Edukacja z wojskiem – 3 edycja wspólnego program MON i MEN

2025-04-16, 08:00
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Trzecia edycja wspólnego programu MON i MEN pn. "Edukacja z wojskiem" Trzecia edycja wspólnego programu MON i MEN pn. "Edukacja z wojskiem" Fot. gov.pl

14 kwietnia br. w Markach k. Warszawy, Władysław Kosiniak-Kamysz wicepremier, minister obrony narodowej oraz Barbara Nowacka, minister edukacji narodowej podpisali list intencyjny dot. kontynuacji projektu "Edukacja z wojskiem".

- Młodzież musi być przygotowana na różnego rodzaju sytuacje. „Edukacja z wojskiem” to nie są zwykłe lekcje. Każda lekcja jest nadzwyczajna. Każda lekcja jest wielkim wydarzeniem - powiedział wicepremier Kosinak-Kamysz.

- Po tych lekcjach, już dwóch edycjach, które mamy za sobą, jest wiele młodych osób i ich rodziców, bo to cała rodzina de facto jest tak przeszkolona, bo dzieciak przynosi do domu w niezwykły sposób informacje. Najważniejsze jest zdobywanie umiejętności - nauka pierwszej pomocy, procesy resuscytacji i wiele innych. (…) To trzeba powtarzać, ćwiczyć cały czas. Bardzo wiele szkół zgłosiło się do programu, bo prawie 4 tysiące i są kolejne zgłoszenia - zaznaczył szef MON.

„Edukacja z wojskiem” to inicjatywa dwóch resortów, obrony narodowej i edukacji narodowej skierowana do najmłodszych obywateli. Głównym celem zajęć prowadzonych przez żołnierzy Wojska Polskiego jest podniesienie świadomości w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz kształtowanie podstawowych nawyków i umiejętności z zakresu obrony oraz ochrony ludności, a także zachowania w sytuacjach kryzysowych. Żołnierze prowadzą zajęcia w szkołach – w salach lekcyjnych, na boiskach i skwerach szkolnych. Wiedzę i umiejętności przekazują w sposób dostosowany do wieku uczniów. W pilotażu programu w zajęciach udział wzięło 90 000 dzieci i młodzieży z 3000 szkół podstawowych i ponadpodstawowych, zaś w drugiej edycji (jesienna) 40 000 dzieci z ponad 1350 szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

W czasie 3-lekcyjnych zajęć uczniowie zapoznają się m.in. z zasadami alarmowania, sposobami udzielania pierwszej pomocy, podstawami ewakuacji i schronienia oraz budowania odporności na zagrożenia informacyjne – w tym dezinformację w sieci i inne cyberzagrożenia. Żołnierze wiedzę i umiejętności przekazują w sposób interesujący, dostosowany do wieku uczniów. Projekt jest realizowany we wszystkich grupach wiekowych z wyjątkiem klas VIII szkół podstawowych oraz klas I szkół ponadpodstawowych, w których realizowany jest przedmiot edukacja dla bezpieczeństwa. Dodatkowo, w szkołach ponadpodstawowych możliwe jest spotkanie z weteranem, współorganizowane przez Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa.

- To autorytet polskiej armii pomaga nam budować w spokoju i z pełną powagą i zaangażowaniem odporność wśród młodych osób. Dlatego zdecydowaliśmy się na ten program i dzisiaj podpisaliśmy już trzecią edycję programu "Edukacja z Wojskiem". Do tej pory udało nam się wspólnymi siłami przygotować, dać większą odporność młodzieży z prawie 4 tysiącach szkół. Teraz planujemy 3,5 tysiąca kolejnych. (…) Szacujemy, że będzie około 100 tysięcy młodych osób, które dowiedzą się z najlepszych, najbardziej sprawdzonych źródeł, jak przygotować się na sytuacje kryzysowe - mówiła z kolei minister edukacji narodowej.

gov.pl

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Czwartek, 25 czerwca 2026

    Mt 7, 21-29

    Słowa Ewangelii według świętego Mateusza

    Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie każdy, kto mówi do Mnie: «Panie! Panie!», wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz tylko ten, kto pełni wolę mojego Ojca, który jest w niebie. W owym dniu wielu powie Mi: «Panie! Panie! Czyż nie prorokowaliśmy w imię Twoje? W Twoje imię wyrzucaliśmy demony i w Twoje imię dokonaliśmy wielu niezwykłych czynów». A wtedy im powiem: Nigdy was nie znałem! Odejdźcie ode Mnie wy, którzy postępujecie niegodziwie. Każdy, kto słucha tych moich słów i wprowadza je w czyn, jest podobny do człowieka rozsądnego, który zbudował dom na skale. Spadł ulewny deszcz, wezbrały rzeki, zerwały się silne wiatry i uderzyły w ten dom. Ale on nie runął, bo zbudowany był na skale. Każdy, kto słucha tych moich słów, ale nie wprowadza ich w czyn, podobny jest do człowieka głupiego, który dom zbudował na piasku. Spadł ulewny deszcz, wezbrały rzeki, zerwały się silne wiatry i uderzyły w ten dom, a on się zawalił. I upadek jego był wielki”. Gdy Jezus skończył przemawiać, tłumy zdumiewały się Jego nauką. W Jego mowie była bowiem niezwykła moc, jakiej nie posiadali ich nauczyciele Pisma.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24