„500+” otrzymało już ponad ćwierć miliona dzieci

2019-07-25, 07:32
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Do środy, 24 lipca, do godz. 7.40 złożonych zostało 2,39 mln wniosków online o świadczenie „500+”. Do 18 lipca świadczenie otrzymało już ponad ćwierć miliona dzieci na kwotę ponad 125 mln zł – poinformowała w środę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.

Trwa składanie online wniosków w ramach programu „Rodzina 500+” bez kryterium dochodowego oraz programu „Dobry start”. Wnioski można składać za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia oraz platformy usług elektronicznych ZUS.

– Do środy do godz. 7.40 złożonych zostało 2,39 mln wniosków online o świadczenie „500+” – poinformowała podczas środowego spotkania z mediami minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.

Do 18 lipca świadczenie „500+” otrzymało już ponad ćwierć miliona dzieci (dokładnie 253,6 tys.) na kwotę ponad 125 mln zł. Najwięcej wypłat w stosunku do złożonych wniosków zanotowano w tym okresie w woj. świętokrzyskim (24 proc.), podkarpackim (21 proc.) i lubuskim (18 proc.).

– Chciałabym serdecznie podziękować samorządom za tak sprawną realizację programu „Rodzina 500+”, mimo że liczba dzieci objętych programem jest niemal dwukrotnie wyższa niż rok temu – powiedziała minister Bożena Borys-Szopa.

Szefowa MRPiPS nawiązała również do listu z osobistymi podziękowaniami, który skierowała do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. – Zwróciłam się w nim także z apelem, by władze samorządowe rozważyły możliwość zwiększenia częstotliwości wypłat świadczeń wychowawczych do dwóch lub więcej w miesiącu. Dzięki temu świadczenia będą mogły szybciej trafiać do tych, którzy złożyli wnioski wcześniej. Byłoby to rozwiązanie szczególnie pomocne dla rodzin w okresie wakacyjnym, kiedy muszą liczyć się z dodatkowymi wydatkami – mówiła minister.

Obecny na spotkaniu z mediami wiceminister Stanisław Szwed zwrócił uwagę na ogromne zainteresowanie Polaków składaniem wniosków za pośrednictwem internetu.

– Rok temu, między 1 lipca a 21 lipca 2018 r., złożono łącznie online ok. 260 tys. wniosków „500+”, co stanowiło wtedy 10,5 proc. liczby rodzin objętych programem w lipcu 2018 r. W 2019 roku, także po trzech tygodniach, mamy łącznie ok. 2,32 mln wniosków „500+” online, co stanowi już ponad połowę (52,8 proc.) szacowanej liczby rodzin, która zostanie objęta programem w lipcu 2019 r. – poinformował wiceminister Stanisław Szwed.

To oznacza pięciokrotnie większe zainteresowanie składaniem wniosków „500+” online niż rok temu na nowy okres, w pierwszych trzech tygodniach.

– Zauważamy także większe zainteresowanie składaniem wniosków online o świadczenie „Dobry start”. Rok temu, do 18 lipca, mieliśmy 860 tys. wniosków. W tym roku, po trzech tygodniach, jest ich o 60 proc. więcej – 1,38 mln – podkreślił wiceszef MRPiPS.

Do środy do godz. 7.40 złożonych zostało prawie 1,44 mln wniosków online o „Dobry start”. Od 1 sierpnia o świadczenie „Dobry start” mogą ubiegać się także uczniowie szkół dla dorosłych i szkół policealnych. Rozwiązanie to nie powoduje żadnych zmian w kryteriach wieku dziecka, na które ma przysługiwać świadczenie. Przysługuje ono nadal na dzieci uczące się w szkole do ukończenia przez nie 20. roku życia, a w przypadku dzieci z odpowiednim orzeczeniem potwierdzającym niepełnosprawność – do ukończenia 24. roku życia.

Wnioski o świadczenie dla dodatkowej grupy uczniów składać będzie można tylko drogą tradycyjną (podczas osobistej wizyty w urzędzie lub pocztą), czyli już od 1 sierpnia.

MRPiPS

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Środa, 24 czerwca 2026 

    Narodzenie św. Jana Chrzciciela, uroczystość

    Łk 1, 57-66. 80

    Ewangelii według świętego Łukasza

    Dla Elżbiety nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna. Gdy sąsiedzi i krewni dowiedzieli się, że Pan okazał jej wielkie miłosierdzie, cieszyli się razem z nią. Przyszli ósmego dnia, aby obrzezać chłopca i nadać mu imię jego ojca Zachariasza. Lecz jego matka powiedziała: „Nic podobnego! Będzie miał na imię Jan”. Oni przekonywali ją: „Przecież nie ma nikogo w twojej rodzinie, kto by miał takie imię”. Za pomocą znaków pytali więc jego ojca, jak chce go nazwać. A on poprosił o tabliczkę i napisał: „Na imię mu Jan”. Wtedy zdumieli się wszyscy. I natychmiast otworzyły się jego usta, odzyskał mowę i wielbił Boga. Lęk padł na wszystkich ich sąsiadów. Po całej górskiej krainie Judei opowiadano o tym wszystkim, co się wydarzyło. A wszyscy, którzy o tym słyszeli, zastanawiali się i pytali: „Kimże będzie ten chłopiec?”. Bo rzeczywiście ręka Pana była z nim. Chłopiec rósł i wzmacniał się duchowo. Przebywał na pustkowiu aż do czasu wystąpienia przed Izraelem.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24