Edukacja z wojskiem – 3 edycja wspólnego program MON i MEN

2025-04-16, 08:00
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Trzecia edycja wspólnego programu MON i MEN pn. "Edukacja z wojskiem" Trzecia edycja wspólnego programu MON i MEN pn. "Edukacja z wojskiem" Fot. gov.pl

14 kwietnia br. w Markach k. Warszawy, Władysław Kosiniak-Kamysz wicepremier, minister obrony narodowej oraz Barbara Nowacka, minister edukacji narodowej podpisali list intencyjny dot. kontynuacji projektu "Edukacja z wojskiem".

- Młodzież musi być przygotowana na różnego rodzaju sytuacje. „Edukacja z wojskiem” to nie są zwykłe lekcje. Każda lekcja jest nadzwyczajna. Każda lekcja jest wielkim wydarzeniem - powiedział wicepremier Kosinak-Kamysz.

- Po tych lekcjach, już dwóch edycjach, które mamy za sobą, jest wiele młodych osób i ich rodziców, bo to cała rodzina de facto jest tak przeszkolona, bo dzieciak przynosi do domu w niezwykły sposób informacje. Najważniejsze jest zdobywanie umiejętności - nauka pierwszej pomocy, procesy resuscytacji i wiele innych. (…) To trzeba powtarzać, ćwiczyć cały czas. Bardzo wiele szkół zgłosiło się do programu, bo prawie 4 tysiące i są kolejne zgłoszenia - zaznaczył szef MON.

„Edukacja z wojskiem” to inicjatywa dwóch resortów, obrony narodowej i edukacji narodowej skierowana do najmłodszych obywateli. Głównym celem zajęć prowadzonych przez żołnierzy Wojska Polskiego jest podniesienie świadomości w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz kształtowanie podstawowych nawyków i umiejętności z zakresu obrony oraz ochrony ludności, a także zachowania w sytuacjach kryzysowych. Żołnierze prowadzą zajęcia w szkołach – w salach lekcyjnych, na boiskach i skwerach szkolnych. Wiedzę i umiejętności przekazują w sposób dostosowany do wieku uczniów. W pilotażu programu w zajęciach udział wzięło 90 000 dzieci i młodzieży z 3000 szkół podstawowych i ponadpodstawowych, zaś w drugiej edycji (jesienna) 40 000 dzieci z ponad 1350 szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

W czasie 3-lekcyjnych zajęć uczniowie zapoznają się m.in. z zasadami alarmowania, sposobami udzielania pierwszej pomocy, podstawami ewakuacji i schronienia oraz budowania odporności na zagrożenia informacyjne – w tym dezinformację w sieci i inne cyberzagrożenia. Żołnierze wiedzę i umiejętności przekazują w sposób interesujący, dostosowany do wieku uczniów. Projekt jest realizowany we wszystkich grupach wiekowych z wyjątkiem klas VIII szkół podstawowych oraz klas I szkół ponadpodstawowych, w których realizowany jest przedmiot edukacja dla bezpieczeństwa. Dodatkowo, w szkołach ponadpodstawowych możliwe jest spotkanie z weteranem, współorganizowane przez Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa.

- To autorytet polskiej armii pomaga nam budować w spokoju i z pełną powagą i zaangażowaniem odporność wśród młodych osób. Dlatego zdecydowaliśmy się na ten program i dzisiaj podpisaliśmy już trzecią edycję programu "Edukacja z Wojskiem". Do tej pory udało nam się wspólnymi siłami przygotować, dać większą odporność młodzieży z prawie 4 tysiącach szkół. Teraz planujemy 3,5 tysiąca kolejnych. (…) Szacujemy, że będzie około 100 tysięcy młodych osób, które dowiedzą się z najlepszych, najbardziej sprawdzonych źródeł, jak przygotować się na sytuacje kryzysowe - mówiła z kolei minister edukacji narodowej.

gov.pl

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Środa, 24 czerwca 2026 

    Narodzenie św. Jana Chrzciciela, uroczystość

    Łk 1, 57-66. 80

    Ewangelii według świętego Łukasza

    Dla Elżbiety nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna. Gdy sąsiedzi i krewni dowiedzieli się, że Pan okazał jej wielkie miłosierdzie, cieszyli się razem z nią. Przyszli ósmego dnia, aby obrzezać chłopca i nadać mu imię jego ojca Zachariasza. Lecz jego matka powiedziała: „Nic podobnego! Będzie miał na imię Jan”. Oni przekonywali ją: „Przecież nie ma nikogo w twojej rodzinie, kto by miał takie imię”. Za pomocą znaków pytali więc jego ojca, jak chce go nazwać. A on poprosił o tabliczkę i napisał: „Na imię mu Jan”. Wtedy zdumieli się wszyscy. I natychmiast otworzyły się jego usta, odzyskał mowę i wielbił Boga. Lęk padł na wszystkich ich sąsiadów. Po całej górskiej krainie Judei opowiadano o tym wszystkim, co się wydarzyło. A wszyscy, którzy o tym słyszeli, zastanawiali się i pytali: „Kimże będzie ten chłopiec?”. Bo rzeczywiście ręka Pana była z nim. Chłopiec rósł i wzmacniał się duchowo. Przebywał na pustkowiu aż do czasu wystąpienia przed Izraelem.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24