Wicepremier Jarosław Gowin: Polska gospodarka radzi sobie stosunkowo dobrze z pandemią

2021-04-15, 18:42
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin Fot. MRPiT

– Przygotowujemy szereg rozwiązań na czas postpandemiczny. Pracujemy nad Nową Polityką Przemysłową, strategią produktywności i nową polityką eksportową czy też nad długofalowym wsparciem dla branży turystycznej – powiedział wicepremier Jarosław Gowin na debacie online pt. Goverment Spending or Organic Recovery? Remedy for the Polish Economy after Covid-19”.

– Straty, jakie poniosła polska gospodarka wskutek pandemii Covid-19, na tle innych państw unijnych są stosunkowo niewielkie. W ciągu minionego roku, w ramach kolejnych odsłon Tarczy Antykryzysowej do polskich firm trafiło już ponad 205 mld zł. Dzięki temu udało nam się również uratować ponad 7 mln miejsc pracy – podkreślił wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Dodał, że trzy czynniki zdecydowały o tym, że przez pandemię przechodzimy stosunkowo suchą stopą.

– Po pierwsze: struktura naszej gospodarki z dobrymi wynikami przemysłu i eksportu. Po drugie: determinacja polskich przedsiębiorców, których uważam za prawdziwych bohaterów minionego roku. I wreszcie po trzecie: dobrze zaplanowana, już wiosną 2020 r., akcja pomocowa dla firm i ich pracowników, która najpierw obejmowała wiele gałęzi polskiej gospodarki, a teraz ma charakter punktowy i jest adresowana do tych branż, które najdłużej i najintensywniej odczuwają negatywne skutki pandemii – mówił wicepremier.

W debacie, która odbyła się w ramach 10. edycji LSE Polish Economic Forum, a której organizatorem była – obchodząca w tym roku 30-lecie swojego istnienia – Giełda Papierów Wartościowych, oprócz wicepremiera Jarosława Gowina uczestniczyli również: prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, prezydent Konfederacji Lewiatan Maciej Witucki oraz były minister finansów Mateusz Szczurek.

Polish Economic Forum to największa konferencja o Polsce, która odbywa się poza granicami naszego kraju. Za jej organizację odpowiadają polscy studenci prestiżowej brytyjskiej uczelni London School of Economics and Political Science. Główny temat tegorocznej, jubileuszowej edycji Forum brzmi: „Changes: After a year of unprecedented disruption”, a na motyw graficzny konferencji został wybrany obraz polskiego mistrza Stanisława Ignacego Witkiewicza pod znamiennym tytułem „Stworzenie Świata”. I to właśnie o świecie w czasie postpandemicznym w dniach 13-15 kwietnia br. rozmawiali online przedstawiciele biznesu, nauki i polityki.

Inf. MRPiT

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Środa, 24 czerwca 2026 

    Narodzenie św. Jana Chrzciciela, uroczystość

    Łk 1, 57-66. 80

    Ewangelii według świętego Łukasza

    Dla Elżbiety nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna. Gdy sąsiedzi i krewni dowiedzieli się, że Pan okazał jej wielkie miłosierdzie, cieszyli się razem z nią. Przyszli ósmego dnia, aby obrzezać chłopca i nadać mu imię jego ojca Zachariasza. Lecz jego matka powiedziała: „Nic podobnego! Będzie miał na imię Jan”. Oni przekonywali ją: „Przecież nie ma nikogo w twojej rodzinie, kto by miał takie imię”. Za pomocą znaków pytali więc jego ojca, jak chce go nazwać. A on poprosił o tabliczkę i napisał: „Na imię mu Jan”. Wtedy zdumieli się wszyscy. I natychmiast otworzyły się jego usta, odzyskał mowę i wielbił Boga. Lęk padł na wszystkich ich sąsiadów. Po całej górskiej krainie Judei opowiadano o tym wszystkim, co się wydarzyło. A wszyscy, którzy o tym słyszeli, zastanawiali się i pytali: „Kimże będzie ten chłopiec?”. Bo rzeczywiście ręka Pana była z nim. Chłopiec rósł i wzmacniał się duchowo. Przebywał na pustkowiu aż do czasu wystąpienia przed Izraelem.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24