Obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Kielcach

2019-03-23, 15:16
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Prezydenci Andrzej Duda i János Áder wraz z małżonkami uczestniczyli w uroczystej Mszy świętej koncelebrowanej w językach polskim i węgierskim w Bazylice Katedralnej w Kielcach. Był to pierwszy punkt sobotnich obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Kielcach.

Tuż przed nabożeństwem prezydenci złożyli kwiaty przy tablicy smoleńskiej znajdującej się w pobliżu kościoła. Tablica upamiętnia 96 ofiar, które zginęły 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

W Alei Sław na Skwerze Szarych Szeregów pary prezydenckie odsłoniły popiersie wybitnego węgierskiego kompozytora Béli Bartóka. Znajduje się tu kilkadziesiąt rzeźb, upamiętniających ludzi kultury XX wieku, m.in.: Marca Chagalla, Pabla Picassa, Witkacego, Witolda Lutosławskiego, Tadeusza Kantora, Edith Piaf, Krzysztofa Kieślowskiego.

Bél Bartók to jednen z największych węgierskich kompozytorów XX wieku oraz badaczy muzyki ludowej. W piątkowym przedstawieniu w Kieleckim Teatrze Tańca, które obejrzały pary prezydenckie Polski i Węgier, został wystawiony „Drewniany książę” skomponowany przez artystę dla baletu w 1917 roku.

Po odsłonięciu popiersia prezydenci Andrzej Duda i János Áder zapalili znicze przed pomnikiem Szarych Szeregów poświęconym harcerzom poległym za Ojczyznę.

Po południu w Hali Legionów pary prezydenckie kibicowały w młodzieżowym turnieju piłki ręcznej drużyn z Polski i Węgier. Prezydenci wręczyli także puchary zwycięzcom toczących się od czwartku rozgrywek. Był to ostatni punkt dwudniowej wizyty prezydenta Janosa Adera z małżonką w Kielcach, związanej z obchodami Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. W planach jest jeszcze prywatna wizyta węgierskiej pary prezydenckiej w sanktuarium na Świętym Krzyżu.

Na podst. prezydent.pl

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Piątek, 26 czerwca 2026

    Święci bracia męczennicy Jan i Paweł, wspomnienie

    Mt 8, 1-4

    Słowa Ewangelii według świętego Mateusza

    Gdy Jezus zszedł z góry, podążał za Nim wielki tłum. Wtedy podszedł do Niego trędowaty, pokłonił się i prosił: „Panie! Jeżeli zechcesz, możesz mnie oczyścić”. On wyciągnął rękę, dotknął go i powiedział: „Chcę, bądź oczyszczony”. I natychmiast został oczyszczony z trądu. Jezus mu nakazał: „Pamiętaj, nie mów o tym nikomu, lecz idź, pokaż się kapłanowi, a na świadectwo dla nich złóż ofiarę, zgodnie z nakazem Mojżesza”.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24