Nowe oblicze Matki Boskiej Podbrzeskiej

2018-01-04, 20:15
Oceń ten artykuł
(5 głosów)

W czwartek, 4 stycznia, w Muzeum Dziedzictwa Kościelnego w Wilnie odbyła się prezentacja odnowionego obrazu Matki Boskiej Podbrzeskiej oraz pięciu obrazów z kościoła św. Jerzego w Wilnie.

Obraz Matki Boskiej Podbrzeskiej prawdopodobnie został przywieziony na Litwę w XVIII w. przez rodzinę Jeleńskich, która nabyła dwór w Glinciszkach (rejon wileński). Najstarszy dwór tego rodu był w Tuczy (obecna Białoruś) koło Słucka, gdzie działała szkoła. Obraz Matki Boskiej Podbrzeskiej mógł zostać namalowany właśnie w tej szkole.

Odnowiony cenny obraz Matki Boskiej Podbrzeskiej jest namalowany temperami na desce. Obraz ostatni raz obraz był odnowiony w 1929 roku. Obecna konserwacja podbrzeskiej Madonny została wykonana z inicjatywy i przy udziale prawnuczki właściciela Glinciszek Józefa Jeleńskiego - Agnieszki Przełomiec oraz sfinansowana przez Fundację "Mosty" z Polski oraz rodziny Jeleńskich i Przełomców.

Zostały też odnowione cenne obrazy ołtarzowe kościoła św. Jerzego w Wilnie, będące rzadkim przykładem profesjonalnego malarstwa sakralnego.

W czasach sowieckich w tym kościele urządzony były magazynowane stare druki Narodowej Biblioteki im. Martynasa Mažvydasa. Dzięki temu niezniszczone zostało wnętrze świątyni. Niestety, obrazy przechowywane były w nieodpowiednich warunkach i ołtarzowe obrazy wyblakły, pokryły się sadzą, pyłem, miały zadrapania. Uszkodzeniu uległy obramowania.

W 2015 roku zostały odnowione główne obrazy kościoła z wizerunkiem św. Jerzego i Najświętszej Maryi Panny. Pozostałe ołtarzowe obrazy były w bardzo złym stanie. W 2016 roku kościół. Św. Jerzego przekazany został do archidiecezji wileńskiej i wtedy postanowiono odnowić pięć zniszczonych obrazów ołtarzowych. Dokonano tego w 2017 roku. Wszystkie te płótna wciągnięto do rejestru zabytków kultury. Obecnie obrazy przechowywane są w pomieszczeniach byłego klasztoru św. Michała.

W 2015 roku w Muzeum Dziedzictwa Sakralnego w Wilnie były prezentowane odnowione obrazy maryjne z kościołów archidiecezji wileńskiej.

Udział w czwartkowej prezentacji wzięli: historyk Liudas Jovaiša, historycy sztuki – Sigita Maslauskaitė-Mažylienė, Dalia Vasiliūnienė, Rūta Vitkauskienė, konserwatorki – Anna Szymańska, Agnieszka Przełomiec, Alma Valickienė, Martyna Noreikaitė-Jemec, przedstawiciele Fundacji „Mosty“ – Mikolaj Falkowski i Małgorzata Aleksandrowicz, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Podbrzeziu ks. Marek Gładki.

Na podst. bpmuziejus.lt, inf. wł.

Komentarze   

 
#3 mieszkaniec 2018-01-09 15:58
dobrze, że nie mamy już czasów sowieckich i o takie dzieła sztuki odpowiednio się dba
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#2 Adam 2018-01-08 15:02
Sztuka sakralna to wyjątkowa spuścizna minionych wieków. Kościoły, katedry, klasztory, kaplice, obrazy, wyposażenie świątyń itd, to wszystko jest wielką wartością.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#1 Maryla 2018-01-07 00:24
Malarstwo sakralne pokazuje prawdziwego ducha wiary mieszkańców Wilna i Wileńszczyzny. Te obrazy powstawały przecież ku chwale Boga, Maryi i świętych.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Czwartek, 25 czerwca 2026

    Mt 7, 21-29

    Słowa Ewangelii według świętego Mateusza

    Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie każdy, kto mówi do Mnie: «Panie! Panie!», wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz tylko ten, kto pełni wolę mojego Ojca, który jest w niebie. W owym dniu wielu powie Mi: «Panie! Panie! Czyż nie prorokowaliśmy w imię Twoje? W Twoje imię wyrzucaliśmy demony i w Twoje imię dokonaliśmy wielu niezwykłych czynów». A wtedy im powiem: Nigdy was nie znałem! Odejdźcie ode Mnie wy, którzy postępujecie niegodziwie. Każdy, kto słucha tych moich słów i wprowadza je w czyn, jest podobny do człowieka rozsądnego, który zbudował dom na skale. Spadł ulewny deszcz, wezbrały rzeki, zerwały się silne wiatry i uderzyły w ten dom. Ale on nie runął, bo zbudowany był na skale. Każdy, kto słucha tych moich słów, ale nie wprowadza ich w czyn, podobny jest do człowieka głupiego, który dom zbudował na piasku. Spadł ulewny deszcz, wezbrały rzeki, zerwały się silne wiatry i uderzyły w ten dom, a on się zawalił. I upadek jego był wielki”. Gdy Jezus skończył przemawiać, tłumy zdumiewały się Jego nauką. W Jego mowie była bowiem niezwykła moc, jakiej nie posiadali ich nauczyciele Pisma.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24