Kolędy na sześć chórów zabrzmiały w kościele św. Jana Bosko w Wilnie

2016-12-26, 17:50
Oceń ten artykuł
(11 głosów)

W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia w kościele św. Jana Bosko w Wilnie zabrzmiały kolędy i pastorałki, dawne i nowoczesne, w wykonaniu schól i chórów z ośmiu parafii Wileńszczyzny.

26 grudnia chór łączony „Przyjaciele“ zaprosił wszystkich na koncert bożonarodzeniowy „W Cichą Noc Wielkiej Radości” w kościele św. Jana Bosko w Wilnie. Było to przedstawienie muzyczne, oparte na dawnych i współczesnych kolędach oraz pastorałkach. Zabrzmiały pieśni bożonarodzeniowe, które dzisiaj są niemal zapomniane i rzadko wykonywane, jak i te popularne. A wykonały je sześć schól i młodzież aż z ośmiu parafii Wilna i rejonu wileńskiego.

„To wielki zaszczyt dla naszej parafii św. Jana Bosko, że premiera koncertu chóru łączonego „Przyjaciele” odbyła się w naszym kościele. Wystąpiliście bardzo pięknie. Proboszczowie waszych parafii mogą być z was dumni. Myślę, że wszyscy, którzyśmy słuchali śpiewów tych dzieci, jesteśmy zachwyceni nie tylko dobrą muzyką, ale też ich staraniem przekazać przez swój entuzjazm wobec wiary i Pana Boga” – powiedział ks. Alessandro Barelli SDB, proboszcz kościoła św. Jana Bosko w Wilnie. 

W imieniu wszystkich słuchaczy podziękował chórom oraz ich kierownikom.

„Bądźcie gotowi wykorzystać swoje talenty na chwałę Boga jak to zrobiliście dzisiaj podczas koncertu” – powiedział proboszcz.

Na scenie wystąpiło łącznie ok. 80 uczestników ze schól: „Śpiewające Rafałki” (kier. Krystyna Grelecka) z parafii Św. Rafała Archanioła w Wilnie,  „Gloria” (kier. Paweł Prentkielewicz) z parafii św. Jana Bosko w Wilnie, „Ephata” (kier. Michał Kowalewski) z parafii śś. Piotra i Pawła w Wilnie, „In unitate Spiritus Sancti” (kier. s. Wiktoria Butrymowicz) z parafii Świętego Ducha w Grzegorzewie, „Owce dobrego Pasterza” (kier. Dorota Lewko) z parafii Ducha Świętego w Wilnie, „Vox Carmeli” (kier. Joanna Fediuk) z kościoła św. R. Kalinowskiego w Niemieżu oraz młodzież z wileńskich parafii – Niepokalanego Poczęcia NMP i Podwyższenia Krzyża Świętego.

„Bardzo się cieszę, że ludzie wstali od świątecznych stołów i przyszli do kościoła na Mszę św. i koncert. Były głośne oklaski i uśmiech na twarzach zebranych, więc sądzę, że nasz występ przyjęto bardzo ciepło. Mam nadzieję, że dzisiaj zebrani zachęcą swych bliskich i znajomych, którzy nie mogli dziś przyjść, do przybycia na kolejne nasze koncerty” – powiedziała w rozmowie z naszym portalem pomysłodawczyni przedstawienia Krystyna Grelecka, kierownik scholi „Śpiewające Rafałki” z parafii św. Rafała Archanioła w Wilnie. Jak podkreśliła, celem koncertu jest pokazanie, jak piękna jest tradycja kolędowania. Dodała, że widowisko jest też okazją do wysłuchania dawnych, zapomnianych i rzadko śpiewanych pieśni bożonarodzeniowych.

Scenariusz koncertu powstał na podstawie wydanego w 1843 roku śpiewnika Michała Marcina Mioduszewskiego. Jest to zbiór kolęd „Pastorałki i kolędy z melodiami czyli piosnki wesołe ludu w czasie świąt Bożego Narodzenia po domach śpiewane“. Aranżacje muzyczne przygotował kierownik „Glorii“ Paweł Prentkielewicz.

Na zakończenie koncertu wszyscy razem zaśpiewali kolędę „Przybieżeli do Betlejem”. Należy dodać, że chórzystom co jakiś czas wesoło „podśpiewywały” mecząc owca i dwa jagniątka z żywej szopki w kościele.

Chór łączony „Przyjaciele” zaprasza wszystkich serdecznie na kolejne koncerty, które odbędą się w styczniu (6 stycznia o godz. 19.00 w kościele św. Rafała Archanioła w Wilnie, 7 stycznia o godz. 16.00 w kościele Ducha Świętego w Wilnie i 15 stycznia o godz. 14.00 w kościele śś. Piotra i Pawła w Wilnie).

Zrealizowanie projektu wsparła Ambasady Rzeczypospolitej Polski na Litwie.

Iwona Klimaszewska

Komentarze   

 
#1 M.A. 2016-12-27 06:06
Właśnie tak się spędza drugi dzień Bożego Narodzenia -wspólnie, w gronie przyjaciół i rodziny, jako wspólnota katolicka wychwalamy Pana Boga nie tylko słowami ale też i czynami
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Czwartek, 25 czerwca 2026

    Mt 7, 21-29

    Słowa Ewangelii według świętego Mateusza

    Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie każdy, kto mówi do Mnie: «Panie! Panie!», wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz tylko ten, kto pełni wolę mojego Ojca, który jest w niebie. W owym dniu wielu powie Mi: «Panie! Panie! Czyż nie prorokowaliśmy w imię Twoje? W Twoje imię wyrzucaliśmy demony i w Twoje imię dokonaliśmy wielu niezwykłych czynów». A wtedy im powiem: Nigdy was nie znałem! Odejdźcie ode Mnie wy, którzy postępujecie niegodziwie. Każdy, kto słucha tych moich słów i wprowadza je w czyn, jest podobny do człowieka rozsądnego, który zbudował dom na skale. Spadł ulewny deszcz, wezbrały rzeki, zerwały się silne wiatry i uderzyły w ten dom. Ale on nie runął, bo zbudowany był na skale. Każdy, kto słucha tych moich słów, ale nie wprowadza ich w czyn, podobny jest do człowieka głupiego, który dom zbudował na piasku. Spadł ulewny deszcz, wezbrały rzeki, zerwały się silne wiatry i uderzyły w ten dom, a on się zawalił. I upadek jego był wielki”. Gdy Jezus skończył przemawiać, tłumy zdumiewały się Jego nauką. W Jego mowie była bowiem niezwykła moc, jakiej nie posiadali ich nauczyciele Pisma.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24