W maju w Polsce utonęły 62 osoby

2018-06-01, 14:18
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W maju w całym kraju utonęły 62 osoby, w tym aż 10 w ostatnim dniu miesiąca – poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji RP w piątkowym komunikacie.


„Statystyki Policji pokazują, że w ciągu ostatnich trzech lat w Polsce utonęły 1524 osoby (2015 r. – 571, 2016 r. – 504, 2017 r. – 449). Tylko w maju śmierć w wyniku utonięcia poniosły 62 osoby. W tym roku najtragiczniejszy był ostatni czwartek, 31 maja, kiedy utonęło 10 osób“ – poinformowało ministerstwo. Jak podało, najczęściej do tragicznych sytuacji nad wodą dochodził z powodu kąpieli w niestrzeżonym albo zabronionym miejscu.

„Osoby odpoczywające nad wodą wielokrotnie przeceniają swoje umiejętności, ale także nie mają dostatecznej wiedzy o możliwych zagrożeniach i bagatelizują je. Przyczyny tragedii to także brak wyobraźni, lekkomyślność i brawura oraz niestety kąpiel po spożyciu alkoholu. Dlatego ważne jest, aby kąpać się tylko w miejscach strzeżonych, tam gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy i pod żadnym pozorem nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu. Przede wszystkim pamiętajmy o najmłodszych - dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką osób dorosłych“ – apeluje ministerstwo.

Aby zadbać o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą, Polska Policja już po raz drugi prowadzi kampanię „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Głównym celem tej informacyjno-edukacyjnej akcji jest zapewnienie bezpiecznego wypoczynku osobom przebywającym w wodzie lub nad wodą i ograniczenie wypadków oraz utonięć - zarówno dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Aż do września akcja będzie realizowana w miejscach letniego wypoczynku dzieci i młodzieży (kolonie, obozy itp.), a także na piknikach, festynach i spotkaniach plenerowych.

Policja zachęca również do korzystania podczas wakacji z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, gdzie można wskazywać dzikie kąpieliska. Przed sezonem wakacyjnym policjanci odwiedzać będą także szkoły, aby przekazywać najmłodszym wiedzę dotyczącą zasad bezpiecznego spędzania wolnego czasu w trakcie letniego wypoczynku, w tym między innymi: bezpieczeństwa w domu, w podróży, podczas gier i zabaw w terenie, a także nad wodą i w wodzie. Funkcjonariusze, jak co roku, będą pełnić też służbę na wodzie. W miejscach, gdzie kąpiel może być niebezpieczna, pojawiać się będą również strażacy. Zarówno PSP jak i Policja przewidują wzmocnienie obsady jednostek w miejscowościach turystycznych.

MSWiA apeluje o rozsądek podczas wypoczynku nas wodą.

Na podst. mswia.gov.pl

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Piątek, 26 czerwca 2026

    Święci bracia męczennicy Jan i Paweł, wspomnienie

    Mt 8, 1-4

    Słowa Ewangelii według świętego Mateusza

    Gdy Jezus zszedł z góry, podążał za Nim wielki tłum. Wtedy podszedł do Niego trędowaty, pokłonił się i prosił: „Panie! Jeżeli zechcesz, możesz mnie oczyścić”. On wyciągnął rękę, dotknął go i powiedział: „Chcę, bądź oczyszczony”. I natychmiast został oczyszczony z trądu. Jezus mu nakazał: „Pamiętaj, nie mów o tym nikomu, lecz idź, pokaż się kapłanowi, a na świadectwo dla nich złóż ofiarę, zgodnie z nakazem Mojżesza”.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24