Uczczono pamięć śp. Luby Nazarenko

2021-05-03, 09:50
Oceń ten artykuł
(4 głosów)
Uczczono pamięć śp. Luby Nazarenko fot. Andrzej Aszkiełowicz

Marian Karczmarczyk – fraszkopisarz, aforysta, autor humoresek, prozy poetyckiej i wierszy dla dzieci – powiedział niegdyś: „Na tamten świat nikt się nie spóźnia. Niektórzy są nawet przed czasem”. Taką osobą była właśnie Luba Nazarecko. Opuściła ona nas zbyt wcześnie. Stanowczo przed czasem.

Luba Nazarecko – słynna wykonawczyni romansów i chórmistrzyni – urodziła się 3 kwietnia 1964 roku w Wilnie. W ciągu dziewięciu lat uczyła się grać na wiolonczeli w Szkole Sztuk Pięknych im. Mikalojusa Konstantinasa Čiurlonisa. Gdy uświadomiła sobie, że wiolonczelistką nie zostanie, rozpoczęła naukę dyrygowania chóralnego w Konserwatorium im. Juozasa Tallat-Kelpšy. Po ukończeniu nauki, Luba Nazarenko została skierowana do pracy jako metodyk do Centrum Kultury w Niemieżu. Rok później, w 1986 r., rozpoczęła pracę w Centrum Kultury w Mariampolu jako kierownik artystyczny. Pracując tutaj stworzyła zespół wokalny „Harmonia”, który w swoim repertuarze miał litewskie, rosyjskie, polskie utwory wokalne i religijne. W Centrum Kultury w Mariampolu Luba Nazarenko przepracowała ponad trzydzieści lat.

Wykonywać romanse rozpoczęła w 1994 roku. Pierwsze jej koncerty odbyły się w Pałacu Związków Zawodowych w Wilnie. Luba Nazarenko romanse kochała od dawna i chciała akompaniować sobie, więc samodzielnie nauczyła się grać na gitarze. Z biegiem lat zasłynęła jako wykonawczyni romansów, która się wyróżniała swoistym tembrem głosu. Romanse wykonywała przez prawie trzydzieści lat. W związku z tym była nazywana „królową romansów”. Na swoim koncie miała kilka nagranych płyt solowych. Zmarła nieoczekiwanie w wieku 56 lat 4 maja 2020 roku i została pochowana na cmentarzu w Kojranach.

W tym roku minął rok z dnia śmierci Luby Nazarenko. Pracownicy Centrum Kultury w Mariampolu oraz członkinie zespołu wokalnego „Harmonia” postanowili uczcić pamięć śp. Luby Nazarenko.

W dniu 1 maja w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Porudominie odbyła się Msza św. w intencji śp. Luby Nazarenko. Następnie wszyscy udali na cmentarz. Na grobie Luby Nazarenko w Kojranach zostały złożone kwiaty i zapalone znicze. Członkinie „Harmonii” zaśpiewały kilka piosenek z repertuaru zespołu. Po uroczystości na cmentarzu w wąskim gronie odbyło się w Centrum Kultury w Mariampolu spotkanie, podczas którego każdy mógł podzielić się swoimi wspomnieniami o tej niezwykle utalentowanej i charyzmatycznej artystce.

Andrzej Aszkiełowicz

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Czwartek, 25 czerwca 2026

    Mt 7, 21-29

    Słowa Ewangelii według świętego Mateusza

    Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie każdy, kto mówi do Mnie: «Panie! Panie!», wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz tylko ten, kto pełni wolę mojego Ojca, który jest w niebie. W owym dniu wielu powie Mi: «Panie! Panie! Czyż nie prorokowaliśmy w imię Twoje? W Twoje imię wyrzucaliśmy demony i w Twoje imię dokonaliśmy wielu niezwykłych czynów». A wtedy im powiem: Nigdy was nie znałem! Odejdźcie ode Mnie wy, którzy postępujecie niegodziwie. Każdy, kto słucha tych moich słów i wprowadza je w czyn, jest podobny do człowieka rozsądnego, który zbudował dom na skale. Spadł ulewny deszcz, wezbrały rzeki, zerwały się silne wiatry i uderzyły w ten dom. Ale on nie runął, bo zbudowany był na skale. Każdy, kto słucha tych moich słów, ale nie wprowadza ich w czyn, podobny jest do człowieka głupiego, który dom zbudował na piasku. Spadł ulewny deszcz, wezbrały rzeki, zerwały się silne wiatry i uderzyły w ten dom, a on się zawalił. I upadek jego był wielki”. Gdy Jezus skończył przemawiać, tłumy zdumiewały się Jego nauką. W Jego mowie była bowiem niezwykła moc, jakiej nie posiadali ich nauczyciele Pisma.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24