Dziewiąta edycja pikniku w ogrodach Pałacu Prezydenckiego w ramach akcji „Bezpieczne wakacje”

2025-06-05, 08:00
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dziewiąta edycja pikniku w ogrodach Pałacu Prezydenckiego w ramach akcji „Bezpieczne wakacje” Fot. Łukasz Błasikiewicz/KPRP

Co roku, tuż przed nadejściem wakacji Para Prezydencka zaprasza do ogrodów Pałacu Prezydenckiego dzieci i młodzież, by wspólnie z nimi wziąć udział w zajęciach i pokazach dotyczących zasad bezpiecznego zachowania podczas letniego wypoczynku oraz właściwego postępowania w sytuacjach zagrożenia.

Wydarzenie organizowane przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego we współpracy ze służbami, organizacjami ratowniczymi i instytucjami odbywa się już po raz dziewiąty.

W tegorocznej edycji bierze udział niemal 350 uczestników, a wśród nich nasi młodzi bohaterowie – Aleksandra, Alex, Mateusz, Maksymilian, Tycjan i Piotr – którzy odebrali dziś od Prezydenta Andrzeja Dudy Medale za Ofiarność i Odwagę.

Uważamy tę akcję za bardzo ważną. Nigdy nie jest za wiele rozmów na temat bezpieczeństwa, nigdy nie jest za wiele ćwiczeń, nigdy nie jest za wiele tych momentów, w których możecie potrenować udzielanie pierwszej pomocy, kiedy możecie się dowiedzieć, jak zachować swoje bezpieczeństwo i najbliższych w okresie wakacyjnym w różnych obszarach – mówił Prezydent RP.

Zaapelował do dzieci o ostrożność w czasie wakacyjnych aktywności – zarówno podczas zabaw nad wodą, pieszych wycieczek, jak i podczas surfowania po internecie. – Proszę, żebyście byli ostrożni, żebyście te ostrzeżenia, które tutaj, dzisiaj będą udzielane przez ekspertów traktowali poważnie i zawsze na to uważali – podkreślił.

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że nasi dzisiejsi bohaterowie, którzy odebrali odznaczenia charakteryzują się nie tylko odwagą, ale także znajomością tych wszystkich zasad, dzięki którym potrafili prawidłowo odczytać niepokojącą sytuację i powiadomić odpowiednie służby.

Pierwsza Dama przekazała słowa podziękowania dla służb, organizacji ratowniczych i instytucji za niezwykłe zaangażowanie w coroczne przygotowanie „Bezpiecznych wakacji”.

Bardzo dziękuję za tę współpracę i jestem pewna, że Państwa zaangażowanie w tę inicjatywę i wszystkie inicjatywy edukacyjne poprawiają poziom bezpieczeństwa wśród najmłodszych – dodała.

Zwracając się do dzieci i młodzieży mówiła, że czas wakacyjny sprzyja odpoczynkowi od codziennych obowiązków, dobrej zabawie z rówieśnikami, a także stwarza możliwość do przeżywania wspaniałych przygód i nawiązywania nowych znajomości. Zauważyła, że aby wrócić do domu z dobrymi wspomnieniami ważne jest to, by zadbać o swoje bezpieczeństwo i najbliższych podczas wyjazdów w góry, czy nad morze.

Życzę Wam również, by Wasze wakacje były piękne, udane, słoneczne, a nade wszystko bezpieczne – mówiła Agata Kornhauser–Duda.

Podczas wydarzenia dzieci poprzez gry, zabawy oraz aktywność sportową uczą się zasad udzielania pierwszej pomocy, a także reguł obowiązujących podczas wycieczek górskich, rowerowych i wypoczynku nad wodą. Przedstawiciele różnych formacji pokazują również dzieciom i młodzieży, jak zachować się w sytuacjach potencjalnego zagrożenia oraz bezpiecznie poruszać się w cyberprzestrzeni.

***

„Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką” to wydarzenie organizowane przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego we współpracy ze służbami, formacjami, organizacjami ratowniczymi oraz instytucjami skierowana do dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Dotychczas – przez 9. edycji akcji – ponad 4 000 dzieci nauczyło się zasad prawidłowego zachowania w sytuacjach zagrożenia.

prezydent.pl

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Środa, 24 czerwca 2026 

    Narodzenie św. Jana Chrzciciela, uroczystość

    Łk 1, 57-66. 80

    Ewangelii według świętego Łukasza

    Dla Elżbiety nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna. Gdy sąsiedzi i krewni dowiedzieli się, że Pan okazał jej wielkie miłosierdzie, cieszyli się razem z nią. Przyszli ósmego dnia, aby obrzezać chłopca i nadać mu imię jego ojca Zachariasza. Lecz jego matka powiedziała: „Nic podobnego! Będzie miał na imię Jan”. Oni przekonywali ją: „Przecież nie ma nikogo w twojej rodzinie, kto by miał takie imię”. Za pomocą znaków pytali więc jego ojca, jak chce go nazwać. A on poprosił o tabliczkę i napisał: „Na imię mu Jan”. Wtedy zdumieli się wszyscy. I natychmiast otworzyły się jego usta, odzyskał mowę i wielbił Boga. Lęk padł na wszystkich ich sąsiadów. Po całej górskiej krainie Judei opowiadano o tym wszystkim, co się wydarzyło. A wszyscy, którzy o tym słyszeli, zastanawiali się i pytali: „Kimże będzie ten chłopiec?”. Bo rzeczywiście ręka Pana była z nim. Chłopiec rósł i wzmacniał się duchowo. Przebywał na pustkowiu aż do czasu wystąpienia przed Izraelem.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24