Apel o powstrzymanie bezprawnej nagonki na szkoły mniejszości narodowych

2024-01-08, 18:43
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Litewscy nacjonaliści tuż po Nowym Roku rozpętali nową nagonkę na szkoły mniejszości narodowych. Tym razem na szkoły z rosyjskim językiem nauczania. Całkiem niedawno został przeprowadzony atak na polską Szkołę Podstawową im. Andrzeja Stelmachowskiego w Starych Trokach i Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu w rejonie trockim. Chociaż jeszcze w roku 2000 Litwa podpisała i ratyfikowała bez wyjątków Konwencję Ramową o Ochronie Praw Mniejszości Narodowych, która to gwarantuje dla autochtonicznych mniejszości narodowych między innymi prawo do swych narodowych szkół.

W tej sprawie prezesi Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna” oraz Związku Polaków na Litwie, Krystyna Dzierżyńska i Waldemar Tomaszewski, wydali oświadczenie, w którym apelują do premier Litwy Ingridy Šimonytė i mera Wilna Valdasa Benkunskasa o powstrzymanie bezprawnej nagonki na szkoły mniejszości narodowych płynącej z ust ministra oświaty Gintautasa Jakštasa i wicemera m. Wilna Arūnasa Šilerisa.

Całość oświadczenia publikujemy poniżej.

Oswiadczenie

Komentarze   

 
#12 Wilia 2024-01-11 12:34
Bronmy razem wszystkie szkoly, w jednosci sila. Wstyd i hanba nacjonalistom u nas i na Ukrainie!
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#11 r.w. 2024-01-10 20:15
Wciąż trzeba walczyć o szkoły i wciąż litewski nacjonalistyczny beton usiłuje te szkoły likwidować. Czasem człowiek się zastanawia, czy na pewno Litwa jest demokratycznym państwem unijnym, czy jakimś dzikim zaściankowym reżimem bez szacunku dla ludzi?...
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#10 Jan 2024-01-10 14:38
Szkoły i ziemia to sprawy fundamentalne. W tych obszarach musimy być zdecydowani i walczyć o swoje prawa.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#9 czytelnik 2024-01-09 19:52
Słuszny apel Macierzy Szkolnej i ZPL. Litewscy nacjonaliści realizują politykę wymierzoną w mniejszości narodowe, przecież często ofiarą ich ataków jest społeczność polska, polskie szkoły itp. Nie można milczeć gdy dzieje się niesprawiedliwość.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#8 Marek 2024-01-08 21:40
Ataki na szkoły zawsze są uderzaniem w uczniów, rodziców, społeczności lokalne. Wstyd i hańba litewskim nacjonalistom, politykom pokroju Jakštysa i Šilerisa, podżegaczom do waśni na tle narodowościowym.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#7 Janusz 2024-01-08 21:22
Słuszny apel, popieram i przyłączam się do obrony szkół mniejszości narodowych na Litwie zgodnie z prawem, zobowiązaniami międzynarodowymi i zasadami unijnymi o poszanowaniu wszystkich obywateli!
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#6 Rebus 2024-01-08 21:10
Litewscy nacjonalisci, a i nie tylko, spia i widza Litwe bez szkol mniejszosci narodowych. Zreszta wszystko ku temu i idzie. Czasami wolniej, czasami szybciej, jednak kierunek jest ten sam.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#5 Marianna 2024-01-08 20:43
A w czym te dzieci winne, że im się chce zabronić nauki w ojczystym języku?
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#4 Darek 2024-01-08 19:44
Dziś rosyjskie szkoły, jutro białoruskie, a przyjdzie czas też na nasze, polskie szkoły, które najwięcej kłują oko litewskich nacjonalistów. Brońmy więc razem wszystkich szkół mniejszości narodowych. Nie dajmy się podzielić.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#3 mac56 2024-01-08 19:24
Brawo! Nie należy mieszać polityki ze szkolnictwem i "karać" mniejszości narodowe tylko za to, że mówią takim, a nie innym językiem!
Cytować | Zgłoś administratorowi