Atak liberalno-konserwatywnych władz na polską szkołę w Starych Trokach

2022-02-11, 12:44
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Pozostawić szkole taki status, jaki obecnie posiada. Szkoła nie może być zreorganizowana ani zamknięta – takie jest twarde stanowisko społeczności Szkoły Podstawowej im. Andrzeja Stelmachowskiego w Starych Trokach, które w czwartek, 10 lutego, spotkało się z przedstawicielami samorządu rejonu trockiego. Pozostawić szkole taki status, jaki obecnie posiada. Szkoła nie może być zreorganizowana ani zamknięta – takie jest twarde stanowisko społeczności Szkoły Podstawowej im. Andrzeja Stelmachowskiego w Starych Trokach, które w czwartek, 10 lutego, spotkało się z przedstawicielami samorządu rejonu trockiego. fot. Irena Mikulewicz

Pozostawić szkole taki status, jaki obecnie posiada. Szkoła nie może być zreorganizowana ani zamknięta – takie jest twarde stanowisko społeczności Szkoły Podstawowej im. Andrzeja Stelmachowskiego w Starych Trokach, która w czwartek, 10 lutego, spotkała się z przedstawicielami samorządu rejonu trockiego.

Na spotkanie ze społecznością szkolną przybył Andrius Šatevičius, mer rejonu trockiego, wicemer Jonas Kietavičius, dyrektor Administracji Samorządu Rejonu Trockiego Jolanta Abucevičienė, zastępca dyrektora Agata Mankeliūnienė oraz doradczyni mera Evelina Kislych-Šochienė. W spotkaniu udział wzięli również radni samorządu rejonu trockiego Maria Pucz, Teresa Sołowjowa, Tadeusz Tuczkowski oraz prezes Trockiego Oddziału Rejonowego ZPL Jarosław Narkiewicz, doradca posła na Sejm RL.

Celem wizyty wysokich gości w placówce oświatowej, która w tej miejscowości rejonu trockiego już ponad 100 lat naucza dzieci i młodzież w ojczystym języku polskim, było przedstawienie postulatów Uchwały Rządu RL „W spawie zatwierdzenia zmiany warunków dotyczących tworzenia sieci szkół realizujących formalne nauczanie” z dnia 22 grudnia 2021 r., ale też, jak podkreślił mer, wysłuchanie opinii społeczności szkolnej na temat oczekujących zmian, poradzenie się.

Informacja o wspomnianej uchwale do szkół polskich w rejonie trockim dotarła w ostatnich dniach minionego roku w postaci rozporządzenia mera o powołaniu specjalnej komisji, która niezwłocznie zabrała się do wdrażania dokumentu w życie.  

Jak poinformowała Elwira Lavrukaitienė, wicedyrektorka Szkoły Podstawowej im. Andrzeja Stelmachowskiego w Starych Trokach, już w styczniu administracja placówki oświatowej musiała przedstawić samorządowi wizję na kolejne szkolne lata – 2022-2026.

– Przedstawiliśmy naszą wizję po spotkaniu Rady szkolnej. Na zebraniu podjęliśmy decyzję, że nasza szkoła powinna zachować obecny status, czyli pozostać podstawową szkołą mniejszości narodowych, świadczącą nauczanie na poziomie przedszkolnym, wczesnoszkolnym, początkowym i podstawowym – podkreśliła pani wicedyrektor.

Zgodnie z postulatami grudniowej uchwały liberalno-konserwatywnego rządu, od 1 września bieżącego roku szkoły początkowe, progimnazja, szkoły średnie, w których według przedszkolnego, wczesnoszkolnego i ogólnego programu nauczania naukę pobiera 60 i mniej uczniów, powinny być zreorganizowane czy zamknięte, za wyjątkiem szkół specjalnych i specjalnych ośrodków edukacji. Kolejne punkty uchwały m.in. traktują o tym, że od 2022-2023 roku szkolnego klasy 5-8 nie będą łączone. Nie będą łączone również klasy 9-10 (I-II klasy gimnazjalne), zaś najmniejsza liczba uczniów w łączonych klasach 1-4 i 5-10 musi być nie mniejsza niż 8 uczniów, w gimnazjalnych – nie mniejsza niż 12 uczniów.

Wyjątkowo klasy mogą być mniejsze w szkołach ogólnokształcących, w których nauczanie odbywa się w językach mniejszości narodowych i szkołach z litewskim językiem nauczania, jeżeli te szkoły znajdują się na terytorium rejonu wileńskiego, solecznickiego oraz Neryngi.

Według przedstawicieli samorządu, rejon trocki żadnego wyjątkowego statusu nie posiada, dlatego szkoły muszą być zreorganizowane na równi ze szkołami całego kraju.

– Patrzymy na ogólne liczby i szukamy najbardziej optymalnego wariantu – oświadczył mer przedstawiając swoją wizję polskiej szkoły w Starych Trokach.

A wygląda ona następująco: od nowego roku szkolnego klasy 9-10 zostaną przeniesione do Gimnazjum w Trokach i Szkoła Podstawowa im. Andrzeja Stelmachowskiego w Starych Trokach stanie się oddziałem trockiej placówki oświatowej. Inny wariant zaproponowany przez władze rejonowe polega na tym, aby polską szkołę podstawową w Starych Trokach przyłączyć do działającej w tej samej miejscowości litewskiej szkoły podstawowej Kęstučio. Wspomniana reorganizacja, w opinii samorządowych klerków, pozwoli zapewnić wysoką jakość nauczania, a przede wszystkim zaoszczędzić pieniądze i uzyskać środki inwestycyjne na rozwój oświaty w rejonie.

