Sejm przyjął ustawę o rozwoju regionalnym

2020-06-12, 11:42
Oceń ten artykuł
(9 głosów)
Rita Tamašunienė Rita Tamašunienė Fot. vrm.lrv.lt

We czwartek Sejm przyjął zgłoszony przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych projekt ustawy, który nada regionom kraju więcej uprawnień i kompetencji, a regionalnym radom rozwoju – status prawny. Wzmocnienie samorządności i regionów to jeden z postulatów wpisanych w programie Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin. Za przyjęciem ustawy głosowało 84 posłów, jeden był przeciwko, a 11 wstrzymało się od głosu.

„Rosną dysproporcje gospodarcze, zmniejsza się liczba ludności i regiony nie mają siły i narzędzi, aby wpływać na te procesy. Rady rozwoju regionalnego muszą stać się prawdziwymi liderami rozwoju swoich regionów, przyjmując na siebie większą odpowiedzialność i znajdując najskuteczniejsze sposoby rozwoju. Jednak aby tak się stało, potrzebne są fundamentalne reformy” – powiedziała cytowana w komunikacie minister spraw wewnętrznych z ramienia AWPL-ZChR Rita Tamašunienė.

MSW informuje, że obecnie decyzje regionalnych rad rozwoju są prawnie ograniczone, dlatego projekt ustawy zakłada nadanie radom statusu osoby prawnej. Rady rozwoju regionalnego staną się instytucjami, które przyjmą odpowiedzialność i będą mogły delegować funkcje. Ustawa o rozwoju regionalnym pomogłaby zjednoczyć samorządy na podstawie powiatów i umożliwić im wykorzystanie dofinansowania do rozwiązywania problemów. Są to zmiany systemowe, które w dłuższej perspektywie stworzyłyby warunki dla większych zmian, takich jak zmniejszenie nierówności dochodów.

Badania przeprowadzone przez Organizację Współpracy Europejskiej i Rozwoju pokazały, że władza na Litwie jest jedną z najbardziej scentralizowanych w Europie. W krajach skandynawskich polityka regionalna jest zgodna z polityką społeczną i w tych krajach nierówności społeczne maleją, a na Litwie rosną.

„Nadszedł czas na ustawę o rozwoju regionalnym. Wobec braku nowej ustawy, perspektywa finansowa na lata 2021-2027 byłaby kształtowana w stary sposób, tj. każde ministerstwo nadal decydowałoby centralnie o tym, jak rozwijać regiony. Naszym celem jest promowanie rozwoju regionów i ich wzrostu gospodarczego, racjonalne i efektywne wykorzystanie funduszy przydzielonych przez Unię Europejską na cele strategiczne każdego regionu, z uwzględnieniem wyjątkowości regionów i potrzeb mieszkańców” – podkreśliła Tamašunienė.

Komentarze   

 
#7 1234 2020-06-18 22:11
Wielką pracę wykonuje Pani Rita. Pracuje na miano jednego z lepszych ministrów w historii, zwłaszcza, że wykonuje swoją pracę w bardzo trudnym okresie.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#6 Adam 2020-06-18 10:09
Decentralizacja władzy to dobry kierunek rozwoju, wzmacniania siły lokalnej władzy i społeczności.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#5 Artem 2020-06-16 22:14
"Badania przeprowadzone przez Organizację Współpracy Europejskiej i Rozwoju pokazały, że władza na Litwie jest jedną z najbardziej scentralizowanych w Europie. W krajach skandynawskich polityka regionalna jest zgodna z polityką społeczną i w tych krajach nierówności społeczne maleją, a na Litwie rosną." - to pokłosie likwidacji samorządów na początku lat 90 i scentralizowanie władzy.

