Szczyt Grupy Wyszehradzkiej w Łańcucie

2016-10-14, 14:33
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W dawnej rezydencji Lubomirskich i Potockich w Łańcucie rozpoczęło się w piątek przed południem spotkanie prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej. Przywódcy Polski Andrzej Duda, Słowacji Andrej Kiska, Czech Milosz Zeman i Węgier Janos Ader będą rozmawiać podczas dwóch sesji plenarnych.

- Spotykamy się tu po to, aby rozmawiać o wspólnych dla nas sprawach, szczególnie zaś – by zastanowić się, jak zwiększyć naszą rolę i znaczenie w Unii Europejskiej. Jednocześnie pamiętamy, że w tym roku obchodzimy 25-lecie współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Myślę, że to dobra okazja do krótkiego podsumowania dotychczasowych osiągnięć, a także wskazania tych zagadnień i obszarów współpracy, które wymagają naszego szczególnego zainteresowania w obecnej sytuacji w Unii Europejskiej – mówił prezydent Andrzej Duda.

Na początku przemówienia Andrzej Duda poprosił o minutę ciszy dla b. prezydenta Słowacji Michala Kováča, który zmarł 5 października w Bratysławie. Uroczystości pogrzebowe odbyły się wczoraj, uczestniczył w nich minister Krzysztof Szczerski.

W czasie pierwszej sesji plenarnej prezydenci będą dyskutować o strategicznych wyzwaniach polityki na rzecz młodych pokoleń w państwach Grupy Wyszehradzkiej, o programach, które mają wspierać rozwój zawodowy młodych osób tak, aby powstrzymać ich emigrację.

Druga sesja ma dotyczyć polityki historycznej, tożsamości i kultury europejskiej. W trakcie roboczego lunchu szefowie państw V4 będą rozmawiać o przyszłości UE i miejscu Europy Środkowo-Wschodniej w jej ramach.

Przywódcy V4 zwiedzą Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w pobliskiej wsi Markowa. Złożą kwiaty przy monumencie upamiętniającym Ofiary Holokaustu i ich anonimowych wspomożycieli oraz zapalą znicze pod ścianą z listą nazwisk Polaków ratujących Żydów na Podkarpaciu.

W sobotę szefowie państw Grupy Wyszehradzkiej spotkają się w Grand Hotelu w Rzeszowie na sesji plenarnej, podczas której rozmawiać będą o bezpieczeństwie rynku gazu w Europie Środkowo-Wschodniej. W tej sesji udział wezmą również przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej, w tym Komisarz Europejski ds. Unii Energetycznej Marosz Szefczowicz.

Na podst. prezydent.pl, PAP

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Piątek, 26 czerwca 2026

    Święci bracia męczennicy Jan i Paweł, wspomnienie

    Mt 8, 1-4

    Słowa Ewangelii według świętego Mateusza

    Gdy Jezus zszedł z góry, podążał za Nim wielki tłum. Wtedy podszedł do Niego trędowaty, pokłonił się i prosił: „Panie! Jeżeli zechcesz, możesz mnie oczyścić”. On wyciągnął rękę, dotknął go i powiedział: „Chcę, bądź oczyszczony”. I natychmiast został oczyszczony z trądu. Jezus mu nakazał: „Pamiętaj, nie mów o tym nikomu, lecz idź, pokaż się kapłanowi, a na świadectwo dla nich złóż ofiarę, zgodnie z nakazem Mojżesza”.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24