Zespół „Ojcowizna” zaprezentował widowisko muzyczne „Tylko miłość”

2023-10-29, 10:00
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Zespół „Ojcowizna” zaprezentował widowisko muzyczne „Tylko miłość” © L24.lt (Fot. Wiktor Jusiel)

Polski Zespół Pieśni i Tańca „Ojcowizna” zaprosił w sobotę rzeszę swoich miłośników na widowisko muzyczne „Tylko miłość”. Koncert został zaprezentowany na scenie Domu Kultury Polskiej w Wilnie i był poświęcony 700-leciu stolicy Litwy.

Zespół przygotował prawdziwą ucztę dla ducha. Widowisko muzyczne „tylko miłość” to dwujęzyczny spektakl muzyczny którego akcja rozgrywa się w ciągu czterech pór roku. Widowisko, którego motywem przewodnim, jak sama nazwa sugeruje, jest miłość, ma pokazać nie tylko historię poznania się i wzajemnego zauroczenia dwóch par, Anny i Jana oraz Klementyny i Jarosława, ale też poprzez tańce, pieśni ludowe i autorskie w różnych językach – przekazać miłość do ziemi ojczystej, do Wilna, które tak wiele znaczy w historii tego regionu, gdzie zderzają się ze sobą kultury i tradycje polskie, litewskie, białoruskie, ukraińskie czy żydowskie. Na widzów czekała: wartka akcja, ciekawe opracowania pieśni ludowych, tańce w wykonaniu czterech grup tanecznych, oryginalne aranżacje pieśni autorskich, łączenie motywów ludowych z utworami muzyki klasycznej (S.Moniuszko, F.Chopin) czy też rozrywkowej (utwory z lat 30. XX w.). Widowisko opowiada o miłości, jej uniwersalny język jest zrozumiały dla ludzi różnych kultur, narodowości – wszak Wilno od zawsze słynęło z wielokulturowości i otwartości.

Wśród zaproszonych gości był prezes Związku Polaków na Litwie i Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin, poseł do Parlamentu Europejskiego Waldemar Tomaszewski, posłanka na Sejm RL Rita Tamašunienė, konsul RP Irmina Szmalec, wicemer rejonu wileńskiego Edyta Tamošiūnaitė, Mikołaj Falkowski, prezes Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Mikołaj Falkowski przywitał wszystkich zebranych i podziękował za zaproszenie fundacji do współpracy przy wydarzeniu. Jak podkreślił dzięki temu po raz pierwszy na Wileńszczyznę przyjechał kompozytor, dyrygent i aranżer muzyczny Hubert Kowalski wraz z orkiestrą „Młodzi – Polscy”, którzy sięgają po utwory artystów tworzących na Kresach Wschodnich albo nawiązujących w swojej twórczości do tych terenów.

„Jesteśmy pełni podziwu i szacunku dla tego w jaki sposób kultywujecie Państwo swoją kulturę, ludowość, muzykę odziedziczoną z dziada pradziada. My w Polsce nie mamy tak aktywnej, aż tak bardzo zżytej z naszymi rodzinami tej tkanki muzycznej, do której się sięga. My jesteśmy trochę dalej od tej muzyki ludowej, nie potrafimy tego tak mocno i dogłębnie jak Wy przeżywać i prezentować w wielopokoleniowej obsadzie, która zaraz tutaj na scenie wystąpi i to jest naprawdę zjawiskowe, coś, co przyjechaliśmy z Polski podziwiać i współuczestnictwo w tym jest dla nas honorem i zaszczytem” - mówił. Na zakonczenie wyraził zadowolenie, że te wydarzenie wpisuje się w obchody 700-lecia Wilna: „To jest ważne miasto w naszej historii, ważne miasto dla Polaków na Wileńszczyźnie, ale także dla Polaków w Polsce i jest to po prostu nasze miasto” - dodał.

Prezes ZPL i AWPL-ZChR, poseł do PE Waldemar Tomaszewski podziękował zespołowi "Ojcowizna", kierownictwu zespołu na czele z Wioletą Leonowicz, nie tylko za kunszt artystyczny, ale także za aktywną działalność na rzecz całej społeczności Polaków na Litwie: "Mamy wielką przyjemność i zaszczyt powiedzieć kilka słów o tym pięknym koncercie i podziękować zespołowi Ojcowizna, który jest jednym ze spadkobierców zespołu Wileńszczyzna. Chcemy podziękować nie tylko za te przepiękne występy, ale również za to, że jednoczycie tę naszą wielopokoleniową wspólnotę Wileńszczyzny, aktywnie działacie w Związku Polaków na Litwie – mamy dwa koła „Ojcowizny” w rejonie wileńskim i mieście Wilnie. Wiem, że wielu zespolaków aktywnie działa w wielu polskich organizacjach w myśl zasady W jedności stanowimy siłę i w ZPL i AWPL-ZChR, jak też w Macierzy Szkolnej. Jest to dobry przykład budowania naszej wspólnotowości opartej na haśle, że Jednością jesteśmy silni". – mówił.

