Święto Bożego Miłosierdzia w sanktuarium w Łagiewnikach

2018-04-08, 18:36
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Jesteśmy zobowiązani do tego, żeby sobie nawzajem miłosierdzie okazywać - mówił w niedzielę podczas święta Miłosierdzia Bożego metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Do sanktuarium w krakowskich Łagiewnikach przybyli pielgrzymi z Polski i wielu innych krajów.

Zwracając się do wiernych arcybiskup mówił, że wszyscy powinniśmy "uwierzyć w Chrystusa zmartwychwstałego i w konsekwencji uwierzyć w Boże miłosierdzie", w to, że Chrystus jest "najwyższym i ostatecznym pośrednikiem, naszym rzecznikiem u Ojca".

Metropolita krakowski przypomniał słowa z "Dzienniczka": "Polskę szczególnie umiłowałem, a jeżeli posłuszna będzie woli mojej, wywyższę ją w potędze i świętości. Z niej wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście moje". "Kiedy to się stanie nie wiemy, ale trzeba na to działanie Bożej Iskry być otwartym i ten błogosławiony płomień Bożej miłości miłosiernej przekazywać całemu światu" – powiedział arcybiskup.

Niedziela Bożego Miłosierdzia w łagiewnickim sanktuarium upływa pod hasłem "Miłosierdzie źródłem wolności". Nawiązuje ono do stulecia odzyskania niepodległości, które Polacy będą świętować w tym roku.

Na uroczystości, które rozpoczęły się już w sobotę wieczorem nabożeństwem "Droga Miłosierdzia" przyjechali do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia pielgrzymi m.in. z Irlandii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Słowacji, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch, USA, Kanady a także z tak odległych od Polski krajów jak Argentyna, Chiny, Filipiny, Gwatemala, Indie, Korea i Liban. W głównej mszy św. sprawowanej przy ołtarzu polowym uczestniczyło ponad 50 tys. osób.

Pierwsza niedziela po Wielkanocy jest obchodzona w kościele katolickim jako Niedziela Miłosierdzia Bożego od 2000 r. W tym roku upływa 80. rocznica śmierci s. Faustyny Kowalskiej, orędowniczki Bożego Miłosierdzia oraz 150. rocznica posługi Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie.

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach jest światowym centrum kultu miłosierdzia Bożego. Tutaj w 1938 r. zmarła jego orędowniczka s. Faustyna Kowalska, która w swoim "Dzienniczku" przekazała światu przesłanie o Bożym Miłosierdziu i tu znajduje się słynący łaskami obraz Jezusa Miłosiernego. W 2002 r. Jan Paweł II poświęcił nowo wybudowaną bazylikę w Łagiewnikach i zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu. 

na podst. PAP

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Piątek, 26 czerwca 2026

    Święci bracia męczennicy Jan i Paweł, wspomnienie

    Mt 8, 1-4

    Słowa Ewangelii według świętego Mateusza

    Gdy Jezus zszedł z góry, podążał za Nim wielki tłum. Wtedy podszedł do Niego trędowaty, pokłonił się i prosił: „Panie! Jeżeli zechcesz, możesz mnie oczyścić”. On wyciągnął rękę, dotknął go i powiedział: „Chcę, bądź oczyszczony”. I natychmiast został oczyszczony z trądu. Jezus mu nakazał: „Pamiętaj, nie mów o tym nikomu, lecz idź, pokaż się kapłanowi, a na świadectwo dla nich złóż ofiarę, zgodnie z nakazem Mojżesza”.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24