Społeczność historycznej szkoły w Starych Trokach nie zgadza się z propozycjami samorządu i uwagę swą akcentuje na inne wartości, które powinna zapewniać placówka oświatowa, będąca jednocześnie źródłem rodzimej tradycji, kultury oraz kształtowania świadomości narodowej.

– Dla nas, rodziców, jakość nauczania – to przede wszystkim dobro naszych dzieci, możliwość kształcenia się w języku ojczystym, to bezpieczne środowisko do emocjonalnego i fizycznego rozwoju naszych latorośli, to gwarancja osiągnięcia wspaniałych wyników w nauce, które zapewnią uzyskanie podstaw wiedzy i dalszą perspektywę edukacji. To są zasadnicze wartości, które przesądziły o wyborze właśnie tej placówki nauczania. Pragniemy, aby nasze dzieci kontynuowały w niej naukę i ukończyły ją bez wprowadzenia żadnych zmian – wyraziła opinię rodziców Agnieszka Rynkiewicz, mama ucznia klasy 4.

Czy argumenty społeczności Szkoły Podstawowej im. Andrzeja Stelmachowskiego w Starych Trokach zostały usłyszane i przemówiły do urzędników samorządu? Z pewnością wkrótce się dowiemy. Ale administracja szkoły, za którą górą stoi cała jej społeczność i politycy broniący interesów oświaty polskiej na Litwie, nie zamierzają składać broni i walczyć do końca. Bo polska szkoła w Starych Trokach musi być zachowana taka, jaka jest obecnie.

Irena Mikulewicz
Fot. autorka

Komentarze   

 
#15 XXI 2022-02-16 21:55
21 w. Unia tak patrzy na praworządność, brak dyskryminacji, ale ... dlaczego tylko tęczowego środowiska??? Czy to jest równość, gdy zakazana jest dyskryminacja gejów, lesbijek, hybryd a dozwolona dyskryminacja katolików i mniejszości narodowych?
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#14 AnnA 2022-02-14 22:27
Zostawcie w spokoju nasze szkoły, pozwólcie uczyć i wychowywać nasze dzieci zgodnie z naszymi przekonaniami i w naszym ojczystym języku polskim!
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#13 Czesiek 2022-02-14 19:53
W momencie kiedy polskie myśliwce, polscy piloci bronią litewskiego niebo w ramach Baltic Air Policing litewscy politycy atakują Polaków, polskie szkoły. To jawny sabotaż, prowokacja.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#12 LT-PL 2022-02-14 12:24
Powiedzmy sobie szczerze atak władz lietuviskich na społeczność polską przez niektorych działaczy politycznych jest sabotażem mającym na celu wywołanie niezadowolenie wśród Polaków zamieszkujących LR i Polskę. Dzisiaj, kiedy być może sztabowcy rosyjscy i białoruscy rozpatrują możliwość szybkiego dotarcia kolumn pancernych do Kłajpedy i granic Obwodu Królewieckiego wzniecanie waśni narodowych przez polityków lietuviskich należy traktować nie jako sabotaż ale zdradę.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#11 Cezary 2022-02-12 12:02
Przy wydatnym wsparciu AWPL kolejny raz skutecznie obronimy szkołę. Ileż to już razy musieliśmy się mierzyć z takimi zamachami.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#10 Igor 2022-02-12 11:59
Poseł W. Tomaszewski wielokrotnie powtarzał, że priorytetem działań czy to ZPL czy AWPL-ZChR jest oświata - od tego zależy los Polskości na Wileńszczyźnie.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#9 Belfer 2022-02-12 11:56
Hasło "W jedności siła" znów musi wybrzmieć. Musimy kolejny raz stanąć w obronie naszej tożsamości.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#8 Paweł 2022-02-12 11:54
Szkoła to nie prywatny biznes i nigdy nim nie będzie. To kształcenie przyszłych lekarzy, prawników, inżynierów. TO jest zapłata dla Państwa.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#7 Janina 2022-02-12 00:39
Dla rodziców ważne jest dobro dzieci, możliwość kształcenia się w języku ojczystym, poczucie bezpieczeństwa. Doświadczona kadra nauczycieli zapewnia dobre wyniki w nauce, z perspektywą kontynuacji nauki na wyższych poziomach. Jak powiedziała matka jednego z uczniów szkoły w Starych Trojkach: Pragniemy, aby nasze dzieci kontynuowały w niej naukę i ukończyły ją bez wprowadzenia żadnych zmian.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#6 Jerzy 2022-02-12 00:16
Rząd Litwy nie wywiązuje się z zobowiązań wobec Polaków z Wileńszczyzny, jak też ustaleń ze stroną rządową Polski. Trzeba głośno mówić, że jest to pogwałcenie wszelkich zasad i standardów.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

 • Wtorek, 16 lipca 2024 

  Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, wspomnienie

  Mt 11, 20-24

  Słowa Ewangelii według świętego Mateusza

  Jezus zaczął czynić wyrzuty miastom, w których dokonał najwięcej cudów, za to, że się nie nawróciły. „Biada tobie, Korozain! Biada tobie, Betsaido! Gdyby w Tyrze i Sydonie działy się te cuda, które u was się dokonały, już dawno by pokutowały, w worze pokutnym i popiele, i nawróciłyby się. Dlatego mówię wam: Lżej będzie Tyrowi i Sydonowi w dniu sądu niż wam. A ty, Kafarnaum: Czy aż do nieba masz być wywyższone? Aż do piekła zstąpisz! Bo gdyby w Sodomie dokonały się cuda, które u ciebie miały miejsce, ocalałaby aż po dziś dzień. Dlatego mówię wam, że ziemi Sodomy lżej będzie w dniu sądu niż tobie”.

  Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24