"Po rozbiciu samorządów aż do marca 1993 r w obu rejonach praktycznie autorytarną władzę sprawowali rządowi komisarze. Ich głównym zajęciem okazała się taka realizacja reprywatyzacji ziemi dawnych kołchozów by znaczna część gruntów zabranych niegdyś przez władzę sowiecką polskim rodzinom trafiła w ręce przybywających z innych części kraju Litwinów. Badacz tematu prof. Zbigniew Kurcz z Uniwersytetu Wrocławskiego ocenił ich działania jako „wewnętrzną kolonizację” obliczoną na zmianę stosunków narodowościowych w regionie metodami administracyjnymi i opisał ją historycznym odwołaniem do pruskich „rugów ziemskich”. Nieraz zresztą prowadzonych drastycznymi metodami – 27 kwietnia 1993 komisarz Arturas Merkys sprowadził do podwileńskiej wsi Gudele żołnierzy, ci strzałami w powietrze rozpędzili miejscowych polskich chłopów protestujących przeciw rozdzielaniu ziemi należącej przed kolektywizacją do ich przodków. Polskie władze początkowo stawiały litewskim warunek przywrócenia samorządów w rejonach wileńskim i solecznickim, nie były jednak zbyt konsekwentne gdyż już 13 stycznia 1992 minister spraw zagranicznych RP Krzysztof Skubiszewski przybył do Wilna i podpisał „Deklarację o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy”. W latach 1992-1996 Rzeczpospolita delegowała jako swojego ambasadora do Wilna Jana Widackiego, który jako głównego winowajcę konfliktu polsko-litewskiego ukazywał mniejszość polską, nie szczędząc jej krytyki."
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#4 Paweł 2020-06-16 22:04
Nareszcie!!! Tak to właśnie powinno wyglądać. Finansowanie w rękach samorządów zostaną o wiele lepiej spożytkowane, zwłaszcza w rejonach, zarządzanych przez AWPL, gdyż te słyną z najlepiej zarządzanych samorządów np. rejon wileński i mer Rekść są wzorem dla pozostałych rejonów.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#3 mieszkaniec 2020-06-14 20:05
Nasza Pani Minister nie zatrzymuje się w podejmowanych przez siebie działaniach i udanie rozpoczęła kolejny projekt.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#2 Agnes 2020-06-14 17:30
Skuteczne działania Pani Rity. Brawo.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#1 Jan 2020-06-12 00:32
To jest dobry pomysł na wzmocnienie samorządności. Lokalni mieszkańcy muszą mieć większy wpływ na decyzje w swoich rejonach, miasteczkach i osadach.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Czwartek, 25 czerwca 2026

    Mt 7, 21-29

    Słowa Ewangelii według świętego Mateusza

    Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie każdy, kto mówi do Mnie: «Panie! Panie!», wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz tylko ten, kto pełni wolę mojego Ojca, który jest w niebie. W owym dniu wielu powie Mi: «Panie! Panie! Czyż nie prorokowaliśmy w imię Twoje? W Twoje imię wyrzucaliśmy demony i w Twoje imię dokonaliśmy wielu niezwykłych czynów». A wtedy im powiem: Nigdy was nie znałem! Odejdźcie ode Mnie wy, którzy postępujecie niegodziwie. Każdy, kto słucha tych moich słów i wprowadza je w czyn, jest podobny do człowieka rozsądnego, który zbudował dom na skale. Spadł ulewny deszcz, wezbrały rzeki, zerwały się silne wiatry i uderzyły w ten dom. Ale on nie runął, bo zbudowany był na skale. Każdy, kto słucha tych moich słów, ale nie wprowadza ich w czyn, podobny jest do człowieka głupiego, który dom zbudował na piasku. Spadł ulewny deszcz, wezbrały rzeki, zerwały się silne wiatry i uderzyły w ten dom, a on się zawalił. I upadek jego był wielki”. Gdy Jezus skończył przemawiać, tłumy zdumiewały się Jego nauką. W Jego mowie była bowiem niezwykła moc, jakiej nie posiadali ich nauczyciele Pisma.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24