Opłatek we „Wspólnocie Polskiej”

2022-12-09, 10:10
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Spotkanie uświetnił występ uzdolnionych muzycznie polskich przyjaciół z Islandii Spotkanie uświetnił występ uzdolnionych muzycznie polskich przyjaciół z Islandii Fot. stop-klatka/YouTube

Okres poprzedzający Boże Narodzenie jak i same święta to w polskiej kulturze czas szczególny. Przywiązani do tradycji przodków, ufni w działanie opatrzności, bardziej niż kiedykolwiek skłonni jesteśmy do refleksji i zadumy, odrywając się od codziennej rzeczywistości doceniamy relacje z rodziną, bliskimi, przyjaciółmi, odczuwamy potrzebę wspólnego przeżywania radosnej nowiny o narodzinach Zbawiciela. Jakoś łatwiej przychodzi nam na myśl, że naród to właśnie nic innego jak wielka rodzina wspólnych wartości połączona kulturą i historią, z których czerpiemy mądrość i dumę. Niezależnie gdzie mieszkamy zwłaszcza w tych dniach myślimy i czujemy po polsku.

Wiemy to doskonale i dlatego Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” od ponad 30 już lat kultywuje tradycję opłatkowych spotkań, rozpoczynających okres wspólnego oczekiwania na znak Gwiazdy Betlejemskiej. Nie inaczej było w tym roku. W warszawskim Domu Polonii, do którego drogę zna niemal każdy nasz rodak mieszkający poza ojczystym krajem, spotkaliśmy się w gronie przyjaciół – z daleka i zza najbliższej granicy.

Przybyli nasi współpracownicy w polonijnym dziele, sympatycy i rodacy – Polonia i Polacy z zagranicy. Przedstawiciele władz państwowych, samorządów i duchowieństwa. Ale szczególną uwagę chcemy poświęcić gościom szczególnym. Polacy z Ukrainy stanowili najliczniejszą grupę, bo też i los sprawił, że na wskutek wojny zmuszeni są szukać schronienia w Polsce. Z radością i troską jej udzielamy od pierwszych dni rosyjskiej agresji na ten pokojowo nastawiony kraj, w którym w wyniku historycznych i politycznych przemian pozostało - i mieszka tam nadal tak wiele naszych sióstr i braci. Celowo używamy pojęć kojarzących się z najbliższą rodziną, gdyż stali się nią – w duchu ewangelicznego przekazu – tym bardziej, im bardziej znaleźli się w potrzebie. Cieszymy się, że możemy otoczyć ich opieką i sprawić, że poczują przynajmniej namiastkę atmosfery jaką znamy z corocznych świąt i jaką przekazano nam w polskiej tradycji. W naszej polonijnym doświadczeniu, w tym roku pusty talerz na wigilijnym stole będzie czekał na przybysza zza wschodniej granicy.

Spotkanie opłatkowe to oczywiście okazja do złożenia życzeń – od tych obarczonych tragedią wojny – pokoju, bezpiecznego jutra, zachowania zdrowia i życia, do takich jakie zwykliśmy składać z życzliwości do drugiej osoby – pomyślności, realizacji zamierzeń zawodowych i szczęścia. Wszystkie one wybrzmiały w Domu Polonii, a składali je w imieniu Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” przewodniczący Rady Krajowej, wiceprezes Rady Ministrów Henryk Kowalczyk, prezes Dariusz Piotr Bonisławski, współpracujący ze Stowarzyszeniem w realizacji polonijnych przedsięwzięć samorządowcy, działacze organizacji polskich i polonijnych. Spotkanie uświetnił występ naszych uzdolnionych muzycznie polskich przyjaciół z Islandii, zaś pokrzepieni Słowem Bożym z Ewangelii św. Łukasza i pobłogosławionym przez księdza Mariusza opłatkiem podzieliliśmy się wszyscy wierząc, że to znak nadziei na lepsze jutro, czego i Państwu z całego serca życzymy.

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”

Galerię zdjęć z wydarzenia obejrzycie TUTAJ

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Czwartek, 25 czerwca 2026

    Mt 7, 21-29

    Słowa Ewangelii według świętego Mateusza

    Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie każdy, kto mówi do Mnie: «Panie! Panie!», wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz tylko ten, kto pełni wolę mojego Ojca, który jest w niebie. W owym dniu wielu powie Mi: «Panie! Panie! Czyż nie prorokowaliśmy w imię Twoje? W Twoje imię wyrzucaliśmy demony i w Twoje imię dokonaliśmy wielu niezwykłych czynów». A wtedy im powiem: Nigdy was nie znałem! Odejdźcie ode Mnie wy, którzy postępujecie niegodziwie. Każdy, kto słucha tych moich słów i wprowadza je w czyn, jest podobny do człowieka rozsądnego, który zbudował dom na skale. Spadł ulewny deszcz, wezbrały rzeki, zerwały się silne wiatry i uderzyły w ten dom. Ale on nie runął, bo zbudowany był na skale. Każdy, kto słucha tych moich słów, ale nie wprowadza ich w czyn, podobny jest do człowieka głupiego, który dom zbudował na piasku. Spadł ulewny deszcz, wezbrały rzeki, zerwały się silne wiatry i uderzyły w ten dom, a on się zawalił. I upadek jego był wielki”. Gdy Jezus skończył przemawiać, tłumy zdumiewały się Jego nauką. W Jego mowie była bowiem niezwykła moc, jakiej nie posiadali ich nauczyciele Pisma.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24