Spotkanie ze sztuką w Kowalczukach

2019-05-21, 13:32
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Spotkanie ze sztuką w Kowalczukach Fot. Irena Korwiel

17 maja scenę Centrum Kultury w Kowalczukach opanowała sztuka. Tego dnia do Kowalczuk na zaproszenie Centrum Kultury zawitał znany Polski Teatr w Wilnie. Goście zaprosili dzieciaków do obejrzenia spektaklu „Księżniczka na ziarnku grochu” Jana Brzechwy według baśni Hansa Christiana Andersena w reżyserii Ireny Litwinowicz.

Polski Teatr w Wilnie powstał w 1965 r. jako Polski Zespół Teatralny przy Wileńskim Pałacu Kultury Kolejarzy. W 1980 r. otrzymał miano Polskiego Amatorskiego Teatru Ludowego – najwyższą ocenę poziomu artystycznego ówczesnych władz. W 1990 r. zespół już jako Polski Teatr w Wilnie, został zaszczycony Odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przez Ministerstwo Kultury i Sztuki Rzeczpospolitej Polskiej. Założycielką, wieloletnim reżyserem i kierownikiem artystycznym Teatru była zawodowa aktorka i reżyser pani Irena Rymowicz. Od 1993 roku kierownikiem Teatru społecznie jest pani Irena Litwinowicz – wieloletnia aktorka tego zespołu, dyplomowany reżyser Leningradzkiego Państwowego Instytutu Kultury, dla której teatr nie jest pracą lub przyjemnym zajęciem, ale jest to styl życia.

Sala Centrum Kultury w Kowalczukach „pękała” od chętnych obejrzenia bajki. Dzieciaki niezwykle emocjonalnie przeżywały wszystkie perypetie głównych bohaterów spektaklu. Młodociani widzowie nie mogli się nadziwić wspaniałą grą aktorów. Więc nie szczędzili oklasków. W szczególny zachwyt wprawiły wszystkich piękne stroje aktorów oraz wspaniała scenografia.

Warto dodać, iż spektakl w Kowalczukach odbył się dzięki staraniom kierownika Centrum Kultury w Kowalczukach Wilii Nowickiej oraz kierownika Centrum Kultury w Szumsku Krystyny Najmowicz.

Organizatorzy wyrażają wdzięczność Teatrowi, administracji, nauczycielom, dzieciom Gimnazjum im. Stanisława Moniuszki w Kowalczukach, Szkoły Podstawowej im. Czesława Miłosza w Pakienie, Szkoły Podstawowej w Szumsku oraz Przedszkola w Kowalczukach za mile spędzony czas z wielką sztuką.

Andrzej Aszkiełowicz
Fot. Irena Korwiel

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Sobota, 27 czerwca 2026 

    Św. Cyryla Aleksandryjskiego, biskupa i doktora Kościoła, wspomnienie

    Mt 8, 5-17

    Ewangelii według świętego Mateusza

    Gdy Jezus wszedł do Kafarnaum, zbliżył się do Niego setnik i zaczął prosić: „Panie, mój sługa leży w domu sparaliżowany i bardzo cierpi”. Powiedział mu: „Przyjdę, aby go uzdrowić”. Wtedy setnik rzekł: „Panie, nie jestem godny, abyś wszedł do mojego domu, ale powiedz tylko słowo, a mój sługa odzyska zdrowie. Bo ja też, choć sam podlegam władzy, mam pod sobą żołnierzy. I kiedy mówię jednemu z nich: Idź! – on idzie, a innemu: Przyjdź! – on przychodzi. A gdy do sługi mówię: Zrób to! – on robi”. Gdy Jezus to usłyszał, zdziwił się i powiedział do idących za Nim: „Zapewniam was: U nikogo w Izraelu nie spotkałem tak wielkiej wiary. I dlatego mówię wam: Wielu przyjdzie ze wschodu i z zachodu i w królestwie niebieskim zasiądą przy stole z Abrahamem, Izaakiem i Jakubem”. A synowie królestwa zostaną wyrzuceni w ciemności, na zewnątrz. Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów”. Do setnika zaś powiedział: „Idź, niech ci się stanie tak, jak uwierzyłeś”. W tej samej chwili jego sługa odzyskał zdrowie. Jezus wszedł do domu Piotra i zobaczył, że jego teściowa leży w gorączce. Dotknął jej ręki i gorączka ustąpiła. A teściowa wstała i usługiwała Mu. Wieczorem przyprowadzano do Niego wielu opętanych. A On słowem wyrzucał złe duchy i uzdrawiał wszystkich chorych. Tak spełniło się słowo przekazane przez proroka Izajasza: „On wziął na siebie nasze słabości i dźwigał nasze choroby”.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24