Ceremonia upamiętnienia 100. rocznicy powrotu Dzieci Syberyjskich do Polski

2023-09-28, 11:02
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Warszawa. Ceremonia upamiętnienia 100. rocznicy powrotu Dzieci Syberyjskich do Polski Warszawa. Ceremonia upamiętnienia 100. rocznicy powrotu Dzieci Syberyjskich do Polski Fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP

Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser–Duda wzięła udział w ceremonii upamiętnienia 100. rocznicy powrotu Dzieci Syberyjskich do Polski. – Historia Dzieci Syberyjskich to wspaniały symbol polsko–japońskiej solidarności i przyjaźni – mówiła Pani Prezydentowa podczas uroczystości zorganizowanej przez Ambasadę Japonii w Warszawie.

Wydarzenie było zwieńczeniem trwających od 2019 r. obchodów ewakuacji polskich sierot z Syberii do Japonii.

Wyrazy szacunku przekazuję obecnym tu potomkom i krewnym Dzieci Syberyjskich. Są Państwo depozytariuszami świadectwa historii, przekazywanego z pokolenia na pokolenie. Historia ta niesie niezwykle krzepiące przesłanie - mówiła Pierwsza Dama. Jak dodała, „losy Dzieci Syberyjskich przepięknie mówią o tym, że odległości geograficzne, odmienności kulturowe i trudne okoliczności działania są niczym wobec potęgi współczujących serc, siły międzyludzkiego braterstwa, empatii i życzliwości”.

Pani Prezydentowa wyraziła też wdzięczność przedstawicielom Ośrodka Pomocy Społecznej Fukudenkai w Tokio, w którym przebywały polskie dzieci przybyłe do Japonii.

To piękny przykład dla świata współczesnego, jak kraje i narody bardzo odległe od siebie za sprawą geografii są jednocześnie sobie bliskie za sprawą ciepłych uczuć i współpracy – mówiła Pierwsza Dama, podsumowując polsko–japońską współpracę na rzecz Dzieci Syberyjskich.

Dzięki współpracy z japońskim Czerwonym Krzyżem, w latach 1920–22 do Japonii trafiło około 765 dzieci polskich zesłańców. Tymczasowo zamieszkały m.in. w ośrodku pomocy społecznej Fukudenkai w Tokio. Następnie zostały przetransportowane statkami Japońskiej Marynarki Handlowej do Polski. Specjalnie dla nich Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej powołało w 1923 roku Wejherowski Zakład Wychowawczy Dzieci Syberyjskich. Dziś jedna z ulic w Wejherowie nosi nazwę Dzieci Syberyjskich. Część ocalałych dzieci znalazła się także pod opieką zgromadzenia zakonnego założonego przez Urszulę Ledóchowską.

Na podst. PAP, prezydent.pl

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Środa, 24 czerwca 2026 

    Narodzenie św. Jana Chrzciciela, uroczystość

    Łk 1, 57-66. 80

    Ewangelii według świętego Łukasza

    Dla Elżbiety nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna. Gdy sąsiedzi i krewni dowiedzieli się, że Pan okazał jej wielkie miłosierdzie, cieszyli się razem z nią. Przyszli ósmego dnia, aby obrzezać chłopca i nadać mu imię jego ojca Zachariasza. Lecz jego matka powiedziała: „Nic podobnego! Będzie miał na imię Jan”. Oni przekonywali ją: „Przecież nie ma nikogo w twojej rodzinie, kto by miał takie imię”. Za pomocą znaków pytali więc jego ojca, jak chce go nazwać. A on poprosił o tabliczkę i napisał: „Na imię mu Jan”. Wtedy zdumieli się wszyscy. I natychmiast otworzyły się jego usta, odzyskał mowę i wielbił Boga. Lęk padł na wszystkich ich sąsiadów. Po całej górskiej krainie Judei opowiadano o tym wszystkim, co się wydarzyło. A wszyscy, którzy o tym słyszeli, zastanawiali się i pytali: „Kimże będzie ten chłopiec?”. Bo rzeczywiście ręka Pana była z nim. Chłopiec rósł i wzmacniał się duchowo. Przebywał na pustkowiu aż do czasu wystąpienia przed Izraelem.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24