We wtorkowy wieczór, 15 lipca, na placu Katedralnym w Wilnie maturzyści z ośmiu szkół z polskim językiem nauczania zatańczyli poloneza. Do wspólnego tańca stanęły aż 163 pary.

Jak co roku przeżywamy święta Bożego Narodzenia i naturalnie możemy się do tego po prostu przyzwyczaić. Co roku Wigilia, pasterka, choinka, opłatek oraz prezenty. I z jednej strony mogło się to nam zwyczajnie znudzić, a z drugiej możemy zatracić sens tych świąt, ich istotę. Dlatego warto, by co roku na nowo przeżywać i czas Adwentu, który przygotowuje nas do świąt Bożego Narodzenia, jak i sam czas świąt. W głębszym przeżywaniu i lepszym zrozumieniu mogą dopomóc bożonarodzeniowe przedstawienia, tzw. Jasełka.

23 grudnia. Ostatni dzień przed feriami. Dzień świąteczny, uroczysty, ale i spędzony w skupieniu, zadumie, wśród licznego grona gimnazjalnego. Kolędy, pastorałki, opłatek. Właśnie taki był ten dzień przedwigilijny. Wszyscy w skupieniu oczekiwali właśnie tej chwili, gdy będziemy się łamać opłatkiem. Złożymy życzenia i rozejdziemy się…, aby ponownie się spotkać w 2023 roku.

Święta Bożego Narodzenia zawierają w sobie wszystko to, co kochamy najbardziej – bliskość przyjaciół, radosny nastrój. To czas, kiedy dzielimy się nie tylko opłatkiem, ale przede wszystkim tym, co najlepsze w sobie posiadamy.

W przeddzień Świąt Bożego Narodzenia w Szkole Podstawowej im. Czesława Miłosza w Pakienie odbyły się dwie integrowane otwarte lekcje języków polskiego i angielskiego w klasie 7, które poprowadziły Olga Wołkowicka i Gintarė Poškaitienė.

- Uczniowie Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu w rejonie trockim natychmiast powinni być ponownie zarejestrowani w systemie edukacyjnym szkolnym, a nauczyciele powinni być zatrudnieni, a nie pracować społecznie – oświadczył polski minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, który wziął w tym tygodniu udział w III edycji polsko-litewskich konsultacji międzyrządowych w Wilnie i spotkał się z litewską minister oświaty z nadania konserwatystów Jurgitą Šiugždinienė.

W podwileńskim Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Bezdanach już rozpoczęły się prace budowlane dobudówki, w której mieścić się będzie sala sportowa. Wartość prac opiewa na 2 mln euro. Projekt jest finansowany przez Samorząd Rejonu Wileńskiego oraz przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP z budżetu państwa za pośrednictwem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

Dzisiaj po południu w Wilnie odbyła się kolejna akcja protestacyjna, którą zorganizowały społeczności szkolne Wileńszczyzny. Tym razem liczna pikieta w proteście i w obronie praw polskiego szkolnictwa na Litwie odbyła się, gromadząc około 600 Polaków, przed gmachem Ambasady Republiki Czeskiej, która nie tylko przewodniczy obecnie Radzie Unii Europejskiej, ale słynie również w Europie z wzorowego traktowania mniejszości narodowych. 

Wiarę w skuteczność perswazji mają Polacy na Litwie, którzy dzisiaj po raz kolejny staną do walki o swoje szkoły. Tym razem o wstawiennictwo w walce o polską oświatę na Litwie będą prosić Czechy, które przewodniczą obecnie Radzie Unii Europejskiej i słyną w Europie z wzorowego traktowania mniejszości narodowych.

W związku z bezprecedensowym atakiem na polskie szkoły na Litwie przez obecne władze liberalno-nacjonalistyczne Litwy, w zamyśle którego ma być zlikwidowanych bądź zdegradowanych do niższego szczebla kilkanaście szkół polskich w rejonach wileńskim, solecznickim i trockim, w tym 8 gimnazjów: im. Św. Kazimierza w Miednikach, im. Tadeusza Konwickiego w Bujwidzach, im. Św. Jana Bosko w Jałówce, im. Św. Urszuli Ledóchowskiej w Czarnym Borze, im. Pawła Brzostowskiego w Turgielach, im. Adama Mickiewicza w Dziewieniszkach, im. Anny Krepsztul w Butrymańcach oraz im. Longina Komołowskiego w Połukniu, społeczności szkolne Wileńszczyzny organizują akcję protestu i apel poparcia dla zachowania polskich szkół przed Ambasadą Republiki Czeskiej w Wilnie.

Strona 1 z 9

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Sobota, 27 czerwca 2026 

    Św. Cyryla Aleksandryjskiego, biskupa i doktora Kościoła, wspomnienie

    Mt 8, 5-17

    Ewangelii według świętego Mateusza

    Gdy Jezus wszedł do Kafarnaum, zbliżył się do Niego setnik i zaczął prosić: „Panie, mój sługa leży w domu sparaliżowany i bardzo cierpi”. Powiedział mu: „Przyjdę, aby go uzdrowić”. Wtedy setnik rzekł: „Panie, nie jestem godny, abyś wszedł do mojego domu, ale powiedz tylko słowo, a mój sługa odzyska zdrowie. Bo ja też, choć sam podlegam władzy, mam pod sobą żołnierzy. I kiedy mówię jednemu z nich: Idź! – on idzie, a innemu: Przyjdź! – on przychodzi. A gdy do sługi mówię: Zrób to! – on robi”. Gdy Jezus to usłyszał, zdziwił się i powiedział do idących za Nim: „Zapewniam was: U nikogo w Izraelu nie spotkałem tak wielkiej wiary. I dlatego mówię wam: Wielu przyjdzie ze wschodu i z zachodu i w królestwie niebieskim zasiądą przy stole z Abrahamem, Izaakiem i Jakubem”. A synowie królestwa zostaną wyrzuceni w ciemności, na zewnątrz. Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów”. Do setnika zaś powiedział: „Idź, niech ci się stanie tak, jak uwierzyłeś”. W tej samej chwili jego sługa odzyskał zdrowie. Jezus wszedł do domu Piotra i zobaczył, że jego teściowa leży w gorączce. Dotknął jej ręki i gorączka ustąpiła. A teściowa wstała i usługiwała Mu. Wieczorem przyprowadzano do Niego wielu opętanych. A On słowem wyrzucał złe duchy i uzdrawiał wszystkich chorych. Tak spełniło się słowo przekazane przez proroka Izajasza: „On wziął na siebie nasze słabości i dźwigał nasze choroby”.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24