Rozmowa telefoniczna szefów dyplomacji Polski i Maroka

2025-10-23, 06:00
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Rozmowa telefoniczna szefów dyplomacji Polski i Maroka Fot. gov.pl/MSZ

Wicepremier, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski oraz minister spraw zagranicznych Współpracy Afrykańskiej i Marokańczyków za Granicą Nasser Bourita przeprowadzili rozmowę telefoniczną, podczas której wyrazili gotowość do zintensyfikowania dialogu politycznego.

Ministrowie zgodzili się, że dialog ten powinien dorównać rozwijającej się wymianie handlowej, która sprawia, że Maroko jest czołowym partnerem Polski na kontynencie afrykańskim. Marokański minister wyraził życzenie większego zaangażowania ze strony polskich przedsiębiorców, inwestorów i eksporterów, aby w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje marokańska gospodarka. Dotyczy to projektów infrastrukturalnych związanych z mistrzostwami świata w piłce nożnej w 2030 r., m.in. w sektorach zamówień publicznych, usług komunalnych, bezpieczeństwa, energii ze źródeł odnawialnych i sektora rolno-spożywczego.

Szef polskiej dyplomacji zaprosił swojego odpowiednika Nassera Bouritę do Polski, jednocześnie wyraził uznanie dla wielu ambitnych reform realizowanych pod przewodnictwem Jego Królewskiej Mości Króla Mohammeda VI. Reformy te mają na celu rozwój gospodarczy i społeczny kraju, które ugruntowały pozycję Maroka jako wiarygodnego, rzetelnego i odpowiedzialnego partnera Unii Europejskiej w Afryce.

Ministrowie potwierdzili swoje przywiązanie do zasad prawa międzynarodowego i Karty Narodów Zjednoczonych, które stanowią jedyny środek pokojowego rozwiązywania sporów. Rozmawiali ponadto o zagrożeniach, jakie sytuacja międzynarodowa stwarza dla poczucia bezpieczeństwa. Wyrazili też swoje poparcie dla poszanowania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy oraz nadzieję na zakończenie wojny i trwałe rozwiązanie konfliktu w drodze negocjacji.

Wicepremier Sikorski potwierdził poparcie Polski dla trwających negocjacji nad nową rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ dotyczącą Misji Narodów Zjednoczonych na rzecz Referendum w Saharze Zachodniej pod wyłącznym kierownictwem ONZ. Celem powinno być osiągnięcie sprawiedliwego, trwałego i wzajemnie akceptowalnego rozwiązania kwestii statusu Sahary Zachodniej, zgodnie z rezolucjami Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz celami i zasadami Karty Narodów Zjednoczonych.

Polska uważa plan autonomii, zaproponowany przez Maroko w 2007 r., za poważną, realistyczną i pragmatyczną podstawę dla trwałego rozwiązania sporu i z uznaniem odnotowuje wysiłki prowadzące do jego uszczegółowienia.

MSZ (gov.pl)

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Środa, 24 czerwca 2026 

    Narodzenie św. Jana Chrzciciela, uroczystość

    Łk 1, 57-66. 80

    Ewangelii według świętego Łukasza

    Dla Elżbiety nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna. Gdy sąsiedzi i krewni dowiedzieli się, że Pan okazał jej wielkie miłosierdzie, cieszyli się razem z nią. Przyszli ósmego dnia, aby obrzezać chłopca i nadać mu imię jego ojca Zachariasza. Lecz jego matka powiedziała: „Nic podobnego! Będzie miał na imię Jan”. Oni przekonywali ją: „Przecież nie ma nikogo w twojej rodzinie, kto by miał takie imię”. Za pomocą znaków pytali więc jego ojca, jak chce go nazwać. A on poprosił o tabliczkę i napisał: „Na imię mu Jan”. Wtedy zdumieli się wszyscy. I natychmiast otworzyły się jego usta, odzyskał mowę i wielbił Boga. Lęk padł na wszystkich ich sąsiadów. Po całej górskiej krainie Judei opowiadano o tym wszystkim, co się wydarzyło. A wszyscy, którzy o tym słyszeli, zastanawiali się i pytali: „Kimże będzie ten chłopiec?”. Bo rzeczywiście ręka Pana była z nim. Chłopiec rósł i wzmacniał się duchowo. Przebywał na pustkowiu aż do czasu wystąpienia przed Izraelem.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24