Polska Wielkanoc na Syberii 2018 - wizyta polskich parlamentarzystów

2018-03-30, 18:38
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Senator Artur Warzocha, wiceprzewodniczący senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą i poseł Anna Schmidt-Rodziewicz, przewodnicząca sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą wzięli udział w „Polskiej Wielkanocy na Syberii”. Spotkania w dniach 24-28 kwietnia 2018 r. zorganizował Konsulat Generalny RP w Irkucku.

„Kilkudniowa wizyta przepełniona była wzruszającymi spotkaniami z potomkami polskich zesłańców” – powiedział senator Artur Warzocha po powrocie do kraju. W pierwszym dniu wizyty delegacja polskiego parlamentu przeżywała „Polską Wielkanoc” na dalekim wschodzie Rosji, z rodakami z Władywostoku i Ussuryjska. Senator Artur Warzocha wraz z poseł Anną Schmidt-Rodziewicz i ks. Ryszardem Umańskim, kapelanem środowisk patriotycznych z Częstochowy oraz Konsulem Generalnym RP w Irkucku Krzysztofem Świderkiem, wzięli udział w świątecznym spotkaniu z przedstawicielami polskich organizacji, przedsiębiorców i duchowieństwa.

W Niedzielę Palmową we Władywostoku polska delegacja wzięła udział w uroczystej mszy św. z udziałem polskich środowisk.Senator A. Warzocha zaznaczył, że inne, wspólne spotkanie środowiska miejscowych Polaków przy świątecznym, wielkanocnym stole odbyło się 90 lat temu - w 1928 r. Dodał, że przed Rewolucją Październikową mieszkało tam 15 tys. naszych rodaków, a w 1991 r. jedynie 10 osób, na tym terenie przyznawało się do narodowości polskiej. W ocenie senatora obecnie polskość we Władywostoku powoli się odradza. Coraz więcej osób odkrywa swoje polskie korzenie. Na miejscu działa również stowarzyszenie kultywujące polską kulturę i tradycje pn. „Dom Polski”.

Na szlaku polskiej delegacji znalazła się Wierszyna – zagubiona w tajdze wieś polskich osadników. Złożyliśmy wizytę w szkole, gdzie dzieci uczą się języka polskiego, w miejscowym kościele, gdzie proboszczem jest ks. Karol Lipiński, potem byliśmy na uroczystym, wielkanocnym obiedzie z udziałem parafian i zespołu „Jarząbek”. Odwiedziliśmy Dom Polski i miejscowy cmentarz, gdzie na nagrobkach widnieją w większości polskie nazwiska oraz przy tablicy, upamiętniającej zamordowanych przez NKWD 30. Polaków z tej wsi.

W Irkucku uczestniczyliśmy we mszy św. w Katedrze Irkuckiej, której przewodniczył ordynariusz Diecezji Irkuckiej bp Cyryl Klimowicz. We mszy brali udział kapłani i siostry zakonne z Diecezji Irkuckiej (największej diecezji na świecie – 10 mln. km kwadratowych) oraz przedstawiciele polskiego środowiska. Po mszy delegacja złożyła kwiaty przy pomniku „Kaplica Pokoju i Pojednania” - symbolicznym miejscu upamiętniającym ofiary represji i zsyłek. Tu pochowane są urny z ziemią z czternastu obozów koncentracyjnych oraz masowych pochówków, takich jak: Katyń, Karaganda, Magadan, Kołyma, Norylsk, Irkuck, Tunka, Workuta i inne. W imieniu Sejmu i Senatu wiązanki kwiatów złożone zostały również w uroczysku Piwowaricha – „Rowach Śmierci” - miejscu masowych mordów dokonanych w latach 1937-1938 przez NKWD, również na miejscowej ludności polskiej. Wizytę zakończyło, spotkanie z przedstawicielami Polskiej Organizacji w Irkucku „Ogniwo” i opowieści o losach rodzin polskich zesłańców syberyjskich po Powstaniu Styczniowym, przekazane przez ich potomków – Polaków mieszkających w Irkucku.

Na podst. senat.gov.pl

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Środa, 24 czerwca 2026 

    Narodzenie św. Jana Chrzciciela, uroczystość

    Łk 1, 57-66. 80

    Ewangelii według świętego Łukasza

    Dla Elżbiety nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna. Gdy sąsiedzi i krewni dowiedzieli się, że Pan okazał jej wielkie miłosierdzie, cieszyli się razem z nią. Przyszli ósmego dnia, aby obrzezać chłopca i nadać mu imię jego ojca Zachariasza. Lecz jego matka powiedziała: „Nic podobnego! Będzie miał na imię Jan”. Oni przekonywali ją: „Przecież nie ma nikogo w twojej rodzinie, kto by miał takie imię”. Za pomocą znaków pytali więc jego ojca, jak chce go nazwać. A on poprosił o tabliczkę i napisał: „Na imię mu Jan”. Wtedy zdumieli się wszyscy. I natychmiast otworzyły się jego usta, odzyskał mowę i wielbił Boga. Lęk padł na wszystkich ich sąsiadów. Po całej górskiej krainie Judei opowiadano o tym wszystkim, co się wydarzyło. A wszyscy, którzy o tym słyszeli, zastanawiali się i pytali: „Kimże będzie ten chłopiec?”. Bo rzeczywiście ręka Pana była z nim. Chłopiec rósł i wzmacniał się duchowo. Przebywał na pustkowiu aż do czasu wystąpienia przed Izraelem.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24