Życzenia Prezydenta RP z okazji Barbórki

2025-12-04, 16:44
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Życzenia Prezydenta RP z okazji Barbórki Fot. Łukasz Błasikiewicz/KPRP

Prezydent RP Karol Nawrocki złożył życzenia z okazji Barbórki.

Organizatorzy i Uczestnicy uroczystości barbórkowych

Szanowni Państwo,

z okazji uroczystości barbórkowych składam serdeczne gratulacje wszystkim polskim górnikom. Wyrażam najwyższe uznanie i szacunek dla codziennego, ofiarnego trudu pracowników przemysłu wydobywczego. W imieniu wszystkich Polaków z serca dziękuję za profesjonalizm, wytrwałość, zaangażowanie i odpowiedzialność – konieczne przy wykonywaniu pracy tak niezwykle ważnej dla naszej Ojczyzny, gospodarki narodowej i bezpieczeństwa energetycznego milionów rodaków.

Słynny fizyk i laureat Nagrody Nobla Max Planck powiedział: „Górnictwo nie jest wszystkim, ale bez górnictwa wszystko jest niczym”. W tych słowach zawiera się głęboka prawda o znaczeniu zakładów górniczych, które od lat budują fundamenty naszej ekonomii. Myśląc o górnictwie, mam jednak przed oczami nie surowce, takie jak węgiel kamienny i brunatny czy miedź, ale przede wszystkim ludzi ciężko pracujących dla siebie i swoich rodzin – i dla wspólnego dobra. Dziękuję za wyjątkowy etos górniczej pracy, poczucie godności i wierność wartościom patriotycznym. Górnicy wielokrotnie w naszej najnowszej historii dali świadectwo miłości Ojczyzny i przywiązania do idei wolności. Tak było szczególnie w grudniu 1981 roku, kiedy reżim komunistyczny chciał złamać ducha Polaków i stłumić pokojową rewolucję Solidarności. Wkrótce złożymy hołd załogom kopalń, które 44 lata temu z odwagą i poświęceniem stawiły czoła totalitarnej przemocy. Już dziś, podczas obchodów barbórkowych, oddajemy cześć ofiarom pacyfikacji w kopalni „Wujek” i wszystkim przeciwnikom nieludzkiego systemu, którzy odeszli na wieczną szychtę. Cześć ich pamięci!

Późniejszy papież św. Jan Paweł II w poemacie Kamieniołom z 1956 roku pisał: „Przecież nie tylko ręce opadają ciężarem młota, / nie tylko wzbiera tors i mięśnie kształtują swój styl – / ale przez pracę jego myśli głębokie wiodą”. Symboliczny obraz – nawiązujący do osobistych doświadczeń autora z lat wojny – mówi o sensie pracy fizycznej, ale można go też odczytać jako literacki zapis górniczego powołania. Owoce wysiłków tysięcy ludzi wykonujących ten szczególny zawód wykraczają daleko poza ciasne korytarze kopalń. Trud pracujących pod ziemią przekłada się na rozwój państwa polskiego i pomyślność całego społeczeństwa. Węgiel pozostaje kluczowy dla krajowej energetyki, gwarantując bezpieczeństwo i spokój milionom rodaków. Miedź, kupowana przez kontrahentów z wielu krajów świata, to jeden z naszych najważniejszych towarów eksportowych. Wydobycie i sprzedaż tych surowców liczy się w dziesiątkach milionów ton. Dziękuję wszystkim pracownikom branży górniczej za ten nieoceniony wkład w budowę naszego wspólnego polskiego domu.

Zapewniam o moim nieustannym poparciu dla polskiego górnictwa we wszystkich jego wymiarach. Jako prezydent Polski reprezentuję interesy rodaków i koncentruję się na tym, co jest dla nas, Polaków, ważne – a jest to między innymi bezpieczeństwo energetyczne i kwestia cen prądu. Podkreślałem to, przedstawiając niedawno moją inicjatywę ustawodawczą – nowelizację przepisów w celu obniżenia kosztów energii elektrycznej oraz dotyczących finansowania systemów wsparcia energetyki ze środków z handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla. Chcę jednak bardzo mocno podkreślić, że ta reforma – ani żadne moje przyszłe działanie – nigdy nie będą stały w sprzeczności z interesami górników. Węgiel to nasze czarne złoto. Trzeba je fedrować, wspierać i wykorzystywać dla dobra Rzeczpospolitej. To nie węgiel jest winien wysokim rachunkom za prąd, lecz nadmierne opłaty i biurokracja. Polska energetyka, w której wykorzystanie węgla w produkcji energii elektrycznej jest znacząco wyższe od średniej unijnej, potrzebuje go jako stabilizatora systemu energetycznego. Uważam, że Polska powinna inwestować w energię jądrową, ale też nie mam wątpliwości, że droga do atomu wiedzie przez różne etapy, a kolejnych stopni tego procesu nie da się pokonać, przedwcześnie rezygnując z wydobycia węgla. Wierzę, że Polska jeszcze przez długie lata będzie korzystać z rodzimych zasobów tego strategicznego surowca.

Deklarując wsparcie dla górnictwa i jeszcze raz dziękując całej braci górniczej za codzienny trud, pragnę jednocześnie życzyć Państwu słusznej dumy z tej trudnej do przecenienia pracy oraz dużo satysfakcji, radości i spokoju w życiu osobistym. Udanego świętowania!

Niech żyje nam górniczy stan!

Z poważaniem,

Karol Nawrocki
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

https://www.prezydent.pl/ 

Media

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Środa, 24 czerwca 2026 

    Narodzenie św. Jana Chrzciciela, uroczystość

    Łk 1, 57-66. 80

    Ewangelii według świętego Łukasza

    Dla Elżbiety nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna. Gdy sąsiedzi i krewni dowiedzieli się, że Pan okazał jej wielkie miłosierdzie, cieszyli się razem z nią. Przyszli ósmego dnia, aby obrzezać chłopca i nadać mu imię jego ojca Zachariasza. Lecz jego matka powiedziała: „Nic podobnego! Będzie miał na imię Jan”. Oni przekonywali ją: „Przecież nie ma nikogo w twojej rodzinie, kto by miał takie imię”. Za pomocą znaków pytali więc jego ojca, jak chce go nazwać. A on poprosił o tabliczkę i napisał: „Na imię mu Jan”. Wtedy zdumieli się wszyscy. I natychmiast otworzyły się jego usta, odzyskał mowę i wielbił Boga. Lęk padł na wszystkich ich sąsiadów. Po całej górskiej krainie Judei opowiadano o tym wszystkim, co się wydarzyło. A wszyscy, którzy o tym słyszeli, zastanawiali się i pytali: „Kimże będzie ten chłopiec?”. Bo rzeczywiście ręka Pana była z nim. Chłopiec rósł i wzmacniał się duchowo. Przebywał na pustkowiu aż do czasu wystąpienia przed Izraelem.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24