Uczniowie z Niemenczyna i Niemieża na Turnieju Ekologicznym w Węgorzewie

2017-10-05, 13:04
Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Uczniowie z Niemenczyna i Niemieża na Turnieju Ekologicznym w Węgorzewie Fot. organizatorów

Uczniowie z Gimnazjum im. Konstantego Parczewskiego w Niemenczynie oraz Gimnazjum im. św. Rafała Kalinowskiego w Niemieżu na zaproszenie dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie Waldemara Czapskiego uczestniczyli w XII Międzynarodowym Turnieju Ekologicznym „Nadzieja Ziemi“, który odbył się 29 września w Węgorzewie.

Z okazji Światowego Dnia Drzewa, które przypada na 10 października, w Liceum w Węgorzewie odbył się Turniej Ekologiczny pod hasłem „Nasadzać czy wycinać - czyli o znaczeniu drzew w lasach, mieście i zadrzewieniach śródpolnych“. Do udziału w zmaganiach przystąpili uczniowie z gimnazjów powiatu węgorzewskiego, kętrzyńskiego, gołdapskiego, giżyckiego oraz młodzież z Litwy. Wileńszczyznę reprezentowały ogółem dwa zespoły, po jednym z wyżej wymienionych szkół pod kierownictwem Reginy Komar, nauczyciel metodyk z biologii oraz niżej podpisanej.

Celem Turnieju było uświadamianie konieczności ustawicznej troski o bioróżnorodność, rozwijanie dociekliwości poznawczej, ukierunkowanej na poszukiwanie związków i zależności w świecie przyrody, poznanie budowy morfologicznej drzew, procesów życiowych drzew oraz ich znaczenia dla środowiska i człowieka, pobudzanie twórczego myślenia uczniów, rozwijanie zainteresowań przyrodniczych oraz kształtowanie konstruktywnego myślenia o środowisku i uwrażliwienie na jego problemy.

Podczas Turnieju uczniowie rozwiązywali indywidualny test na temat znaczenia drzew rosnących w mieście, w lesie i drzewach śródpolnych, skutków masowego wycinania drzew i ogólnej wiedzy o drzewach. Brali udział w zajęciach terenowych oraz przedstawili wcześniej przygotowane prezentacje multimedialne, dotyczące ochrony i znaczenia drzew miejscowości, którą zamieszkują oraz albumy ze zdjęciami drzew z zamieszkałych terenów.

Po podsumowaniu wyników zespoły z Wileńszczyzny zajęły 4. miejsce. Ogółem w konkursie uczestniczyło 11 drużyn. Po otrzymaniu dyplomów i nagród, z rąk przedstawicieli władz powiatu węgorzewskiego, zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia.

Zdaniem uczniów pobyt był bardzo udany. Byliśmy serdecznie przyjęci przez dyrekcję Liceum oraz organizatorów Turnieju. Młodzież gimnazjalna wróciła do domów pełna miłych wrażeń oraz wzbogacona wiedzą o drzewach i ich znaczeniu.

Anna Pawiłowicz-Janczys
pedagog metodyk do spraw dzieci troski specjalnej,
starszy nauczyciel biologii
Gimnazjum im. św. R. Kalinowskiego w Niemieżu

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Środa, 24 czerwca 2026 

    Narodzenie św. Jana Chrzciciela, uroczystość

    Łk 1, 57-66. 80

    Ewangelii według świętego Łukasza

    Dla Elżbiety nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna. Gdy sąsiedzi i krewni dowiedzieli się, że Pan okazał jej wielkie miłosierdzie, cieszyli się razem z nią. Przyszli ósmego dnia, aby obrzezać chłopca i nadać mu imię jego ojca Zachariasza. Lecz jego matka powiedziała: „Nic podobnego! Będzie miał na imię Jan”. Oni przekonywali ją: „Przecież nie ma nikogo w twojej rodzinie, kto by miał takie imię”. Za pomocą znaków pytali więc jego ojca, jak chce go nazwać. A on poprosił o tabliczkę i napisał: „Na imię mu Jan”. Wtedy zdumieli się wszyscy. I natychmiast otworzyły się jego usta, odzyskał mowę i wielbił Boga. Lęk padł na wszystkich ich sąsiadów. Po całej górskiej krainie Judei opowiadano o tym wszystkim, co się wydarzyło. A wszyscy, którzy o tym słyszeli, zastanawiali się i pytali: „Kimże będzie ten chłopiec?”. Bo rzeczywiście ręka Pana była z nim. Chłopiec rósł i wzmacniał się duchowo. Przebywał na pustkowiu aż do czasu wystąpienia przed Izraelem.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24