Polska i USA podpisały umowę dot. budowy elektrowni jądrowej

2025-04-29, 11:00
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne Fot. pixabay.com

Polskie Elektrownie Jądrowe podpisały z konsorcjum Westinghouse-Bechtel umowę pomostową EDA w sprawie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. W ramach umowy kontynuowane będą prace projektowe związane m.in. z uzyskaniem niezbędnych decyzji administracyjnych, licencji i pozwoleń oraz pogłębionymi badaniami geologicznymi na terenie inwestycji.

Umowa pomostowa EDA pozwoli na kontynuowanie prac projektowych do czasu uzyskania zatwierdzenia pomocy publicznej dla Polskich Elektrowni Jądrowych przez Komisję Europejską i podpisania docelowej umowy na zaprojektowanie oraz budowę tej elektrowni.

Podpisana umowa jest kolejnym krokiem, który przybliża Polskę do zrealizowania strategicznie ważnej inwestycji. Jest też przykładem na siłę polsko-amerykańskiej przyjaźni.

- Zakończyliśmy te rozmowy z pełnym przekonaniem, że polsko-amerykańska przyjaźń to nie jest slogan. Polsko-amerykańska przyjaźń to jest coś, co się opłaca i będzie opłacało w przyszłości obu stronom, i że jednym z najdonioślejszych wyrazów tej przyjaźni, współpracy będzie elektrownia jądrowa tam na północy, na moich Kaszubach. Prace ruszają z pełnym impetem - powiedział premier Donald Tusk podczas oświadczenia po spotkaniu.

Z kolei amerykański Sekretarz ds. Energii Chris Wright poinformował, że dzięki temu projektowi powstaną dziesiątki tysięcy nowych miejsc pracy – zarówno w Polsce, jak i w Stanach Zjednoczonych. Będzie to prawdziwie wspólne przedsięwzięcie.

- Doprowadzi nie tylko do budowy bardzo dużej elektrowni jądrowej, która zapewni energię dla polskiej gospodarki na wiele lat. Uważam, że to będzie również początek wieloletniej współpracy w tym obszarze między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Będziemy budować więcej takich reaktorów jądrowych zarówno w Polsce, jak i w innych państwach w całej Europie - zapowiedział amerykański Sekretarz ds. Energii.

***

Program polskiej energetyki jądrowej zakłada budowę dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy 6-9 GW.

Pierwsza polska elektrownia jądrowa ma zacząć działać w 2036 roku. Jej budowa rozpocznie się w 2028 roku. Ma powstać w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino (gmina Choczewo) na Pomorzu. Budowa zakończy się w 2035 r. Po niej nastąpi etap testów związanych z procedurą rozruchu elektrowni i uzyskania wymaganych zezwoleń na eksploatację obiektu. Na inwestycję rząd przeznaczy 60,2 mld zł.

Inwestorem i operatorem będzie spółka Polskie Elektrownie Jądrowe, która całkowicie należy do Skarbu Państwa. Jako partnera dla pierwszej elektrowni poprzedni rząd wskazał konsorcjum Westinghouse-Bechtel.

Na podst. gov.pl

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Środa, 24 czerwca 2026 

    Narodzenie św. Jana Chrzciciela, uroczystość

    Łk 1, 57-66. 80

    Ewangelii według świętego Łukasza

    Dla Elżbiety nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna. Gdy sąsiedzi i krewni dowiedzieli się, że Pan okazał jej wielkie miłosierdzie, cieszyli się razem z nią. Przyszli ósmego dnia, aby obrzezać chłopca i nadać mu imię jego ojca Zachariasza. Lecz jego matka powiedziała: „Nic podobnego! Będzie miał na imię Jan”. Oni przekonywali ją: „Przecież nie ma nikogo w twojej rodzinie, kto by miał takie imię”. Za pomocą znaków pytali więc jego ojca, jak chce go nazwać. A on poprosił o tabliczkę i napisał: „Na imię mu Jan”. Wtedy zdumieli się wszyscy. I natychmiast otworzyły się jego usta, odzyskał mowę i wielbił Boga. Lęk padł na wszystkich ich sąsiadów. Po całej górskiej krainie Judei opowiadano o tym wszystkim, co się wydarzyło. A wszyscy, którzy o tym słyszeli, zastanawiali się i pytali: „Kimże będzie ten chłopiec?”. Bo rzeczywiście ręka Pana była z nim. Chłopiec rósł i wzmacniał się duchowo. Przebywał na pustkowiu aż do czasu wystąpienia przed Izraelem.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24