Prezydenta RP spotkał się z funkcjonariuszami i żołnierzami na polsko-białoruskiej granicy

2025-07-05, 07:00
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Prezydenta RP spotkał się z funkcjonariuszami i żołnierzami na polsko-białoruskiej granicy Fot. Marek Borawski/KPRP

Prezydent RP Andrzej Duda złożył wizytę w Zgrupowaniu Zadaniowym Północ, gdzie spotkał się z żołnierzami Sił Zbrojnych RP oraz funkcjonariuszami Straży Granicznej i Policji, pełniącymi służbę w ochronie i obronie granicy polsko–białoruskiej.

Dziękuję wszystkim funkcjonariuszom Straży Granicznej, dziękuję żołnierzom, dziękuję funkcjonariuszom policji za to wsparcie i za niezwykle bohaterską obronę – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas wystąpienia.

Nie tylko naszej granicy – podkreślam – Rzeczypospolitej Polskiej. Bezpieczeństwa naszego, naszych rodaków, współobywateli. Ale także za obronę granic Unii Europejskiej i strefy Schengen – dodał.

Prezydent RP podziękował za trwającą już cztery lata służbę na granicy polsko–białoruskiej, która rozpoczęła się w 2021 roku. – Wtedy, po pierwszej dezorientacji, widząc i obserwując grupy przybyszów i migrantów, którzy nagle pojawili się przy naszej granicy i zaczęli ją forsować w różnych miejscach [...] – po czasie zorientowaliśmy się, że nie jest to sytuacja przypadkowa – powiedział.

W istocie dzieje się to wszystko nie tylko za milczącą zgodą władz reżimu białoruskiego, ale dzieje się to tak naprawdę za ich inspiracją i auspicjami. Wręcz identyfikujemy funkcjonariuszy służb białoruskich, którzy „pchają” grupy migrantów na pas graniczny po to, żeby dokonali oni nielegalnego przekroczenia. Nie tylko polskiej granicy, ale także granicy UE i strefy Schengen – podkreślił Prezydent RP.

Prezydent Andrzej Duda podziękował za odwagę oraz zaangażowanie podczas służby. – Dziękuję za tą niezwykle ofiarną służbę, która niestety, nie obyła się bez ofiar – powiedział.

Myślę nie tylko o tych żołnierzach i funkcjonariuszach, którzy zostali zranieni i poszkodowani na służbie, ale przede wszystkim o żołnierzu, o sierżancie Sitku, który zginął, realizując swoje zadania żołnierza broniącego granicy Rzeczypospolitej – będąc pierwszym żołnierzem, który poniósł śmierć w obronie granicy Rzeczypospolitej od II wojny światowej – przekazał Prezydent RP.

Dziękuję także za każdego uratowanego tutaj człowieka. Bo nie jest przecież dla nikogo uczciwego tajemnicą, że wielokrotnie tym, którzy nielegalnie przekraczali naszą granicę, ratowaliście życie – dodał.

Prezydent RP podkreślił również wdzięczność obywateli Rzeczypospolitej za służbę na granicy. – Chcę wam także powiedzieć, że każdy, kto uczciwy w Rzeczypospolitej zawsze był z wami i stał murem za polskim mundurem, dziękując i będąc wdzięcznym za służbę którą realizujecie – stania na straży interesów i granicy Rzeczypospolitej Polskiej, naszego bezpieczeństwa – przekazał.

To prawdopodobnie moja ostatnia obecność tutaj na polsko–białoruskiej granicy, w tym rejonie w którym realizujecie Państwo tę wytężoną służbę, w okresie mojej prezydenckiej służby. Dziękuję wam jeszcze raz z całego serca za wszystko co uczyniliście dla Rzeczypospolitej w tym czasie i proszę o dalszą bohaterską i odpowiedzialną służbę – powiedział prezydent Andrzej Duda.

prezydent.pl

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Środa, 24 czerwca 2026 

    Narodzenie św. Jana Chrzciciela, uroczystość

    Łk 1, 57-66. 80

    Ewangelii według świętego Łukasza

    Dla Elżbiety nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna. Gdy sąsiedzi i krewni dowiedzieli się, że Pan okazał jej wielkie miłosierdzie, cieszyli się razem z nią. Przyszli ósmego dnia, aby obrzezać chłopca i nadać mu imię jego ojca Zachariasza. Lecz jego matka powiedziała: „Nic podobnego! Będzie miał na imię Jan”. Oni przekonywali ją: „Przecież nie ma nikogo w twojej rodzinie, kto by miał takie imię”. Za pomocą znaków pytali więc jego ojca, jak chce go nazwać. A on poprosił o tabliczkę i napisał: „Na imię mu Jan”. Wtedy zdumieli się wszyscy. I natychmiast otworzyły się jego usta, odzyskał mowę i wielbił Boga. Lęk padł na wszystkich ich sąsiadów. Po całej górskiej krainie Judei opowiadano o tym wszystkim, co się wydarzyło. A wszyscy, którzy o tym słyszeli, zastanawiali się i pytali: „Kimże będzie ten chłopiec?”. Bo rzeczywiście ręka Pana była z nim. Chłopiec rósł i wzmacniał się duchowo. Przebywał na pustkowiu aż do czasu wystąpienia przed Izraelem.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24