Maria Konopnicka – poetka dziecięcej radości i dorosłej troski

2017-05-23, 15:26
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Maria Konopnicka – poetka dziecięcej radości i dorosłej troski Fot. organizatorów

Ludzie – to anioły z jednym skrzydłem, dlatego aby się wznieść, musimy trzymać się razem.
M. Konopnicka

W Centrum Wielofunkcyjnym w Janczunach odbyło się spotkanie literackie, poświęcone 175. rocznicy urodzin i 107. rocznicy śmierci Marii Konopnickiej. Przygotowany przez uczniów i nauczycieli z rejonu solecznickiego występ stał się świadectwem pięknego emocjonalnego uniesienia uczestników uroczystości na skrzydłach poezji wybitnej polskiej poetki. Młodzież polska naszego rejonu swoim udziałem w tej imprezie złożyła hołd pisarce, co „na strunach duszy serdeczne bóle, tęsknoty, nadzieje narodu całego wyłkała”.

W spotkaniu wzięli udział uczniowie z 12 szkół rejonu solecznickiego. W sali zgromadzili się nauczyciele, uczniowie, miłośnicy twórczości Konopnickiej.

Autorem scenariusza jest nauczyciel polonista Wacława Iwanowska z Gimnazjum w Ejszyszkach. Przy aktywnym zaangażowaniu się młodzieży z tego gimnazjum została stworzona prezentacja multimedialna. Imprezę poprowadził uczeń klasy IIIG Daniel Bogdiewicz.

Niżej podpisana Laura Kulpowicz oraz Bożena Wiereszko wcieliły się w rolę Marii Konopnickiej oraz jej koleżanki z lat dzieciństwa, wybitnej pisarki – Elizy Orzeszkowej. Publiczność przeniosła się nad Czarną Hańczę, w rodzinny dom, do saloniku Konopnickiej.

Uczniowie ze szkół rejonu zaproponowali widzom wysłuchanie wierszy poetki oraz obejrzenie inscenizacji, dedykowanych dla najmłodszych: „Żuczek”, „Muchy samochwały” , „Stefek Burczymucha” oraz baśń „O krasnoludkah i sierotce Marysi”. Imponującą też była inscenizacja noweli „Mendel Gdański”, wykonana przez uczniów z Gimnazjum im. Michała Balińskiego w Jaszunach.

Mogliśmy też podziwiać wspaniałe piosenki w wykonaniu uczennic z Turgiel, Dziewieniszek oraz a capella w wykonaniu Agaty Dorodko i Kornelii Klimowicz z Ejszyszek. Uczniowie gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Solecznikach wykonali taniec krasnoludków, który uatrakcyjnił uroczystość.
Kulminacją było wykonanie przez wszystkich zebranych „Roty”.
Obecne na imprezie kierownik i specjalista Wydziału Oświaty i Sportu Samorządu Rejonu Solecznickiego – Regina Markiewicz i Halina Smykowska – wyraziły uznanie dla uczestników poetyckiego spotkania, podziwiały zdolności artystyczne naszej młodzieży i wręczyły dyplomy dziękczynne dla szkół uczestników. Na zakończenie kierownik Koła Polonistów Rejonu Solecznickiego Lilia Kutysz zaprosiła wszystkich do zrobienia zdjęcia z odtwórczynią roli Konopnickiej.

Cele, które postawili prze sobą organizatorzy imprezy – uwrażliwienie dorosłych i młodzież na piękno poezji, przybliżenie twórczości poetki, zachęcenie do czytania utworów Marii Konopnickiej – zostały osiągnięte.

Zagranie przeze mnie głównej roli w tym poetyckim obrazku przyniosło mi ogromną satysfakcję, wiele pięknych wzruszeń, ogrom przeżyć emocjonalnych. „Każdy krok życia jakiś cel mieć musi”. Myślę więc, że to spotkanie będzie małym krokiem ku zapoznaniu się jeszcze z wieloma pisarzami i poetami literatury polskiej. Osobiście jestem dumna z tego, że miałam zaszczyt wcielić się w rolę tak sławnej poetki, jaką jest Maria Konopnicka. Będąc w roli poetki, doświadczyłam również jej wewnętrznych przeżyć, zmieniających się na przeciągu kolejnych etapów jej życia, doznań twórczych i duchowych. Poznałam gruntownie życiorys poetki. Jestem pełna podziwu, że tak wielu uczniów zaangażowało się do przygotowania tak pięknej imprezy. Podziwiam moich kolegów, którzy są wrażliwi na piękno tego świata, na piękno słowa poetyckiego, jakimi są wiersze.

Chciałabym podziękować gospodarzom Centrum, w tym kierownik Nijoli Wojtkiewicz. widzom, realizatorom, uczniom. W szczególny sposób dziękuję naszym polonistom, władzy oświatowej rejonu solecznickiego za wspólne, piękne przeżycia w czasie jubileuszowej uroczystości poświęconej Marii Konopnickiej. Do nowych spotkań i pięknych wzruszeń...

Laura Kulpowicz, uczennica IIIG kl.
z Gimnazjum w Ejszyszkach

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Czwartek, 25 czerwca 2026

    Mt 7, 21-29

    Słowa Ewangelii według świętego Mateusza

    Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie każdy, kto mówi do Mnie: «Panie! Panie!», wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz tylko ten, kto pełni wolę mojego Ojca, który jest w niebie. W owym dniu wielu powie Mi: «Panie! Panie! Czyż nie prorokowaliśmy w imię Twoje? W Twoje imię wyrzucaliśmy demony i w Twoje imię dokonaliśmy wielu niezwykłych czynów». A wtedy im powiem: Nigdy was nie znałem! Odejdźcie ode Mnie wy, którzy postępujecie niegodziwie. Każdy, kto słucha tych moich słów i wprowadza je w czyn, jest podobny do człowieka rozsądnego, który zbudował dom na skale. Spadł ulewny deszcz, wezbrały rzeki, zerwały się silne wiatry i uderzyły w ten dom. Ale on nie runął, bo zbudowany był na skale. Każdy, kto słucha tych moich słów, ale nie wprowadza ich w czyn, podobny jest do człowieka głupiego, który dom zbudował na piasku. Spadł ulewny deszcz, wezbrały rzeki, zerwały się silne wiatry i uderzyły w ten dom, a on się zawalił. I upadek jego był wielki”. Gdy Jezus skończył przemawiać, tłumy zdumiewały się Jego nauką. W Jego mowie była bowiem niezwykła moc, jakiej nie posiadali ich nauczyciele Pisma.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24