W parku miejskim w Solecznikach trwają prace związane z montażem ulicznej kolumny wody pitnej. W przyszłym tygodniu rozpoczną się one także w centrum miasta oraz w Ejszyszkach. Inicjatywa ta stanowi kolejny krok w kierunku tworzenia bardziej przyjaznej i komfortowej przestrzeni publiczne - informuje Samorząd Rejonu Solecznickiego.
Uliczny zdrój wody pitnej umożliwi mieszkańcom i odwiedzającym bezpłatne korzystanie z wysokiej jakości wody pitnej. Będzie to szczególnie przydatne dla osób wybierających się na spacer lub uprawiających sport. To rozwiązanie nie tylko zwiększa komfort użytkowników, ale również sprzyja ochronie środowiska – zachęca do korzystania z wielorazowych butelek i bidonów oraz ograniczania zużycia jednorazowych plastikowych butelek. Ważnym elementem projektu, realizowanego przez samorząd rejonu solecznickiego we współpracy ze spółką „Vilniaus vandenys”, jest także troska o zwierzęta domowe, z którymi mieszkańcy spacerują po parku. Kolumny zostały zaprojektowane w taki sposób, aby również czworonogi mogły napić się wody.
- W parku miejskim w Solecznikach tętni życie - mieszkańcy uprawiają sport, spacerują, spędzają czas ze swoimi zwierzętami, a dzieci bawią się na placu zabaw. Przez plac miejski w Solecznikach oraz Plac Majowy w Ejszyszkach codziennie przechodzi wiele osób, dlatego zapotrzebowanie na uliczne zdroje wody pitnej jest wyraźnie odczuwalne. Cieszy nas, że tę inicjatywę samorządu rejonu solecznickiego wsparła spółka „Vilniaus vandenys” – mówi zastępczyni kierownika wydziału gospodarki komunalnej administracji samorządu Justyna Dowgiało.
Wybrano taki model kolumny, który umożliwia napełnianie bidonów i butelek, picie wody bezpośrednio z urządzenia oraz pojenie zwierząt domowych.
Inf. Samorządu Rejonu Solecznickiego