Każdy rok szkolny jest zwieńczony półkoloniami, które organizują nauczyciele dla swoich uczniów. Wszak póki starsze rodzeństwo ma jeszcze w czerwcu lekcje, młodsi muszą też być czymś zajęci. Podobna tradycja zakorzeniła się w Szkole-Przedszkolu „Zielone Wzgórze” w Nowej Wilejce. Odbywający się od lat letni obóz w tym roku przybrał na sile: połowa obozowiczów – uczniowie z klas trzecich i czwartych – wyruszyła do Polski.

W dniu 6 czerwca 2026 roku członkowie Związku Polaków na Litwie Wileńskiego Oddziału Miejskiego uczestniczyli w kolejnej wycieczce krajoznawczo-historycznej po Polsce. Tego rodzaju wyjazdy odbywają się cyklicznie i mają na celu poznawanie miejsc ważnych dla polskiego dziedzictwa narodowego, historii oraz kultury.

Grupa „Motylki” odwiedziła Park Sów, gdzie dzieci miały okazję uczestniczyć w niezwykle ciekawej i edukacyjnej wycieczce. Podczas wizyty przedszkolaki poznały bliżej świat sów, dowiadując się wielu interesujących informacji na temat ich życia i zwyczajów. Dzieci odkryły między innymi, że sowy posiadają doskonały słuch i bardzo dobry wzrok, które pomagają im polować nocą.

22 maja grupa „Mrówki” ze żłobka i przedszkola w Rudominie przeżyła piękny, rodzinny dzień pełen uśmiechu, wzruszeń i wspólnych chwil. Razem z rodzicami i nauczycielami dzieci wybrały się na wyjątkową wycieczkę do Trok. Był to szczególny czas, ponieważ mogliśmy wszyscy razem spędzić ten dzień jak jedna wielka przedszkolna rodzina.

21 marca członkowie kół Wileńskiego Miejskiego Oddziału Związku Polaków na Litwie wyruszyli na wycieczkę do Polski, aby lepiej poznać historię, kulturę i dziedzictwo regionu. Celem pierwszego wyjazdu były Suwałki – miasto o bogatej i wielokulturowej historii.

W dniach 19–23 listopada uczniowie Gimnazjum im. Konstantego Parczewskiego w Niemenczynie uczestniczyli w wyjeździe edukacyjno-patriotycznym do Trójmiasta i Malborka. Podczas pobytu młodzież miała okazję poznać najważniejsze miejsca związane z historią Polski, szczególnie te, które odegrały znaczącą rolę w wydarzeniach XX wieku.

W dniach 5-10 października br. grupa uczniów Gimnazjum im. Konstantego Parczewskiego w Niemenczynie oraz ich opiekunów gościła w Polsce. Wyjazd ten został organizowany w ramach projektu „Jan Paweł II – papież, pielgrzym, przyjaciel młodzieży”.

3 października, z okazji Dnia Nauczyciela, nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Czesława Miłosza w Pakienie wyruszyli na wycieczkę poznawczą do Druskienik – miasta, w którym każdy zakątek tchnie duchem artysty Mikołaja Konstantego Čiurlionisa. Był to dzień poświęcony pięknu, refleksji i inspiracji, jakie daje zarówno natura, jak i sztuka.

Wiosną i latem br. wierni z Wileńszczyzny niejednokrotnie wyruszali na pielgrzymki do sanktuariów maryjnych w Polsce jak i w kraju. Ostatnio – do Lichenia. Natomiast 27 września 50-osobowa grupa wiernych z różnych parafii Wilna i Wileńszczyzny pod pieczą niestrudzonego organizatora pielgrzymek Stanisława Łabowicza udała się autokarem do północno-wschodniej Litwy. Duchową opieką nad pielgrzymami sprawowała s. Nijola Mazur ze Zgromadzenia Sióstr Służebnic Jezusa od Eucharystii w Wilnie, zwanych potocznie eucharystkami.

W ostatni dzień lata, 31 sierpnia, seniorzy z Klubu „Złoty Wiek” w Rudominie oraz członkowie zespołu pieśni i tańca „Rudomianka” zwiedzili niezwykłą wieś – Michnowo.

Strona 1 z 9

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Środa, 24 czerwca 2026 

    Narodzenie św. Jana Chrzciciela, uroczystość

    Łk 1, 57-66. 80

    Ewangelii według świętego Łukasza

    Dla Elżbiety nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna. Gdy sąsiedzi i krewni dowiedzieli się, że Pan okazał jej wielkie miłosierdzie, cieszyli się razem z nią. Przyszli ósmego dnia, aby obrzezać chłopca i nadać mu imię jego ojca Zachariasza. Lecz jego matka powiedziała: „Nic podobnego! Będzie miał na imię Jan”. Oni przekonywali ją: „Przecież nie ma nikogo w twojej rodzinie, kto by miał takie imię”. Za pomocą znaków pytali więc jego ojca, jak chce go nazwać. A on poprosił o tabliczkę i napisał: „Na imię mu Jan”. Wtedy zdumieli się wszyscy. I natychmiast otworzyły się jego usta, odzyskał mowę i wielbił Boga. Lęk padł na wszystkich ich sąsiadów. Po całej górskiej krainie Judei opowiadano o tym wszystkim, co się wydarzyło. A wszyscy, którzy o tym słyszeli, zastanawiali się i pytali: „Kimże będzie ten chłopiec?”. Bo rzeczywiście ręka Pana była z nim. Chłopiec rósł i wzmacniał się duchowo. Przebywał na pustkowiu aż do czasu wystąpienia przed Izraelem.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24