Wicemer m. Wilna Jarosław Kamiński: „Deklaracja o podpisaniu umowy o współpracy miast siostrzanych uwieńczy 15–letnią współpracę Wilna i Warszawy"

2013-04-09, 09:01
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

L24.lt: Mija 15. rocznica współpracy Wilna i Warszawy. Partnerstwo grodów nad Wilią i Wisłą przechodzi na kolejny, wyższy poziom, o czym już 11 kwietnia zadeklarują władze obu miast...

J. K.: Przed 15 laty Wilno i Warszawa podpisały umowę o przyjaźni i współpracy. W ramach obchodów 15-lecia współpracy miast stołecznych w przyszły czwartek w Wilnie prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i mer Wilna Artūras Zuokas podpiszą deklarację zawarcia umowy o współpracy miast siostrzanych, która zakłada m.in. rozwój i pogłębienie relacji między Polakami i Litwinami. Stosowną uchwałę podjęli radni m. Wilna. Deklaracja zakłada m.in. aktywizację współpracy w dziedzinie kultury i turystyki, ochrony dziedzictwa historycznego miast, wspieranie współpracy biznesowej, inicjowanie współpracy podmiotów handlowych obu miast, a także współpracę w ramach inicjatyw unijnych. Wejdzie ona w życie po zatwierdzeniu ją przez Radę m. st. Warszawy.

L24.lt: Wiele reperkusji wśród wilnian spowodowały zmiany w systemie transportu publicznego stołecznego miasta. Czy mógłby Pan przybliżyć szczegóły zapowiadanych zmian?

 J. K.: Napięcia spowodował brak informacji o planowanych zmianach, ale niebawem sytuacja ulegnie zmianie na lepsze. Spółka „Susisiekimo paslaugos" przeprowadziła przetarg na kampanię informacyjną i powinna z nią dotrzeć do każdej zainteresowanej osoby. Miasto się rozwija, powstają nowe dzielnice, kwartały i tymczasowe rozstrzyganie problemów transportu poprzez wprowadzanie nowych linii na dłuższa metę prowadzi tylko do podniesienia kosztów własnych przewozu. W planach mamy optymizację linii autobusowych i trolejbusowych, wprowadzenie linii ekspresowych, a także integrowanie prywatnych przewoźników do ogólnego systemu. Na każdą zmianę społeczność reaguje w ten czy inny sposób - gorzej, gdy brakuje informacji o planach tych zmian. Zawsze się opowiadam za stopniowymi zmianami z koniecznie przedyskutowanym projektem. Powinniśmy nie tylko informować społeczeństwo, ale też wskazać wszystkie zalety i wady proponowanych zmian.

L24.lt: Właśnie wystartował portal społeczno-informacyjny - L24.lt. Będzie to jeden z pierwszych czterojęzycznych portali na Litwie, który ma całodobowo i na żywo informować o najważniejszych wydarzeniach na Litwie i poza jej granicami. Jak ocenia Pan inicjatywę zbudowania takiej witryny?

J. K.: Każdą inicjatywę budującą oceniam pozytywnie. Brakuje nam portali podających obiektywne informacje. Życzyłbym znalezienia swojego czytelnika, obiektywizmu w przekazie informacyjnym, wielu reklamodawców i utalentowanych współpracowników. Każda konkurencja na rynku medialnym służy odbiorcy. Niweluje możliwości manipulacji i nie pozwala zasnąć na laurach obecnym „rekinom pióra".

L24.lt: Dziękujemy za rozmowę i liczymy na współpracę

Komentarze   

 
#4 Piłsudski 2013-04-09 19:04
Współpraca Wilna i Warszawy trwa już 15 lat, ale czasem trudno zauważyć jej przejawy.
Dlatego liczymy na ten zapowiadany "kolejny, wyższy poziom".
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#3 Zagłoba 2013-04-09 17:49
Gronkiewicz-Waltz w Polsce powszechnie swojsko zwana "bufetową" ubarwi nam trochę naszą wileńską codzienność.
A tak całkiem serio - odnośnie zarówno współpracy na linii Wilno Warszawa, jak i w temacie powstania tego nowego portalu, można dosłownie zacytować wicemera Kamińskiego: "Każdą inicjatywę budującą oceniam pozytywnie."
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#2 ja 2013-04-09 17:22
*zwieńczy!
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#1 Rejtan 2013-04-09 16:11
Mer Kamiński ma rację, podpisanie umowy o współpracy Wilna z Warszawą to dobre zwieńczenie 15 lat przyjaźni, zwłaszcza że w Warszawie powstaje piękne osiedle o nazwie Wilno właśnie.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Środa, 24 czerwca 2026 

    Narodzenie św. Jana Chrzciciela, uroczystość

    Łk 1, 57-66. 80

    Ewangelii według świętego Łukasza

    Dla Elżbiety nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna. Gdy sąsiedzi i krewni dowiedzieli się, że Pan okazał jej wielkie miłosierdzie, cieszyli się razem z nią. Przyszli ósmego dnia, aby obrzezać chłopca i nadać mu imię jego ojca Zachariasza. Lecz jego matka powiedziała: „Nic podobnego! Będzie miał na imię Jan”. Oni przekonywali ją: „Przecież nie ma nikogo w twojej rodzinie, kto by miał takie imię”. Za pomocą znaków pytali więc jego ojca, jak chce go nazwać. A on poprosił o tabliczkę i napisał: „Na imię mu Jan”. Wtedy zdumieli się wszyscy. I natychmiast otworzyły się jego usta, odzyskał mowę i wielbił Boga. Lęk padł na wszystkich ich sąsiadów. Po całej górskiej krainie Judei opowiadano o tym wszystkim, co się wydarzyło. A wszyscy, którzy o tym słyszeli, zastanawiali się i pytali: „Kimże będzie ten chłopiec?”. Bo rzeczywiście ręka Pana była z nim. Chłopiec rósł i wzmacniał się duchowo. Przebywał na pustkowiu aż do czasu wystąpienia przed Izraelem.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24