Prezydent: Wszystkiego dobrego dla wszystkich polskich strażaków

2016-05-04, 14:48
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

To święto wspaniałej służby, niezwykle cenionej przez Polaków, bez której nikt nie wyobraża sobie funkcjonowania państwa - mówił prezydent Andrzej Duda na pl. Piłsudskiego w Warszawie, podczas centralnych obchodów Dnia Strażaka. Podziękował strażakom PSP i OSP za ofiarną służbę.

- Dziś, czwartego maja, w Dniu Strażaka, wszystkiego dobrego dla wszystkich polskich strażaków, dla tych strażaków, którzy wykonują swoją służbę zawodową, a także dla strażaków ochotników - mówił prezydent. Dodał, że to wielkie święto "wspaniałej służby, darzonej największym zaufaniem".

Jak mówił prezydent, "sprawność tej formacji, jej siła i oddanie wszystkich służących sprawie ratowania bliźniego, jego mienia, niesienia pomocy - to jedna z najważniejszych składowych budujących silne państwo".

Pogratulował też szefowi PSP Leszkowi Suskiemu awansu na stopień generalski nadbrygadiera i 201 absolwentom Szkoły Głównej Służby Pożarniczej - awansów na pierwszy stopień oficerski.

- Razem z rządem i parlamentem będziemy budować coraz lepszy potencjał straży pożarnej, i tej zawodowej, i tej ochotniczej - powiedział prezydent Andrzej Duda.

- W to piękne święto chcę wyrazić nadzieję, że jako Prezydent Rzeczypospolitej, razem z panią premier, panem ministrem, panami ministrami, a także i polskim parlamentem będziemy budować coraz lepszy potencjał straży pożarnej Rzeczypospolitej Polskiej, i tej zawodowej Państwowej Straży Pożarnej, i tej straży pożarnej ochotniczej – zadeklarował prezydent.

Zwrócił przy tym uwagę na kształcenie młodych strażaków oraz wyposażenie i infrastrukturę wykorzystywaną przez straż do niesienia pomocy. - To także kwestia waszego bezpieczeństwa – dodał.

Andrzej Duda podkreślił, że służba strażaków jest niezwykle ofiarna i polega na walce nie tylko z ogniem, ale i z wszystkimi innymi żywiołami, niesieniu pomocy ofiarom wypadków oraz zapobieganiu zagrożeniom.

- To są dzisiaj obowiązki znakomicie wykonywane przez strażaków, i tych strażaków zawodowych, i strażaków ochotników – zaznaczył prezydent. Dodał, że OSP jest służbą "piękną, niezwykle potrzebną i niezwykle docenianą", m.in. dlatego że w istotnym stopniu organizuje życie społeczne w mniejszych miastach i na wsi.

- Wszędzie są strażacy ochotnicy, zawsze obok strażaków zawodowych gotowi do służby, do niesienia pomocy, do pomocy w organizacji wszelkich wydarzeń i na poziomie lokalnym, i regionalnym – powiedział prezydent.

W obchodach, obok Prezydenta RP, uczestniczyli premier Beata Szydło, szef MSWiA Mariusz Błaszczak, wiceminister nadzorujący m.in. straż pożarną Jarosław Zieliński, szef BBN Paweł Soloch, prezydencki minister Andrzej Dera, szefowie służb, a także m.in. prezes Zarządu Głównego OSP Waldemar Pawlak.

Uroczystość na Pl. Piłsudskiego rozpoczęto od podniesienia flagi państwowej i odśpiewania hymnu. Następnie prezydent Duda wręczył strażakom odznaczenia m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz kilkanaście Krzyży Zasługi (złote, srebrne i brązowe) i Krzyż Zasługi za Dzielność. Następnie 201 absolwentów Szkoły Głównej Służby Pożarniczej odebrało awanse na swój pierwszy stopień oficerski - młodszego kapitana.

W Państwowej Straży Pożarnej służy prawie 30 tys. strażaków, a w ochotniczych formacjach straży pożarnej - kilkaset tysięcy.

Na podst. prezydent.pl, PAP

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Czwartek, 25 czerwca 2026

    Mt 7, 21-29

    Słowa Ewangelii według świętego Mateusza

    Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie każdy, kto mówi do Mnie: «Panie! Panie!», wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz tylko ten, kto pełni wolę mojego Ojca, który jest w niebie. W owym dniu wielu powie Mi: «Panie! Panie! Czyż nie prorokowaliśmy w imię Twoje? W Twoje imię wyrzucaliśmy demony i w Twoje imię dokonaliśmy wielu niezwykłych czynów». A wtedy im powiem: Nigdy was nie znałem! Odejdźcie ode Mnie wy, którzy postępujecie niegodziwie. Każdy, kto słucha tych moich słów i wprowadza je w czyn, jest podobny do człowieka rozsądnego, który zbudował dom na skale. Spadł ulewny deszcz, wezbrały rzeki, zerwały się silne wiatry i uderzyły w ten dom. Ale on nie runął, bo zbudowany był na skale. Każdy, kto słucha tych moich słów, ale nie wprowadza ich w czyn, podobny jest do człowieka głupiego, który dom zbudował na piasku. Spadł ulewny deszcz, wezbrały rzeki, zerwały się silne wiatry i uderzyły w ten dom, a on się zawalił. I upadek jego był wielki”. Gdy Jezus skończył przemawiać, tłumy zdumiewały się Jego nauką. W Jego mowie była bowiem niezwykła moc, jakiej nie posiadali ich nauczyciele Pisma.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24