Powstaje Archiwum Pandemii

2020-06-09, 16:09
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne Fot. pixabay.com

Każdego dnia wszyscy tworzymy historię. Chcesz, aby następne pokolenia dowiedziały się, jak żyliśmy w czasie pandemii wywołanej koronawirusem? Zadbaj o to i przekaż do archiwów państwowych relacje i materiały, które stanowić będą bezcenne źródła historyczne dla kolejnych pokoleń.

– Żyjemy w szczególnym okresie, o którym kolejne pokolenia będą się uczyć z podręczników historii. Niezwykle ważne jest zachowanie jego świadectw, dlatego cieszę się, że archiwa państwowe zainicjowały akcję wspólnego tworzenia społecznej kolekcji dokumentów pandemii – mówi wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński. – Teraz każdy z nas ma szansę przyczynić się do powstania niepowtarzalnej kolekcji, która będzie służyła następnym pokoleniom jako unikatowe źródło historyczne.

O akcji

Archiwa Państwowe zachęcają do wspólnego dokumentowania okresu pandemii i udziału w akcji „Archiwum Pandemii A.D. 2020. Społeczna kolekcja dokumentów pandemii wywołanej koronawirusem (SARS-CoV-2)” oraz uczestnictwa w towarzyszącym jej konkursie.

Efektem podjętej inicjatywy będzie wyjątkowa kolekcja dokumentacji z „czasów zarazy”, stworzona przy współudziale całego społeczeństwa. Powstały w ten sposób zbiór źródeł dotyczących szczególnego w dziejach najnowszych Polski doświadczenia, ukaże jego skutki zarówno w wymiarze prywatnym, jak i instytucjonalnym. Przekazane materiały zostaną udostępnione w serwisie Szukaj w Archiwach (www.szukajwarchiwach.gov.pl), gdzie będzie można je przeglądać w formie online.

Uczestnikiem akcji może zostać każdy – osoby prywatne, stowarzyszenia, fundacje, instytucje, organizacje, wspólnoty społeczne. Każdy, kto zechce podzielić się swoimi doświadczeniami i refleksjami w postaci dokumentacji powstałej zarówno w formie tradycyjnej, jak i elektronicznej.

Jak przekazać swój materiał?

Zebrane i powstałe w czasie pandemii materiały można przekazywać drogą elektroniczną, tradycyjną do wybranego Archiwum Państwowego lub jego oddziału.

Forma przekazywanych materiałów jest dowolna: od różnego typu dokumentów, takich jak rękopisy, maszynopisy, albumy, zdjęcia, ulotki, wycinki prasowe, gazetki okolicznościowe, afisze, plakaty, mapy, dokumentacja techniczna, po nagrania audio i wideo, blogi, vlogi, memy. Przekazujący materiał musi być jego właścicielem.

Zgłoszenie chęci udziału w akcji można przesłać również na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript., gdzie koordynatorzy odpowiedzą na pytania i udzielą dalszych informacji oraz wskażą, do którego archiwum najlepiej przekazać materiał.

Więcej informacji na temat akcji na stronie www.archiwa.gov.pl w zakładce „Archiwum Pandemii”.

Konkurs

W ramach akcji ogłoszony został konkurs „O tempora, o mores! Zapiski rodzinnego archiwisty z czasów pandemii A.D. 2020 wywołanej koronawirusem”. Jego celem jest dokumentowanie wydarzeń, doświadczeń, przeżyć, emocji, życia codziennego w wymiarze indywidualnym i rodzinnym. Powstałe w jego ramach relacje posłużą utrwaleniu, zachowaniu i upowszechnieniu świadectw okresu tegorocznej pandemii.

– Konkurs jest kolejnym krokiem do stworzenia pełnowymiarowej i poruszającej różnorodne aspekty społeczne, kolekcji z czasów pandemii wywołanej koronawirusem. Wśród różnego typu dokumentacji, jaką archiwa państwowe gromadzą w ramach akcji „Archiwum Pandemii A.D. 2020”, chcemy zachować również świadectwa życia zwykłych ludzi, spojrzeć na wydarzenia z ich indywidualnej perspektywy, poznać wyzwania, przed jakimi stanęli, ich problemy i nadzieje – mówi Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk.

Aby wziąć udział w konkursie, należy stworzyć osobisty zapis wydarzeń, życia codziennego oraz przeżyć, emocji i doświadczeń obejmujący od 60 do 90 dni z okresu pandemii wywołanej koronawirusem. Zapiski z „czasów zarazy” mogą przyjąć formę dziennika, pamiętnika, bloga lub vloga. Autorzy mogą uzupełniać je także o zdjęcia, rysunki, ilustracje, nagrania, prezentacje i inne istotne z ich punktu widzenia elementy.

Konkurs adresowany jest zarówno do dorosłych, jak i dzieci i młodzieży do lat 18 (za zgodą rodzica/opiekuna prawnego).

Najlepsze prace otrzymają nagrody pieniężne. Przewidziana w konkursie pula nagród to 28 tysięcy złotych. Zgłoszenia można nadsyłać do 31 lipca 2020 roku.

Ze szczegółowymi zasadami i pełnym regulaminem konkursu można zapoznać się na stronie organizatora w zakładce „Archiwum Pandemii”.

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Czwartek, 25 czerwca 2026

    Mt 7, 21-29

    Słowa Ewangelii według świętego Mateusza

    Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie każdy, kto mówi do Mnie: «Panie! Panie!», wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz tylko ten, kto pełni wolę mojego Ojca, który jest w niebie. W owym dniu wielu powie Mi: «Panie! Panie! Czyż nie prorokowaliśmy w imię Twoje? W Twoje imię wyrzucaliśmy demony i w Twoje imię dokonaliśmy wielu niezwykłych czynów». A wtedy im powiem: Nigdy was nie znałem! Odejdźcie ode Mnie wy, którzy postępujecie niegodziwie. Każdy, kto słucha tych moich słów i wprowadza je w czyn, jest podobny do człowieka rozsądnego, który zbudował dom na skale. Spadł ulewny deszcz, wezbrały rzeki, zerwały się silne wiatry i uderzyły w ten dom. Ale on nie runął, bo zbudowany był na skale. Każdy, kto słucha tych moich słów, ale nie wprowadza ich w czyn, podobny jest do człowieka głupiego, który dom zbudował na piasku. Spadł ulewny deszcz, wezbrały rzeki, zerwały się silne wiatry i uderzyły w ten dom, a on się zawalił. I upadek jego był wielki”. Gdy Jezus skończył przemawiać, tłumy zdumiewały się Jego nauką. W Jego mowie była bowiem niezwykła moc, jakiej nie posiadali ich nauczyciele Pisma.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24