Minister zdrowia: Apogeum piątej fali jest za nami

2022-02-09, 20:26
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
– Widzimy, że inne kraje, które przed nami odczuwały apogeum V fali, znoszą już restrykcje i to jest ten scenariusz, który nas czeka – zapowiedział minister – Widzimy, że inne kraje, które przed nami odczuwały apogeum V fali, znoszą już restrykcje i to jest ten scenariusz, który nas czeka – zapowiedział minister Fot. MZ/Twitter

Apogeum piątej fali jest za nami. Wprowadzamy zmiany w zasadach dotyczących izolacji i kwarantanny – poinformował minister zdrowia RP Adam Niedzielski. Podczas wspólnej konferencji ministra zdrowia oraz ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka ogłoszono również przyspieszony powrót do nauki stacjonarnej w szkołach.

– Obserwując dotychczasowy przebieg epidemii koronawirusa, widzimy, że apogeum piątej fali jest za nami. To przesilenie potwierdzają: codzienna liczba zakażeń i liczba zleceń na testy w kierunku COVID-19 wystawianych przez lekarzy POZ. Tendencja spadkowa jest stała – powiedział szef resortu zdrowia.

Jak zaznaczył, można zaobserwować, że przebiegi choroby COVID-19 w czasie piątej fali są łagodniejsze.

– Analizowaliśmy to na podstawie dwóch wskaźników, przede wszystkim średniego czasu hospitalizacji. W czasie piątej fali czas hospitalizacji wynosi tydzień, a w okresie czwartej fali było to 10 lub więcej dni – mówił minister Adam Niedzielski.

Dodał, że w lutym powinien nastąpić znaczny spadek dziennej liczby zakażeń. Przy tak utrzymującym się trendzie w marcu rząd będzie mógł podjąć decyzje dotyczące znoszenia części zasad bezpieczeństwa.

– Widzimy, że inne kraje, które przed nami odczuwały apogeum piątej fali, znoszą już restrykcje i to jest ten scenariusz, który nas czeka – zapowiedział minister.

5 tys. łóżek szpitalnych wraca do systemu

Około 5 tys. łóżek szpitalnych wykorzystywanych dotąd dla pacjentów z COVID-19 zostaje skierowanych do leczenia pacjentów z innymi schorzeniami. To ważny krok w kierunku przywracania normalności, tak żeby walka z koronawirusem nie dezorganizowała systemu opieki zdrowotnej.

– Chcemy złagodzić konsekwencje pandemii związane z narastaniem tzw. długu zdrowotnego, czyli pewnych zaniedbań ze strony profilaktyki i leczenia interwencyjnego  podkreśla minister Adam Niedzielski.

Obecnie na walkę z COVID-19 przeznaczonych jest blisko 30 tys. łóżek, ok. 2/3 z nich jest zajętych. Infrastruktura covidowa zostanie zmniejszona do poziomu ok. 25 tys. łóżek. Decyzja ta oznacza zwiększenie możliwości leczenia pacjentów w innych zakresach.

Zmiany w izolacji i kwarantannie

Od 15 lutego będą obowiązywać dla wszystkich nowe zasady dotyczące czasu trwania izolacji. Będzie ona trwała 7 dni (obecnie obowiązuje 10-dniowa izolacja). Izolacja będzie obowiązywać od momentu wykonania testu diagnostycznego w kierunku COVID-19. Również od 15 lutego współdomownicy chorego na COVID-19 będą przebywać na kwarantannie wyłącznie w czasie jego izolacji (obecnie jest to czas trwania izolacji plus 7 dni).

– Nadal negatywny wynik testu w kierunku COVID-19 będzie zwalniał z kwarantanny zaszczepionych domowników – poinformował szef resortu zdrowia.

Od 11 lutego zostanie zlikwidowana tzw. kwarantanna z kontaktu.

– 10 lutego będziemy chcieli wysłać SMS zdejmujący taką kwarantannę z osób obecnie na niej przebywających  powiedział minister zdrowia.

Od 11 lutego tylko osoby bez ważnego Unijnego Certyfikatu COVID po przyjeździe do Polski będą musiały odbyć 7-dniową kwarantannę.

Reguły izolacji dla medyków i służb mundurowych pozostają bez zmian izolacja wynosi 7 dni z możliwością skrócenia w 5. dobie negatywnym wynikiem testu.

Powrót do nauki stacjonarnej

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział, że klasy V-VIII i szkoły ponadpodstawowe wrócą do szkół wcześniej niż zakładano, bo już 21 lutego.

– Podjęliśmy decyzję o przyspieszeniu powrotu do nauki stacjonarnej w klasach V-VIII i w szkołach ponadpodstawowych o tydzień. Wszystkie te szkoły, które w drugiej połowie lutego nie będą już na feriach, wrócą do nauki stacjonarnej 21 lutego  podkreślił minister edukacji i nauki.

Minister edukacji zaznaczył, że priorytetem dla rządu oraz resortów edukacji i zdrowia jest utrzymanie i kontynuowanie nauki stacjonarnej.

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Czwartek, 25 czerwca 2026

    Mt 7, 21-29

    Słowa Ewangelii według świętego Mateusza

    Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie każdy, kto mówi do Mnie: «Panie! Panie!», wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz tylko ten, kto pełni wolę mojego Ojca, który jest w niebie. W owym dniu wielu powie Mi: «Panie! Panie! Czyż nie prorokowaliśmy w imię Twoje? W Twoje imię wyrzucaliśmy demony i w Twoje imię dokonaliśmy wielu niezwykłych czynów». A wtedy im powiem: Nigdy was nie znałem! Odejdźcie ode Mnie wy, którzy postępujecie niegodziwie. Każdy, kto słucha tych moich słów i wprowadza je w czyn, jest podobny do człowieka rozsądnego, który zbudował dom na skale. Spadł ulewny deszcz, wezbrały rzeki, zerwały się silne wiatry i uderzyły w ten dom. Ale on nie runął, bo zbudowany był na skale. Każdy, kto słucha tych moich słów, ale nie wprowadza ich w czyn, podobny jest do człowieka głupiego, który dom zbudował na piasku. Spadł ulewny deszcz, wezbrały rzeki, zerwały się silne wiatry i uderzyły w ten dom, a on się zawalił. I upadek jego był wielki”. Gdy Jezus skończył przemawiać, tłumy zdumiewały się Jego nauką. W Jego mowie była bowiem niezwykła moc, jakiej nie posiadali ich nauczyciele Pisma.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24