Siemoniak: modernizację wojska oprzemy na polskim przemyśle obronnym

2015-10-19, 11:36
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wicepremier i szef MON Tomasz Siemoniak przedstawił plany PO związane z bezpieczeństwem Polski. Jego zdaniem modernizacja wojska w maksymalnym stopniu powinna być oparta na polskim przemyśle obronnym.

Jak podkreślił w niedzielę na konferencji prasowej we Wrocławiu, rząd Ewy Kopacz zrealizował ważny punkt expose premier, czyli zwiększył od 2016 r. wydatki na obronność do dwóch procent PKB.

Poinformował, że w ramach programu modernizacji wydano w ubiegłym roku 5,5 mld zł. „Chcemy, by modernizacja naszego wojska w maksymalnym stopniu była oparta o polski przemysł obronny. Ja nie wahałem się i nie waham podejmować decyzji, które wskazują polskie zakłady jako realizatorów ważnych zleceń dla wojska" - powiedział Siemoniak.

Przypomniał, że jednym z takich zleceń było zamówienie 910 ciężarówek dla wojska w dolnośląskich zakładach w Jelczu. „Złożyliśmy to zamówienie, rezygnując z wszelkich procedur przetargowych, ufając że polski, państwowy zakład dobrze to zamówienie zrealizuje. I jest to 670 mln zł, które daje pracę ludziom w Jelczu" - powiedział Siemoniak.

Podkreślił, że przy zamówieniach zagranicznych „w ramach offsetu udaje się otrzymać zwrot tych zainwestowanych funduszy w inwestycjach i technologiach, które trafiają do Polski".

Rozwój i duże projekty

„W ciągu ostatnich trzech lat skonsolidowaliśmy polski przemysł obronny, powstała Polska Grupa Zbrojeniowa ze wsparciem ministerstwa obrony, m.in. zostało przekazanych 11 zakładów podlegających ministerstwu do PGZ z takim zamiarem, żeby stworzyć zdolność do eksportu i umiejętność prowadzenia w Polsce dużych projektów" - mówił szef MON.

Siemoniak zaznaczył, że ma to służyć rozwojowi. „Chcemy, by polski przemysł nauczył się prowadzenia dużych projektów, tak żeby drugi kolejny wielki program, obrony powietrznej kraju, po tzw. programie +Wisła+, czyli program +Narew+ już mógł być realizowany przez polski przemysł" - zapowiedział.

Szef MON poinformował, że w budżecie na 2016 r. kierowany przez niego resort dwukrotnie zwiększył środki na badania i rozwój. „Mamy rozbudowaną współpracę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju i przy okazji ustawy zwiększającej wydatki na cele obronne do dwóch procent PKB, zapisaliśmy zwiększenie wskaźnika, który powinien być realizowany w ramach badań i rozwoju" - powiedział Siemoniak.

Wicepremier i szef MON jest liderem listy PO w wyborach do Sejmu w okręgu wałbrzyskim. Wybory odbędą się 25 października.(PAP)

Komentarze   

 
#1 tomek 2015-10-19 12:10
WICEPREMIER SIEMONIAK niech publicznie wyjaśni postępowania prowadzone w sprawie nielegalnych podsłuchów Żandarmerii Wojskowej wobec kadry 16 batalionu dowodzenia w Elblągu i odpowie na pytania: Dlaczego nie zabezpieczono urządzeń podsłuchowych wskazanych przez pokrzywdzonego. Dlaczego umorzono sprawy bez zapoznania się z materiałami operacyjnymi ŻW w Elblągu Dlaczego prokurator TOMASZ MACKIEWICZ z Wojskowej Prokuratury Garnizonowej w Elbląg zataił dane chor. Grzegorza. K. z wydziału operacyjno-rozpoznawczego ŻW i dlaczego nie poniósł za ten czyn konsekwencji. Dlaczego szef prokuratury garnizonowej w Elblągu JAROSŁAW ŻELAZEK po otrzymaniu ponownego wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie nielegalnych podsłuchów w 2008r nie wykonał czynności sprawdzających . Dlaczego tylko pokrzywdzony był przesłuchiwany, żandarmi byli tylko rozpytani bez pouczenia o karalności składania fałszywych zeznań, co to oznacz a i jaka jest wartość dowodowa takiego rozpytania nie muszę tłumaczyc. Czy istnieje związek między pierwszym doniesieniem z lipca 2007w sprawie nielegalnie stosowanym podsłuchem , a wypowiedzeniem złożonym przez chor. Grzegorza K w lipcu 2007r A SIEMONIAK niech ujawni i poda do publicznej wiadomości zakres i wyniki kontroli przeprowadzonej dn.31.01.2008r w oddziale elbląskim ŻW dotyczącej nielegalnego stosowania podsłuchów. Dlaczego pokrzywdzony nie otrzymał informacji mimo upływu 5 lat na temat zakresu i wyników kontroli
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Środa, 24 czerwca 2026 

    Narodzenie św. Jana Chrzciciela, uroczystość

    Łk 1, 57-66. 80

    Ewangelii według świętego Łukasza

    Dla Elżbiety nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna. Gdy sąsiedzi i krewni dowiedzieli się, że Pan okazał jej wielkie miłosierdzie, cieszyli się razem z nią. Przyszli ósmego dnia, aby obrzezać chłopca i nadać mu imię jego ojca Zachariasza. Lecz jego matka powiedziała: „Nic podobnego! Będzie miał na imię Jan”. Oni przekonywali ją: „Przecież nie ma nikogo w twojej rodzinie, kto by miał takie imię”. Za pomocą znaków pytali więc jego ojca, jak chce go nazwać. A on poprosił o tabliczkę i napisał: „Na imię mu Jan”. Wtedy zdumieli się wszyscy. I natychmiast otworzyły się jego usta, odzyskał mowę i wielbił Boga. Lęk padł na wszystkich ich sąsiadów. Po całej górskiej krainie Judei opowiadano o tym wszystkim, co się wydarzyło. A wszyscy, którzy o tym słyszeli, zastanawiali się i pytali: „Kimże będzie ten chłopiec?”. Bo rzeczywiście ręka Pana była z nim. Chłopiec rósł i wzmacniał się duchowo. Przebywał na pustkowiu aż do czasu wystąpienia przed Izraelem.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24