Dzień Teatru w Gimnazjum im. Stanisława Moniuszki w Kowalczukach

2019-04-03, 14:54
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Uczniowie przeżyli głębokie wzruszenia i otrzymali nowe doświadczenia Uczniowie przeżyli głębokie wzruszenia i otrzymali nowe doświadczenia Fot. archiwum szkoły

Już stało się dobrą tradycją w Gimnazjum im. Stanisława Moniuszki w Kowalczukach obchodzić Międzynarodowy Dzień Teatru.

Nauczycielka języka angielskiego Grażyna Czereszniowa przygotowała twórczy projekt integracyjny „The Little Prince”. Było to połączenie różnych przedmiotów: języka angielskiego, języka polskiego, muzyki, plastyki i tańca. Uczniowie gimnazjum wzięli udział w projekcie i mieli piękną możliwość do wzbogacenia swojej wyobraźni oraz fantazji, rozwijania pamięci i słownictwa, oraz do twórczego działania.

Nauczycielka języka polskiego Lucja Podworska zapoznała uczniów kl. IG z treścią lektury „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Przeprowadziła też konkurs, który dotyczył tego utworu.

Uczniowie kl. IIG z nauczycielką  języka angielskiego Grażyną Czereszniową obejrzeli film „The Little Prince”, po czym dzielili się wrażeniami. Nauczycielka plastyki Andżeła Aidukienė zachęciła uczniów klasy 4 do uczestniczenia w konkursie plastycznym według tego znanego utworu.

Uwieńczeniem całorocznej pracy było święto teatru w gimnazjum, które odbyło się 28 marca. Uczniowie przedstawili swoją pracę w języku angielskim i zdołali osiągnąć to, by na scenie zaistniała specyficzna atmosfera teatralna. Uczniowie klasy 4 wesoło zaprezentowali scenkę „Chicken Licken”, a uczniowie kl. IIG przedstawili spektakl „The Little Prince” na podstawie magicznej i poetyckiej powieści „Mały Książę” Antoine de Saint-Exupery. W tym spektaklu brali udział nie tylko uczniowie, ale i nauczyciele (nauczyciel historii Romuald Seniut i nauczycielka języka litewskiego Veronika Karkienė), którzy mieli możliwość wcielenia się w odpowiednie role.

Pociągająca atmosfera teatralna i samo przedstawienie, zawierające nie tylko grę aktorską, lecz również piosenki i taniec, zachęcała widzów do obejrzenia spektaklu.

Dyrektor gimnazjum Zygmunt Jaświn podziękował nauczycielce języka angielskiego Grażynie Czereszniowej za przygotowanie uczniów, a także uczniom klas 4 i IIG za udany występ i wręczył wszystkim dyplomy. Podkreślił, że Dzień Teatru był prawdziwym urozmaiceniem szkolnej codzienności, dostarczając uczniom i nauczycielom wiele satysfakcji i radości, dodał, że ten utwór jest jak najbardziej aktualny dla teraźniejszej młodzieży. Spektakl przypomniał uczniom treść powieści, a więc czym jest przyjaźń i miłość do osoby, zwierzęcia, rośliny. Przyjaciel to prawdziwy skarb. Nie liczy się przelotne zauroczenie, tylko najszczersza, prawdziwa miłość. Tak właśnie Mały Książę darzył swoją miłością różę, która znalazła się na jego planecie. Warto mieć, szanować i kochać przyjaciół, dzięki nim stajemy się kimś innym.

Grażyna Czereszniowa podziękowała dyrektorowi Zygmuntowi Jaświnowi za umożliwienie założenia teatrzyku w gimnazjum i powiedziała również, że włożono wiele starań i wysiłku w scenografię, w wykonanie dekoracji, rekwizytów i kostiumów. Drama to metoda nauczania i wychowania sprzyjająca rozwojowi uczniów i jest jedną z efektywnych technik nauczania języka angielskiego, a także forma ćwiczenia sztuki życia, która redukuje strach przed niepowodzeniem i zachęca do eksperymentowania. Drama rozwija samodzielność w myśleniu i kreatywność, ułatwia i przyśpiesza naukę oraz wszechstronne dojrzewanie ucznia do życia społecznego i twórczego.

Nauczycielka złożyła również serdeczne podziękowania wszystkim nauczycielom, którzy przyczynili się do tego święta: Renacie Krasowskiej i Annie Borkowskiej za wszelką pomoc w organizacji, Stanisławowi Zajankowskiemu za oprawę muzyczną, Andżele Aidukienė za dekoracje, Iwonie Kowalewskiej za zdjęcia i Dariuszowi Suboczowi za filmowanie.

Zaś uczniowie-aktorzy przeżyli głębokie wzruszenia i otrzymali nowe doświadczenia, które na długo zostaną im w pamięci.

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Środa, 24 czerwca 2026 

    Narodzenie św. Jana Chrzciciela, uroczystość

    Łk 1, 57-66. 80

    Ewangelii według świętego Łukasza

    Dla Elżbiety nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna. Gdy sąsiedzi i krewni dowiedzieli się, że Pan okazał jej wielkie miłosierdzie, cieszyli się razem z nią. Przyszli ósmego dnia, aby obrzezać chłopca i nadać mu imię jego ojca Zachariasza. Lecz jego matka powiedziała: „Nic podobnego! Będzie miał na imię Jan”. Oni przekonywali ją: „Przecież nie ma nikogo w twojej rodzinie, kto by miał takie imię”. Za pomocą znaków pytali więc jego ojca, jak chce go nazwać. A on poprosił o tabliczkę i napisał: „Na imię mu Jan”. Wtedy zdumieli się wszyscy. I natychmiast otworzyły się jego usta, odzyskał mowę i wielbił Boga. Lęk padł na wszystkich ich sąsiadów. Po całej górskiej krainie Judei opowiadano o tym wszystkim, co się wydarzyło. A wszyscy, którzy o tym słyszeli, zastanawiali się i pytali: „Kimże będzie ten chłopiec?”. Bo rzeczywiście ręka Pana była z nim. Chłopiec rósł i wzmacniał się duchowo. Przebywał na pustkowiu aż do czasu wystąpienia przed Izraelem.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24