonia to niezwykle istotny element działalności ministra kultury na rzecz popularyzacji polskiego dziedzictwa w Europie Środkowo-Wschodniej oraz integracji i twórczego dialogu artystów z Polski i państw naszego regionu. Dwadzieścia dotychczasowych edycji programu zrealizowanych od 2003 roku to aż 816 stypendiów twórczych. Wierzę, że każde z nich było ważnym wzmocnieniem więzi kulturowych między Polską a jej bliższymi i dalszymi sąsiadami ze wschodu i południa” – napisał wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowegi i sportu  Piotr Gliński w liście skierowanym do uczestników gali podsumowującej XX edycję programu stypendialnego „Gaude Polonia 2021”. List odczytała wiceminister Wanda Zwinogrodzka.

Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu podkreślił, że ogromna większość stypendystów nie tylko staje się ambasadorami kultury polskiej w swoich krajach, ale też podtrzymuje nawiązane podczas stypendium relacje z polskimi środowiskami twórczymi i artystycznymi.

Jestem przekonany, że pół roku spędzone w naszym kraju, to dla każdego stypendysty programu „Gaude Polonia” czas efektywnej i twórczej współpracy z tutorami i instytucjami. Ufam, że wywieziecie Państwo z naszego kraju nie tyko lepszą znajomość języka polskiego i miast, w których mieszkaliście, nie tylko wartościowe kontakty oraz konkretne umiejętności i dokonania, które będą procentowały w przyszłości, ale również nową perspektywę i inspiracje dla aktywności twórczej – napisał wicepremier.

Na zakończenie uroczystości wiceminister Wanda Zwinogrodzka wręczyła pamiątkowe dyplomy 48 tegorocznym stypendystom programu „Gaude Polonia”.

W tegorocznej XX edycji programu o stypendium ubiegało się 203 młodych artystów z Białorusi, Litwy, Mołdawii, Rosji i Ukrainy. Stypendium otrzymało 48 twórców, w tym 18 z Białorusi, 1 z Mołdawii, 1 z Rosji i 28 z Ukrainy, reprezentujących takie dziedziny twórczości jak: film, fotografia, historia sztuki, teatru, filmu i muzyki, konserwacja dzieł sztuki i ochrona zabytków, kuratorstwo, literatura, muzealnictwo, muzyka, sztuki wizualne oraz teatr.

Podobnie jak w ubiegłym roku także na tegoroczną edycję programu „Gaude Polonia” znacząco wpłynęła epidemia koronawirusa. Z uwagi na nią pobyty stypendialne zostały podzielone na trzy tury: od kwietnia do końca września, od maja do końca października oraz od czerwca do końca listopada.

Program stypendialny Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu „Gaude Polonia” powstał w 2003 roku. Jego celem było budowanie dobrych relacji Polski z jej sąsiadami (w pierwszej kolejności z Białorusią i Ukrainą) na gruncie kultury.

Program przeznaczony jest dla młodych twórców (do 40. roku życia) i polega na półrocznym pobycie stypendystów w Polsce, w czasie którego pod opieką wybitnych polskich artystów i instytucji kultury stypendyści realizują swoje projekty lub podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe oraz poznają współczesną kulturę polską. We wszystkich dotychczasowych edycjach przyznano 816 stypendiów dla twórców z Albanii, Armenii, Białorusi, Bułgarii, Gruzji, Kazachstanu, Macedonii, Mołdawii, Rosji, Serbii i Ukrainy. 

Na podst. MKDNiS

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Piątek, 26 czerwca 2026

    Święci bracia męczennicy Jan i Paweł, wspomnienie

    Mt 8, 1-4

    Słowa Ewangelii według świętego Mateusza

    Gdy Jezus zszedł z góry, podążał za Nim wielki tłum. Wtedy podszedł do Niego trędowaty, pokłonił się i prosił: „Panie! Jeżeli zechcesz, możesz mnie oczyścić”. On wyciągnął rękę, dotknął go i powiedział: „Chcę, bądź oczyszczony”. I natychmiast został oczyszczony z trądu. Jezus mu nakazał: „Pamiętaj, nie mów o tym nikomu, lecz idź, pokaż się kapłanowi, a na świadectwo dla nich złóż ofiarę, zgodnie z nakazem Mojżesza”.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24