W Belwederze odbyło się posiedzenie Rady ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych, którego tematem było „Krajowe i lokalne bezpieczeństwo energetyczne w oparciu o technologie geotermalne – odnawialne źródła energii”.

W Turku (woj. wielkopolskie) podpisano umowę na budowę ciepłowni. Obiekt wraz z wywierceniem nowego otworu chłonnego GT-2 ma kosztować ponad 90 mln zł, w tym dofinansowanie NFOŚiGW obejmie ponad 73 mln zł.

W Szaflarach, gdzie powstaje najgłębszy w Polsce odwiert geotermalny, natrafiono na źródło z wodą o temperaturze ok. 120 stopni Celsjusza. Zdaniem projektanta odwiertu, może ono być bardzo dobre do eksploatacji.

Przy otwockim parku miejskim rozpoczęto wiercenie otworu geotermalnego o głębokości 1645 m. Celem jest ustalenie zasobów wód termalnych. W uroczystej inauguracji prac uczestniczył wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio, wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski oraz prezydent Otwocka Jarosław Margielski.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało wieloletni program rozwoju geotermii w Polsce. Jego koszt wynosi blisko 50 mld złotych.
Ten program to mapa drogowa rozwoju geotermii do 2040 roku, z perspektywą do roku 2050.

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Piątek, 26 czerwca 2026

    Święci bracia męczennicy Jan i Paweł, wspomnienie

    Mt 8, 1-4

    Słowa Ewangelii według świętego Mateusza

    Gdy Jezus zszedł z góry, podążał za Nim wielki tłum. Wtedy podszedł do Niego trędowaty, pokłonił się i prosił: „Panie! Jeżeli zechcesz, możesz mnie oczyścić”. On wyciągnął rękę, dotknął go i powiedział: „Chcę, bądź oczyszczony”. I natychmiast został oczyszczony z trądu. Jezus mu nakazał: „Pamiętaj, nie mów o tym nikomu, lecz idź, pokaż się kapłanowi, a na świadectwo dla nich złóż ofiarę, zgodnie z nakazem Mojżesza”.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24