Młodzież z Suderwy śladami Mickiewicza

2018-12-12, 16:38
Oceń ten artykuł
(7 głosów)
Młodzież z Suderwy śladami Mickiewicza Fot. archiwum szkoły

„Mickiewiczem w Wilnie powiało” motto i pretekst, by uchwycić ten krótkotrwały i ulotny duch wielkiego wieszcza w naszym mieście i wyruszyć na wystawę do Pałacu Władców.

Wyobraźnia przeniosła nas do lat odległych i przy odciskach stóp koło dzwonnicy raptem wyobraziliśmy, że to za młodym 17-letnim Adasiem podążamy w stronę Uniwersytetu Wileńskiego, wtedy Jego Cesarskiej Jegomości i połykamy bakcyla romantyzmu, wielkiej namiętności lirycznej do Wilna, pięknych dziewczyn i kobiet, do Litwy i Matki Bożej, co w Ostrej świeci Bramie.

Na wspaniałej wystawie przymierzaliśmy się do portretów Adasia. Oto nasz Daniel Kichmakow ma ten sam ulotny, romantyczny i ledwo dostrzegalny smutny uśmiech i spojrzenie, a w dodatku jest, jak wieszcz, wspaniałym recytatorem, ma zdolności aktorskie i wielkie wyczucie poetyckie.

A oto Bogdan Jasiński Adam po studiach, lekki szelmowski uśmiech i zakochane, smutne oczy oraz nostalgia z szeptem na ustach „Precz z moich oczu, precz z mej pamięci...”.  A to na pewno Maryla, ta nasza rozmarzona i smętna, stojąca w stronie Joanna z klasy 9.

I oto lekki dreszczyk, przed nami dzieło wybitne, epos narodowy, oryginał „Pana Tadeusza”. Wielkie wzruszenie i trochę rozczarowania: małe, ledwo czytelne literki i 68 682 wyrazy wyblakłe ze starości. Ale obok wynurzają się z półmroku sali postacie – Soplica, Gerwazy, Tadeusz, Zosia i razem Telimena i wydało się dla nas, że zadźwięczały cymbałki Jankiela z gabloty i obok sam bohater w karczmie rozwesela.

A potem przymiarka wzrokowa kontusza soplicowskiego i stwierdzenie, że moda wtedy była udręką dla pysznych stanów szlacheckich i że noszenie się po szlachecku wymagało przestrzegania tradycji, umiejętności i niemało kosztowało. A tu romantyczna zwiewna postać – może Zosia, może Telimena i śmiech, że porównałam ją do jednej z naszych uczennic!

Wystawa nietuzinkowa, eksponaty, każdy wart więcej niż jedno obojętne spojrzenie współczesnego młodziana. Wszystko tu ujęto w sposób prosty i logiczny  od narodzin aż do śmierci Mickiewicza. I życie wplatane rodzinne z goryczką bólu i rozczarowań, i wielkie namiętności Adasia, i przyjaciele, i kurator Lelewel, i inni profesorzy, i patriotyzm, i polskość, i litewskość. Oraz refleksja w końcu naszej podróży z Mickiewiczem – czyim poetą był Adam, Litwinów, Polaków czy Białorusinów? Ale cytat z listu do Lelewela wytłumaczył wszystko „A tam, gdzie się obrócisz z każdej widać strony, żeś znad Niemna, żeś Polak, mieszkaniec Europy”.

I wielkie brawa na zakończenie zwiedzania, nieoczekiwane, ale miłe! A więc udało się szare komórki współczesnych komórkowiczów obudzić i zaciekawienie Mickiewiczem zaszczepić.

Po opuszczeniu Pałacu Władców wydawało się nam, że Adaś za nami cicho kroczył ponurymi ulicami ukochanego Wilna i powtarzał „Litwo, Ojczyzno moja...”.

Wystawę innym Polakom polecamy!

Lucyna Łapszewicz

miłośniczka Adama Mickiewicza, przewodniczka i po prostu nauczycielka historii Szkoły Podstawowej im. Mariana Zdziechowskiego w Suderwie

Komentarze   

 
#3 adam 2018-12-14 10:03
Cytuję KATARZYNA:
Jacy wspaniali nauczyciele pracują w naszych szkolach, Suderwa gorą,brawo pani Lucynie za wspanialy artykul i dzieciom,ze mają takich nauczycieli!!


brawo organizatorom wystawy za taki wspanialy prezent dla Polaków na Litwie!
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#2 KATARZYNA 2018-12-13 23:22
Jacy wspaniali nauczyciele pracują w naszych szkolach, Suderwa gorą,brawo pani Lucynie za wspanialy artykul i dzieciom,ze mają takich nauczycieli!!
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#1 Amelia 2018-12-13 13:10
Wspaniały artykuł i chęć do zwiedzenia wystawy!
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

 • Sobota, 23 października 2021

  Św. Jana Kapistrana, prezbitera, św. Józefa Bilczewskiego, biskupa

  Łk 13, 1-9

  Słowa Ewangelii według świętego Łukasza

  Do Jezusa przyszli jacyś ludzie, którzy opowiedzieli Mu o Galilejczykach, których Piłat zabił, gdy składali ofiary. On im tak powiedział: „Uważacie, że ci Galilejczycy, którzy to ucierpieli, byli większymi grzesznikami od wszystkich innych Galilejczyków? Otóż nie! Ale mówię wam, że jeśli się nie nawrócicie, wszyscy podobnie zginiecie. Czy uważacie, że tamtych osiemnastu, na których zawaliła się wieża w Siloam i zabiła ich, było większymi winowajcami niż wszyscy mieszkańcy Jeruzalem? Otóż nie! Ale mówię wam, że jeśli się nie nawrócicie, wszyscy podobnie zginiecie”. Opowiedział im taką przypowieść: „Ktoś miał w swojej winnicy drzewo figowe. Gdy przyszedł szukać na nim owocu, nic nie znalazł. Powiedział więc do ogrodnika: «Już od trzech lat przychodzę szukać owocu na tym drzewie, a nie znajduję. Wytnij je! Po co jeszcze wyjaławia ziemię?». Lecz on mu odpowiedział: «Panie, pozostaw je jeszcze na rok. Ja okopię je i obłożę nawozem. Może zaowocuje. A jeśli nie, wtedy je usuniesz»”.

  Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24