Znamy zwycięzcę Konkursu Paderewskiego

2016-11-20, 16:37
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Reprezentant Korei Południowej Hyuk Lee został zwycięzcą 10. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego, którego finał zakończył się w sobotę w Bydgoszczy. Drugie miejsce zajął Jakub Kuszlik, a trzecie - Rosjanka Swietłana Andrejewa.

Dwa równorzędne wyróżnienia zdobyły Elżbieta Bilicka i Dina Iwanowa (Rosja).

Zwycięzca Konkursu Paderewskiego ma zaledwie 16 lat, jest studentem Konserwatorium Moskiewskiego im. Piotra Czakowskiego. W finale zagrał koncert Siergieja Rachmaninowa nr 2 c-moll, op. 18. Koreańczyk podobnie, jak wszyscy finaliści, wystąpił z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej im. Paderewskiego w Bydgoszczy pod dyrekcją Tadeusza Strugały.

Zgodnie z regulaminem finalistom przyznano nagrody pieniężne: za pierwsze miejsce - 30 tys. euro, za drugie - 15 tys. euro, za trzecie - 7 tys. euro, za wyróżnienia - po 2,5 tys. euro.

Przyznane zostały również nagrody specjalne, a wśród uhonorowanych znaleźli się polscy finaliści. Kuszlik otrzymał trzy nagrody - dwie za najlepsze wykonanie utworów Paderewskiego i nagrodę za najlepsze wykonanie utworów Fryderyka Chopina, Bilicka dostała dwie narody - za najlepsze wykonanie utworów Paderewskiego w drugim etapie i za najlepsze wykonanie koncertu Wolfganga Amadeusa Mozarta w półfinale.

Konkurs Paderewskiego był przeznaczony dla pianistów urodzonych w latach 1982-2000, a składał się z dwóch etapów, półfinału i finału. Do rywalizacji przystąpiło 47 pianistów z 17 krajów, w tym siedmioro Polaków. W drugim etapie wystąpiło czworo Polaków, a półfinale - troje, a do finału awansowało dwoje.

na podst. PAP

 

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Piątek, 26 czerwca 2026

    Święci bracia męczennicy Jan i Paweł, wspomnienie

    Mt 8, 1-4

    Słowa Ewangelii według świętego Mateusza

    Gdy Jezus zszedł z góry, podążał za Nim wielki tłum. Wtedy podszedł do Niego trędowaty, pokłonił się i prosił: „Panie! Jeżeli zechcesz, możesz mnie oczyścić”. On wyciągnął rękę, dotknął go i powiedział: „Chcę, bądź oczyszczony”. I natychmiast został oczyszczony z trądu. Jezus mu nakazał: „Pamiętaj, nie mów o tym nikomu, lecz idź, pokaż się kapłanowi, a na świadectwo dla nich złóż ofiarę, zgodnie z nakazem Mojżesza”.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24