Waldemar Tomaszewski podkreślił także jak ważną rolę w obecnych czasach odgrywa kultura i jej kultywowanie: "W nowych czasach, gdy jednoczy się Europa, gdy zanikają granice o sile narodu będzie stanowiła jego kultura. W tej właśnie materii, w dziedzinie kultury polska społeczność na Wileńszczyźnie ma w zasadzie największy dorobek i to jest absolutny sukces: ponad 100 zespołów bardzo dobrych, renomowanych, jakich, jak powiedział pan Falkowski, nawet w Macierzy nie ma, tak więc można się uczyć od naszej młodzieży, osób starszych i w średnim wieku. Kultywowanie naszej polskiej kultury jest wspaniałe, a Wilno jest szczególnym miejscem do tego. Oczywiście Wileńszczyzna i Litwa jest wielokulturowa i wielonarodowościowa, ale historycznie polska kultura i polski język tutaj dominował. Polska społeczność na pewno przyłoży maksimum wysiłku, aby to zachować dla przyszłych pokoleń, naszych dzieci i wnuków".

„Ojcowizna” dała w sobotę aż dwa występy. Jeden odbył się o godz. 13.00, a drugi o godz. 18.00

Gościem specjalnym koncertu była Orkiestra „Młodzi – Polscy” pod batutą Huberta Kowalskiego.

Premiera widowiska „Tylko miłość” odbyła się rok temu na scenie Centrum Kultury w Nowej Wilejce z okazji 5-lecia działałności artystycznej zespołu.

Polski Zespół Pieśni i Tańca „Ojcowizna” został założony wiosną 2017 roku. Zespół składa się z chóru, grup tanecznych i orkiestry. Kierownikiem artystycznym zespołu i dyrygentem jest Wioletta Leonowicz. Grupą taneczną kieruje Teresa Andruszkiewicz, kapelmistrz – Krzysztof Stankiewicz.

Zespół występuje na Wileńszczyźnie i w Polsce. W kwietniu 2019 roku zaprezentował m.in. widowisko muzyczne „Stary album mówi wiele...”, a rok wcześniej, w lutym, dostąpił zaszczytu śpiewania na spotkaniu prezydenta Polski Andrzeja Dudy ze społecznością polską w Wilnie.

Komentarze   

 
#7 Alek 2023-11-07 11:10
Faktycznie to była prawdziwa uczta dla ducha. Gratulacje dla zespołu za znakomity występ. Polska kultura to siła!
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#6 Czesława 2023-11-06 22:20
PIĘKNIE!!
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#5 Anna 2023-10-29 16:50
Polacy na Wileńszczyźnie mają mocne i wysokiej klasy wykonawczej zespoły artystyczne, dzięki czemu pielęgnują kulturę ojczystą oraz wzmacniają polskość, niosąc ją w kolejne pokolenia.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#4 jan71 2023-10-29 16:47
Bardzo słuszne uwagi prezesa ZPL W.Tomaszewskiego:
"W nowych czasach, gdy jednoczy się Europa, gdy zanikają granice o sile narodu będzie stanowiła jego kultura. W tej właśnie materii, w dziedzinie kultury polska społeczność na Wileńszczyźnie ma w zasadzie największy dorobek."
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#3 Teresa 2023-10-29 15:55
Imponująca relacja fotograficzna. Dzięki niej wręcz można się poczuć uczestnikiem koncertu.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#2 patriota 2023-10-29 15:07
Wczorajszy ogromny sukces Ojcowizny to takze poklosie zasianego ziarna przez niestrudzonego Jana Gabriela Mincewicza.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#1 Janina 2023-10-29 14:52
Ogromne brawa dla Ojcowizny,gratulacje dla Wiolety Leonowicz.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Piątek, 23 lutego 2024 

    Mt 5, 20-26

    Słowa Ewangelii według świętego Mateusza

    Jezus powiedział do swoich uczniów: „Jeśli nie będziecie sprawiedliwsi niż nauczyciele Pisma i faryzeusze, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego. Słyszeliście, że kiedyś powiedziano: «Nie popełnisz morderstwa», a kto by dopuścił się morderstwa, stanie przed sądem. A Ja wam mówię, że każdy, kto się gniewa na swego brata, będzie osądzony. A kto powie bratu: «Głupcze», stanie przed Wysoką Radą. A jeśli mu powie: «Durniu», skazany zostanie na ogień potępienia. Jeżeli więc przyniesiesz swoją ofiarę na ołtarz i przypomnisz sobie, że twój brat ma coś przeciwko tobie, zostaw przed ołtarzem ofiarę i najpierw idź pojednać się z bratem. Potem wróć i złóż ofiarę. Pogódź się ze swoim przeciwnikiem szybko, póki jeszcze jesteś z nim w drodze. Bo przeciwnik może cię wydać sędziemu, a sędzia strażnikowi, i zostaniesz zamknięty w więzieniu. Zapewniam cię: Nie wyjdziesz stamtąd, dopóki nie oddasz ostatniego grosza”.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24