Oficjalna wizyta prezydenta Rumunii w Polsce

2026-03-05, 18:40
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Oficjalna wizyta prezydenta Rumunii w Polsce Fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP

Dziś pierwszą wizytę oficjalną w Polsce złożyli prezydent Rumunii Nicuşor Dan i Mirabela Grădinaru. Przed południem na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbyła się ceremonia oficjalnego powitania przez prezydenta Karola Nawrockiego i małżonkę Martę Nawrocką. Głównym tematem rozmów prezydentów Polski i Rumunii były sprawy bezpieczeństwa.

W sposób symboliczny, ale też bardzo praktyczny i rzeczywisty, wyrazem naszej przyjaźni i współpracy między Polską a Rumunią są żołnierze rumuńscy [stacjonujący] w Bemowie Piskim, którzy współpracują z 15 Giżycką Brygadą Zmechanizowaną, ale także Polski Kontyngent Wojskowy w Rumunii – mówił Prezydent RP.

W czasie konferencji prasowej Prezydent Karol Nawrocki podkreślał, że Polskę i Rumunię łączy wspólne stanowisko w sprawie fundamentów naszego bezpieczeństwa. Jak dodał, opiera się ono przede wszystkim na solidarności w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, jedności w Unii Europejskiej oraz ścisłej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi.

Jesteśmy przekonani z Panem Prezydentem o tym, że zarówno obecność wojsk amerykańskich w Polsce i Rumunii, jak i współpraca militarna w zakresie bezpieczeństwa jest w interesie Polski i Rumunii – akcentował.

Prezydent Karol Nawrocki zaznaczył, że Rumunia jest naszym strategicznym partnerem. – W 2009 roku nasi poprzednicy śp. Prezydent Lech Kaczyński i Prezydent Rumunii Traian Băsescu podpisali strategiczne partnerstwo, które wypełniamy już od wielu lat – wskazał. Przypomniał również, że 3 marca obchodzimy Dzień Solidarności Polsko–Rumuńskiej.

Karol Nawrocki przekazał, że rozmowy dotyczyły również zacieśniania współpracy w ramach formatów regionalnych: Inicjatywy Trójmorza oraz Bukaresztańskiej Dziewiątki.

W państwach inicjatywy Trójmorza, w której jest zarówno Polska, jak i Rumunia mieszka 130 milionów obywateli. To najbardziej dynamicznie rozwijające się gospodarki. W tym formacie jest także ważna – gospodarczo, ekonomicznie i w zakresie bezpieczeństwa oczekiwana przez nasze narody przyszłość zarówno Polski, jak i Rumunii – mówił.

Karol Nawrocki przypomniał, że już w maju odbędzie się kolejny szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki, którego gospodarzem będzie Prezydent Nicuşor Dan.

Jako Prezydent Polski prowadzę rozmowy z państwami skandynawskimi o poszerzeniu formatu B9 o państwa skandynawskie do formatu B12 lub B11, aby zamknąć wertykalną linię odpowiedzialności wschodniej flanki NATO – zaznaczył.

Jak dodał, wspólnie z prezydentem Rumunii będzie dążył do tego, by na zbliżającym się spotkaniu liderów w Bukareszcie zostało wystosowane oficjalne zaproszenie dla państw skandynawskich do dołączenia do tego formatu.

Na koniec Prezydent RP przekazał, że rozmowy koncentrowały się także wokół tematu współpracy gospodarczej. – Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2025 roku eksport polskich towarów do Rumunii wzrósł o 3,3 proc. w stosunku do poprzedniego roku – zauważył.

Wskazał także, że rośnie zainteresowanie polskich firm inwestowaniem w Rumunii. Wyraził nadzieję, że dzisiejsze dobre spotkanie z Nicuşorem Danem przyczyni się do „rozwoju gospodarczego z korzyścią dla obydwu państw”.

https://www.prezydent.pl/ 

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Środa, 24 czerwca 2026 

    Narodzenie św. Jana Chrzciciela, uroczystość

    Łk 1, 57-66. 80

    Ewangelii według świętego Łukasza

    Dla Elżbiety nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna. Gdy sąsiedzi i krewni dowiedzieli się, że Pan okazał jej wielkie miłosierdzie, cieszyli się razem z nią. Przyszli ósmego dnia, aby obrzezać chłopca i nadać mu imię jego ojca Zachariasza. Lecz jego matka powiedziała: „Nic podobnego! Będzie miał na imię Jan”. Oni przekonywali ją: „Przecież nie ma nikogo w twojej rodzinie, kto by miał takie imię”. Za pomocą znaków pytali więc jego ojca, jak chce go nazwać. A on poprosił o tabliczkę i napisał: „Na imię mu Jan”. Wtedy zdumieli się wszyscy. I natychmiast otworzyły się jego usta, odzyskał mowę i wielbił Boga. Lęk padł na wszystkich ich sąsiadów. Po całej górskiej krainie Judei opowiadano o tym wszystkim, co się wydarzyło. A wszyscy, którzy o tym słyszeli, zastanawiali się i pytali: „Kimże będzie ten chłopiec?”. Bo rzeczywiście ręka Pana była z nim. Chłopiec rósł i wzmacniał się duchowo. Przebywał na pustkowiu aż do czasu wystąpienia przed Izraelem.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24